Rok szkolny 2020/2021

 • SądziMY i Sprzątamy- tak o Ziemię dbamy! - 21 września 2020 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II edycji akcji SadziMY pod patronatem Prezydenta Andrzeja Duda oraz Agaty Kornhause- Duda. Na terenie zielonym wokół szkoły posadzili sadzonki sosny otrzymane od Nadleśnictwa Zwoleń. Wzięli również udział w prelekcji i warsztatach dotyczących segregowania odpadów i tym samym rozpoczęli tydzień sprzątania świata! To wydarzenie wraz z Samorządem Uczniowskim poprowadziła pani Weronika Luboch-Kalinowska.

    

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 odbędzie się 1 września 2020 roku o godzinie 10.00. Odbędą się wyłącznie spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych. Uczniowie przychodzą do szkoły w maseczkach. Rodzice, opiekunowie nie wchodzą do budynku szkoły, przekazują dziecko pracownikowi szkoły przy drzwiach wejściowych. W autobusie szkolnym uczniowie muszą być w maseczkach (bez maseczki uczeń nie może wejść do autobusu). Rodzice zoobowiązani są dowieźć dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego.

  Msza  święta na rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie sie w kościele w Tczowie o godzinie 8.00.

 

Spotkanie z wychowawcą

w rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

 

Klasa

Wychowawca

Sala

4-5 latki

mgr Anna Wójcicka

Sala 4

6- latki

mgr Martyna Kościelniak-Jaroszek

Sala 18 (pomieszczenie od strony stołówki)

I klasa

mgr Jolanta Polakowska

Sala 8

II klasa

mgr Anna Grzeszczyk

Sala 14

III klasa

mgr Joanna Niezgoda

Sala 15

IV klasa

mgr Dominika Sałbut

Sala 10

VI klasa

mgr Weronika Luboch-Kalinowska

Sala 16

VII klasa

mgr Beata Strzębała

Sala 12

VIII klasa

mgr Katarzyna Lipiec

Sala 9

 

 

Rok szkolny 2019/2020

 

 

 

Życzenia na Dzień Dziecka

 

 • W dniu 8.02.2020r. do naszej szkoły przybyli dziadkowie i babcie zaproszeni przez uczniów na spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Z zaciekawieniem obejrzeli, w jaki sposób na scenie prezentują się ich wnukowie. Były więc wiersze, piosenki połączone z tańcami oraz inscenizacja ,,Kopciuszek”. Na scenie prezentowały się dzieci z oddziału przedszkolnego, 6 – latki, uczniowie klasy I, II,III. Występy uświetnił także nasz szkolny solista Paweł Poneta. Na zakończenie dla wszystkich gości uczniowie przygotowali prezenty – niespodzianki. Po występach Dziadkowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Uczniowie zaś rozpoczęli ,,szaloną zabawę”. Animatorzy, którzy poprowadzili dalszą część zabawy przygotowali różne układy taneczne oraz konkursy. Wszyscy, mający wielkie serce włączyli się do pomocy dla chorej dziewczynki Leny Senator. Uzbierano sporą kwotę, którą przekazano Rodzicom dziewczynki. Zabawę choinkową dodatkowo wzbogaciła loteria fantowa oraz szkolny sklepik. Dla wzmocnienia uczniów-  rodzice przygotowali pizzę i napoje. Wszyscy ,,tanecznym krokiem” wkroczyli w długo oczekiwany okres ferii zimowych.

 •  WOŚP -12 stycznia uczennice naszej szkoły wzięły udział w kweście na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pod opieką p. Dominiki Sałbut, pełne energii i zapału ruszyły ulicami Radomia, napotykając na swej drodze wielu serdecznych i hojnych darczyńców. Do puszek trafiły także datki od wielu uczniów i pracowników  naszej szkoły oraz mieszkańców Podgóry. Dzięki ofiarności wszystkich napotkanych ludzi dobrej woli wolontariuszkom udało się zebrać kwotę   1 319, 72 zł.

 • Jasełka - Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych Świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie jak co roku wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. 19 grudnia 2019 roku szkolni aktorzy z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w swoje role, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Świetności inscenizacji dodały pastorałki, kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się Świąt. Cieszymy się ogromnie, że w tak wyjątkowym momencie byli z nami rodzice, nauczyciele, zaproszeni goście a wśród nich Pan wójt Paweł Dziewit i Pani radna -  Małgorzata Knieć, których serdecznie przywitała Pani dyrektor Agnieszka Kwiecień.   Jasełka Bożonarodzeniowe  przygotowała wraz uczniami klas V -VIII Pani Agata Zawadzka.Składane życzenia przez Panią dyrektor i zaproszonych gości napełniły wszystkich radością i spokojem. Święta Bożego Narodzenia to  taki szczególny dzień w roku, w którym gasną wszelkie spory, w którym radość wita wszystkich  a wszyscy wszystkim ślą życzenia...

 • ŚWIĄTECZNA WIZYTA W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ - 18 grudnia 2019r., tuż przed świętami Bożego Narodzenia, uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariatu  pod opieką pani Kamili Marchewka odwiedzili 183 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Radomiu. Uczniowie złożyli mieszkańcom i pracownikom ośrodka życzenia świąteczne i noworoczne, każdemu z mieszkańców wręczyli własnoręcznie wykonane upominki i kartki świąteczne. Uczniowie mieli także okazję bliżej poznać i obejrzeć miejsce, w którym mieszkają podopieczni placówki. Wyjazd był prawdziwą lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka. Serdecznie dziękujemy za tak miłe przyjęcie.

 • ZBIÓRKA DARÓW DLA POLAKÓW NA KRESACH - zbliżające się Święta to czas, kiedy jesteśmy bardziej skłonni do pomocy drugiemu człowiekowi, dlatego też uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu przystąpili do zbiórki żywności organizowanej przez Fundację Kresy w potrzebie – Polacy Polakom.W dniach od 4 do 11 grudnia trwała w naszej szkole zbiórka produktów spożywczych długoterminowych, chemii, środków opatrunkowych  i słodyczy dla naszych Rodaków mieszkających na Kresach. W dniu 6 i 7 grudnia uczniowie „szturmem zdobyli”  sklep Lewiatan. Prowadzili tam zbiórkę żywności, nikt nie potrafił przejść obojętnie obok uśmiechniętych wolontariuszy zachęcających do udziału w zbiórce, akcja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania i zakończyła się ogromnym sukcesem, w ciągu tygodnia udało się zebrać ponad 250 kilogramów żywności z których zostaną przygotowane i dostarczone paczki świąteczne na Litwę i Białoruś. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję wrzucając produkty spożywcze, pieniądze lub obdarowując nas życzliwym słowem. Dziękujemy właścicielom sklepów w Goździe-Lewiatan, Klwatce Królewskiej, Grzmucinie oraz Podgórze  za umożliwienie przeprowadzenia zbiórki.

 • Mikołaj - dnia 6 grudnia 2019 roku w grupie dzieci 4,5,6 letnich odbyły się wspólne Mikołajki. Tego dnia przedszkolaków odwiedził Święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Dzieci podziękowały Mikołajowi za prezenty i zaprosiły go do wspólnej zabawy. 

 • Spektakl kukiełokowy - dnia 06.12.2019roku odbył się spektakl kukiełkowy pt. ,,Aniołek gwiazdy wigilijnej”. Przedstawienie odnosiło się do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.


 • Park trampolin - 2.12.2019 r. uczniowie klasy I i III byli w Parku Trampolin w Radomiu. Wyjazd został zorganizowany przez rodziców uczniów z okazji zbliżającego się Mikołaja. W Parku Trampolin po krótkiej rozgrzewce dzieci świetnie się bawili: skakali, wykonywali salta, obroty w powietrzu, budowali z klocków. W drodze powrotnej byli w McDonalds, gdzie zjedli posiłek. Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi wrócili wszyscy do szkoły.

 • Nie hejtuję - reaguję - nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-profilaktycznej pn. „Nie hejtuję – reaguję”, w której szczególny nacisk położony jest na rolę świadków hejtu, cyberprzemocy i mowy nienawiści. Kluczową kwestią walki z hejtem jest bowiem reagowanie na to zjawisko – a reagować powinny zarówno ofiary, jak i świadkowie hejtu. Kampania zwraca uwagę na konieczność podejmowania działania w sytuacji zetknięcia z cyberprzemocą m.in. poprzez zgłaszanie krzywdzących treści administratorom stron czy wsparcie dla ofiary. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ramach akcji przeprowadzone zostały zajęcia dotyczące hejtu i przeprowadzony konkurs plastyczny.
 • Andrzejki - 28 listopada 2019 roku w naszej szkole odbywały się zabawy i wróżby andrzejkowe. Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wróżby pobudzają wyobraźnię, są źródłem szacunku dla tradycji. Jeden, jedyny taki dzień, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów … wróżb. Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie źródło szacunku dla obrzędów ludowych. Wróżby cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. • Warsztaty kulinarne - 26 listopada 2019 roku klasa V z opiekunem Panią Weroniką Luboch Kalinowską uczestniczyła w warsztatach cukierniczych w Słodkim Zakątku, który znajduje się w Kuczkach Kolonii. Uczniowie pod okiem właścicielki Pani Beaty Wójcik wypiekli i udekorowali pierniki bożonarodzeniowe. Każdy uczestnik otrzymał imienny certyfikat. Była to dla nich ciekawa lekcja zawodu dająca dużo radości i wprowadzająca w świąteczny klimat.


 • Dzień Pluszowego Misia - dnia 25 listopada 2019 roku w przedszkolu odbyły się uroczyste obchody Dnia Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły do szkoły swojego ulubionego pluszaka by wspólnie z rówieśnikami świętować ich dzień. Tego dnia sala przedszkolaków była pełna wspólnych zabaw, tańca a także śpiewów. • Dary dla schroniska - w dniu 22.11.2019r. przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariatu dostarczyli zebrane dary. Pracownik schroniska opowiedział uczniom jak wygląda codzienna praca w takim miejscu, a także z czym wiąże się adopcja zwierzaka ze schroniska. Obecnie przebywa w nim 540 psów i około 40 kotów czekających na nowy dom.


 • „DO CIEBIE POLSKO…”13.11.2019r. o godz.10.40 odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości, na której po wprowadzeniu pocztu flagowego odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”.  Polska po 123 latach niewoli 11.11.1918r. stała się wolnym krajem, w którym mieszkańcy  w urzędach i szkołach mogli swobodnie posługiwać się językiem polskim. Uczniowie kl. V, VI, VII, VIII recytowali wiersze patriotyczne mówiące o tęsknocie i  pięknie utraconej Ojczyzny. Występom towarzyszyła, mi. in. wspaniała poezja wieszczów narodowych oraz muzyka Fryderyka Chopina, także pieśni patriotyczne: „Przybyli ułani pod okienko”, „Szara piechota”, „Serce w plecaku”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Marsz, marsz Polonia”. Akademię zakończyła prezentacja laureatów Szkolnego Konkursu Poezji Patriotycznej. Pani dyrektor mgr Agnieszka Kwiecień podziękowała uczniom , panu  Józefowi Biernatowi oraz pani mgr Justynie Pyrgiel  za przygotowanie montażu słowno-muzycznego.

 • Szkoła do hymnu -8 listopada 2019 roku o godzinie 11.11 odbyło się w naszej szkole uroczyste odśpiewanie hymnu narodowego. Uczniowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji " Szkoła do hymnu" aby upamiętnić 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Samorząd uczniowski przypomniał uczniom o roli i wyglądzie stroju galowego i zobowiązał ich do takiego ubioru podczas akademii i uroczystości szkolnych.

   
 • Halloween - 31 października 2019 roku w naszej szkole obchodziliśmy Halloween, uczniowie udekorowali kąciki swoich pracowni nawiązując do akcentu tradycji amerykańskiej.
 • W tym szczególnym czasie nie zapomnieliśmy również o naszych zmarłych dla których została przygotowana tablica na której uczniowie przyczepiali świeczki ku pamięci swoich bliskich, którzy już odeszli. 

 • Nasza szkoła częścią ogólnopolskiej kampanii!BOHATERON to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, poprzez przygotowanie i  wysyłanie Im symbolicznych kartek z życzeniami. Projekt, w realizację którego włączyła się również nasza szkoła, ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Organizatorami akcji są Fundacje Sensoria i Rosa, partnerem merytorycznym Instytut Pamięci Narodowej, a cała kampania została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. W naszej szkole członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu  z pomocą nauczycieli przygotowywali 81 kartek z życzeniami dla Powstańców. Przeprowadzona została lekcja w klasach V-VIII przez nauczyciela historii w oparciu o pomoce dydaktyczne, które dostaliśmy od fundacji co pozwoliło wprowadzić uczniów w tematykę Powstania Warszawskiego i losy Powstańców. Dzięki dostępnym materiałom, młodzież mogła zgłębić historie adresatów swoich kartek oraz relacje z tamtych wydarzeń żyjących wciąż naocznych świadków, a przede wszystkim poznać przesłanie, jakie walczący Powstańcy chcieliby pozostawić młodym Polakom. Wykonane kartki zostały wysłane na adres fundacji, która przekaże je honorowym odbiorcom.
 • Rekord - w środę 16.10.2019 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły po raz kolejny przystąpili do bicia rekordu w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy. Akcja ta jest największą lekcją resuscytacji na świecie. 14 uczniów i dwóch nauczycieli na 4 fantomach w samo południe, przez pół godziny podjęło próbę pobicia rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo oddechowej. Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!
                         
 • Ślubowanie klasy I - 11 października o godzinie 10.00 odbyło się Uroczyste Ślubowanie Klasy I. Do ślubowania przystąpiło 11 dzieci: 6 dziewczynek i 5 chłopców. Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły, zaproszonych gości i rodziców zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Śpiewająco odpowiadali na pytania dotyczące naszej Ojczyzny, szkolnej nauki oraz  zasad zachowania się na drodze. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że egzamin pięknie zdali i  mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Pierwszoklasiści ślubowali na sztandar szkoły, następnie zostali pasowani przez Panią Dyrektor szkoły na Uczniów klasy I Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Podgórze. Na zakończenie otrzymali legitymacje szkolne, Dyplomy Pasowania na ucznia, upominki od rodziców, przedstawicieli władz gminy, radnych i Samorządu Uczniowskiego. Nie zabrakło również słodkiego  poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Szczęśliwi wrócili do domu i na pewno długo będą ten dzień wspominać.      
 • Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Z tej okazji od wielu lat uczniowie składają życzenia swoim nauczycielom. 11 października  2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście oraz rodzice. Uczniowie  przygotowaną częścią artystyczną podziękowali swoim nauczycielom za trud i serce włożone w ich nauczanie i wychowanie. Wiele ciepłych słów i życzeń padło z ust zaproszonych gości, były kwiaty i słowa uznania dla dyrekcji, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. W imieniu rodziców życzenia złożyła przewodnicząca Rady Rodziców, wręczyła pracownikom szkoły wielki tort i zaprosiła na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. 
 • Rajd Świętokrzyski - w sobotę 28 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XX Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym „Święty Krzyż 2019”. W tegorocznej edycji uczestniczyło 3484 turystów-pielgrzymów, którzy po Górach Świętokrzyskich wędrowali 12 trasami. W Rajdzie wzięło udział 213 opiekunów grup, w tym 142 wychowawców i nauczycieli, 49 księży, 13 sióstr zakonnych oraz 9 seminarzystów. Nasza grupa, licząca 48 uczniów i 6 nauczycieli ze szkół gminy Gózd, jak co roku wędrowała 18 - kilometrowym szlakiem ze Św. Katarzyny, przez Łysicę (najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich), Kakonin, Hutę Szklaną na Święty Krzyż. Wśród pielgrzymów z Gminy Gózd było 7 uczniów naszej szkoły pod opieką Pani Agnieszki Kwiecień i Pani Agnieszki Świgoń. Pogoda, mimo niezbyt sprzyjających prognoz okazała się idealna na pieszą wędrówkę. Szło się wspaniale i nikt nie narzekał. Dodatkowym elementem wyprawy była akcja sprzątania świata. Pod czujnym okiem Pani Edyty Miernik uczniowie podczas całej trasy zbierali w lesie śmieci, w ramach ogólnopolskiej akcji „Sprzątamy lasy”. Połączyliśmy więc przyjemne z pożytecznym. Zwieńczeniem pielgrzymowania pieszego i rowerowego była uroczysta Eucharystia. Mszę Świętą, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski, koncelebrowali bp Jan Piotrowski, ordynariusz kielecki, bp Marian Florczyk, sufragan diecezji kieleckiej, ojcowie oblaci, gospodarze sanktuarium, oraz wielu kapłanów. Szczególnie przyjemnym dla nas akcentem było wymienienie grupy Gminy Gózd, jako tej, która najdłużej uczestniczy w rajdach na Święty Krzyż. My byliśmy tam po raz pierwszy ale na pewno nie ostatni. Warto nadmienić, że rajd pielgrzymkowy jest największą w Polsce jednodniową imprezą turystyki pieszej organizowaną przez Oddział Świętokrzyski PTTK i Diecezję Kielecką.

         
         

 • W dniu 1 października przedstawiciele firmy ZORPM Zwoleń Pani Anna Markiewicz i Pani Monika Gawryołek wręczyły uczniom klas I -III wyprawki  szkolne w ramach akcji edukacyjno-promocyjnej firmy. Darczyńcom serdecznie dziękujemy.
 •        
 • Sprzątanie świata - w naszej szkole corocznie włączamy się w akcję: ,,Sprzątanie świata". W tym roku również włączyliśmy się w działania przyświecające idei dbania o czystość swojego otoczenia. 24.09 odbyła się przygotowana przez Samorząd Uczniowski prelekcja pt.:''Drugie życie odpadów" podczas której uczniowie ćwiczyli segregację odpadów i poznali sposoby przetwarzania i powtórnego wykorzystania śmieci. Następnie uczniowie pod opieką wychowawców ruszyli w teren, aby posprzątać śmieci z przydzielonego terenu. 
   
 • Rozpoczęcie roku szkolnego - 2 września 2019 r. nasza szkoła w sposób niecodzienny zainaugurowała nowy rok szkolny. W uroczystym rozpoczęciu wzięli udział wyjątkowi goście – reprezentanci pokolenia, które doświadczyło drugiej wojny światowej. Miało to związek z inicjatywą Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej „Przerwany marsz…”, do której dołączyła również nasza placówka. Zebrani na sali gimnastycznej Uczniowie, Rodzice oraz Grono Pedagogiczne z ogromnym zainteresowaniem i wzruszeniem wysłuchali wspomnień o wydarzeniach, które 80 lat temu zakłóciły ówczesnym uczniom marsz do szkoły.W nowym roku szkolnym wszystkich powitała Dyrektor szkoły Pani Agnieszka Kwiecień a przybyły na tę okazję Dyrektor ZEAS Pan Józef Drab życzył uczniom i nauczycielom sukcesów i wytrwałości.

      

Rok szkolny 2018/2019

 • Zakończenie roku szkolnego - 19 czerwca 2019r. zakończyliśmy uroczyście  rok szkolny 2018/2019. Pani Dyrektor Agnieszka Kwiecień podziękowała wszystkim za całoroczną pracę i pogratulowała uczniom wysokich wyników w nauce.  Uczniowie, którzy uzyskali świadectwa z wyróżnieniem otrzymali  nagrody książkowe. Wiele ciepłych słów do uczniów, a szczególnie najlepszej uczennicy klasy VIII - Żanety Matejek skierował Wójt Gminy  Gózd Paweł Dziewit, który wraz z Dyrektorem ZEAS-u  Józefem Drabem  zaszczycili nas swoją obecnością. Żaneta uzyskała najwyższy wynik z egzaminu ósmoklasisty z całej naszej gminy, za co została wyróżniona  przez Pana Wójta otrzymując nagrodę i gratulacje. Uczniowie klasy VIII odwdzięczyli się wychowawcom oraz nauczycielom za ich wieloletni trud żegnając ich przygotowanymi przez siebie wierszykami. Mamy nadzieję, że ósmoklasiści  mile będą wspominać lata spędzone w podstawówce. Dyrekcja, nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły życzą im, jak również pozostałym uczniom, powodzenia w podejmowaniu życiowych decyzji oraz miłego i bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji.

         

 • Rajd rowerowy -14 czerwca uczniowie klasy I wraz z rodzicami oraz  wychowawczynią – panią Martyną Kościelniak-Jaroszek wybrali się na rajd rowerowy po najbliższej okolicy.  Pogoda dopisywała, a pierwszoklasiści  okazali się niestrudzeni.  Pokonali trasę: Podgóra – Gózd – Drożanki – Tczów – Podgóra. W trakcie rajdu, w ramach odpoczynku zorganizowano piknik przy świetlicy w Drożankach. Podczas pikniku dzieci uczestniczyły także w grach i zabawach przygotowanych przez mamę jednej z uczennic – p. Marzenę Samuś. Po zebraniu sił uczniowie wraz z rodzicami dotarli spowrotem do miejsca wyjazdu, czyli do szkoły. Mamy nadzieję, że w przyszłości również uda nam się taki rajd zorganizować.

             
 • Wycieczka w Góry świętokrzyskie - w dniach 10-12 czerwca uczniowie klasy VIII wzięli udział w wycieczce w region świętokrzyski. Pierwszego dnia naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od wejścia  na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Drogą pątników zmierzających do relikwii Drzewa Krzyża Świętego dotarliśmy na szczyt Góry Świętego Krzyża, odbyliśmy krótki spacer po gołoborzach, podziwiając wspaniałe widoki Łysogór. Z klasztoru udaliśmy się do Świętej Katarzyny, znajdującej się u stóp Łysej Góry. Ostatnim etapem naszej wędrówki było zdobycie najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich - Łysicy. Drugiego dnia odwiedzaliśmy Kielce, odwiedziliśmy  muzeum Stefana Żeromskiego. Następnie w ruinach zamku w Chęcinach wysłuchaliśmy historii tego miejsca przedstawionej przez przewodnika, na baszcie próbowaliśmy spotkać Białą Damę. Wspaniałą lekcję przyrody przeżyliśmy w Jaskini Raj. Na wszystkich ogromne wrażenie wywarły liczące setki tysięcy lat skały. Przepiękne nacieki, stalaktyty, stalagmity, kolumny pobudzały naszą wyobraźnię. Niektórzy dostrzegli mieszkańców tego miejsca - pająki, a na wybrańców spadły "kropelki szczęścia". Trzeciego dnia odwiedziliśmy Pałac w Kurozękach,  ruiny zamku w Krzyżtoporze i kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Do domu wracaliśmy w dobrych humorach, trochę zmęczeni, ale zadowoleni.
   
 • 3 czerwca 2019 roku gościliśmy w naszej placówce Teatr Profilaktyczny Edukacja i Animacja „MAGIK”  z przedstawieniem „Elementarz małego patrioty”. Spektakl opowiadał o perypetiach małej Zosi, która z urwisa stała się patriotką. Na zmianę postawy w zachowaniu dziewczynki miała wpływ babcia oraz postacie historyczne zasłużone dla Ojczyzny. Dzięki aktywnemu uczestnictwu w spektaklu dzieci utrwaliły wiedzę na temat symboli narodowych, dowiedziały się co to jest Ojczyzna i jak powinny o nią dbać. Aktorzy w ciekawy sposób przedstawili historię Polski, wyjaśnili pojęcie „patriota” i wskazali jak nim być obecnie, gdy się jest dzieckiem.

 • Prezentacje wokalne przedszkolaków - 30 maja 2019 roku wychowankowie dwóch oddziałów przedszkolnych naszej placówki brali udział w XXI Gminnych Prezentacjach Wokalnych  w Małęczynie pod hasłem - Piosenki znane i lubiane. Grupa 4 i 5 – latków zaprezentowała się z piosenką Biedroneczki są w kropeczki, a dzieci 6 – letnie Tańcz, tańcz. Celem spotkania była szeroka prezentacja umiejętności wokalnych i inspiracji twórczych przedszkolaków oraz wspomaganie rozwoju ich uzdolnień, a także oswajanie z występami przed publicznością. Interpretacje piosenek zachęciły dzieci do różnych form ekspresji. Na zakończenie wszystkim uczestnikom dyrektor szkoły w Małęczynie Pani Jolanta Zięba oraz wójt gminy Gózd Pan Paweł Dziewit wręczyli wszystkim występującym grupom upominki oraz dyplomy.
 • Festyn rodzinny29 maja od samego rana, mimo niesprzyjającej pogody, trwały przygotowania do festynu rodzinnego. Na początku Pani dyrektor serdecznie powitała przybyłych gości i złożyła życzenia wszystkim Mamom i tatom  z okazji ich święta oraz wszystkim dzieciom z okazji dnia dziecka. Następnie wystąpiły dzieci z:wierszami, piosenkami, tańcami i przedstawieniem teatralnym. Wszystkim występ bardzo się podobał o czym świadczyły gromkie brawa. Po wręczeniu upominków rodzicom z okazji ich święta uczniowie wraz z wychowawcami poszli do sal lekcyjnych, gdzie wszyscy otrzymali słodkie paczki od sponsora firmy „ferrero rocher”.później wszyscy spotkali się na sali gimnastycznej, gdzie bawili się wraz z animatorami. podczas festynu można było skosztować pyszności, które przygotowało koło gospodyń wiejskich z Podgóry. W czasie trwania festynu, było malowanie twarzy i układanie fryzur, przez mamy uczniów  naszej szkoły.  Dzieci wraz z rodzicami wychodzili  z festynu bardzo zadowoleni. 
 •  Lekcja otwarta w przedszkolu - 21 maja 2019 roku  odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców wychowanków oddziału przedszkolnego 4 i 5-latków.  Atmosfera tego dnia była bardzo radosna. Rodzice oglądali zajęcia związane z tematem „Kto spieszy na ratunek?”. Podczas ich trwania dzieci utrwalały znajomość numerów alarmowych. Mówiły o cechach jakimi powinni cechować się: lekarze, strażacy, policjanci i ratownicy. Pokazywały jak wezwać pomoc w trudnej sytuacji oraz jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu. Rodzice mieli możliwość zaobserwowania postępów, jakie poczyniły ich dzieci. Taka forma spotkania sprawiła wiele radości i satysfakcji nie tylko wychowankom, ale także i ich najbliższym.
 • Brzechwolandia - 10 maja 2019 r. dzieci 6 letnie i uczniowie z klasy I i II byli na spektaklu pt. „Brzechwolandia” w kinie „Świt” w Zwoleniu. Teatrzyk był przedstawiony przez Teatr z Wrocławia  im. Adama Mickiewicza. Ładnie i humorystycznie były pokazane wiersze: „Samochwała”, „Leń”, „Globus” i wiele, wiele innych. Wszystkim dzieciom bardzo się podobało i do szkoły wrócili w wyśmienitych humorach.

 • Konstytucja 3 Maja - W dniu 8 maja 2019 roku odbyła się w naszej szkole akademia upamiętniająca 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dzień Flagi. Uroczystość była przygotowana przez uczniów klas V - VII pod opieką P. Joanny Chołuj.

 • Noc w bibliotece- Noc pełną atrakcji dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Podgórze  zaplanowano na 26 kwietnia 2019 r.  od godz. 18.30. do 27 kwietnia 2019 r. do  godz. 8:00. Noc w  bibliotece   - impreza zorganizowana została w formie Escape roomu  w ramach projektu „Wkręceni w czytanie” pod hasłem „Magiczna noc w bibliotece”, aby w ten niekonwencjonalny sposób promować czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce otwarte i przyjazne. Pozwoliło zamienić całą bibliotekę i szkołę w teren zabawy. Uczniowie klas IV - VIII zostali podzieleni na grupy. Aby  wydostać się z biblioteki, musieli rozwiązać szereg łamigłówek, wykazać się znajomością literatury, układu zbiorów w bibliotece oraz umiejętnością odczytywania zaszyfrowanych zagadek. A także sprytem i szybkością. Ostatnim punktem programu przed nocnym odpoczynkiem była projekcja filmu. W sobotni poranek uczestnicy akcji "Magiczna noc w bibliotece" z żalem opuszczali przyjazne progi szkoły. Nad bezpieczeństwem i dobrym nastrojem uczniów w trakcie całego przedsięwzięcia czuwały organizatorki imprezy, pani Katarzyna Lipiec, Beata Strzębała, Dominika Sałbut, Weronika Luboch – Kalinowska.

 • Wkręceni w czytanieW ramach projektu we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Radomiu “Wkręceni w czytanie” uczennice klasy VII pod kierunkiem pani Anny Szczęsnej wykonały Sleevface - fotografie osoby z wkomponowaną okładką książki. Dziewczęta wybrały te książki, ponieważ ich zaciekawiły losy bohaterów.
 • Dzień Ziemi - 5 kwietnia w naszej szkole świętowaliśmy przypadający na 22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi pod hasłem ,,Ochrona zagrożonych gatunków”. W ramach obchodów uczniowie oddziałów przedszkolnych i edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w prelekcji, a uczniowie klas IV-VIII w warsztatach na których przygotowywali lapbooki. Każdy uczeń otrzymał ulotkę z kodeksem ekologa.
 • 29 marca 2019 roku wychowankowie oddziałów przedszkolnych naszej placówki udali się do Centrum Zabaw w Zwoleniu. To ulubione miejsce dzieci, w którym mogą w aktywny sposób spalić nadmiar swojej energii. Celem wyjazdu było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji w przestrzeni. Ważnym zadaniem było również integrowanie  dzieci z oddziałów  przedszkolnych. Miłe wrażenie zrobiła na nas pani, która przywitała naszą grupę i zapoznała z zasadami  jakie panują podczas pobytu w Centrum. Dużą atrakcją były zjeżdżalnie, basen z kulkami, ściana wspinaczkowa oraz ogromna tablica do rysowania. Dzieciaki z wielką chęcią znajdowały sobie zajęcie korzystając także z dmuchanych skakańców,  koników oraz klocków. Zadowolone i  nieco zmęczone wróciły do szkoły z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzą salę zabaw. Był to dzień pełen wrażeń dla naszych „małych odkrywców”.

 • Pierwszy dzień wiosny był dla naszych słowiańskich przodków jednym z najważniejszych dni w roku. Wtedy to świętowano narodziny nowego życia po mroźnej i wyczerpującej zimie. W naszej szkole 21 marca 2019 roku zrobiło się też naprawdę gorąco, jak na pierwsze dni wiosny przystało. Rozpoczęło się od zabawy poszukiwania jajek czekoladowych. Była to świetna zabawa zarówno dla małych dzieci, jak i starszych uczniów, która stała się wielką atrakcją. Następnie uczniowie udali się na salę gimnastyczną , gdzie odbył się pokaz stylizacji fryzur przygotowany przez nauczycieli i uczennice z Zespołu Szkół Skórzano  - Odzieżowych, Stylizacji i Usług. Na początek odbyła się krótka prelekcja a potem przyszła  pora na szalone fryzury. Plecionki i warkocze pobudziły wyobraźnię uczniów. Efekt działań  okazał się zaskakujący. • 26 lutego nasi uczniowi pojechali do Gozdu, gdzie miał miejsce niezwykły seans astronomiczny. Przyjechało mobilne planetarium. W  pokazach uczestniczyli uczniowie klas starszych. Seans odbywał się we wnętrzu ogromnej, nadmuchiwanej kopuły, która stanowiła idealną namiastkę kosmosu. Wszyscy mieli okazję oglądnąć układ słoneczny, gwiazdozbiory, księżyc, słońce oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o poszczególnych planetach. Kiedy wszyscy usiedli, nad ich głowami rozgwieździło się niebo i rozpoczęła się bardzo ciekawa podróż. Zaciemnione wnętrze zapewniło niepowtarzalny klimat i umożliwiło dogłębne przeżycie tej niesamowitej projekcji. Wszyscy byli pod wrażeniem. W niecodzienny sposób przyswoili nową porcję wiedzy, z której w przyszłości skorzystają.


  5 lutego 2019 r. po raz piętnasty w Polsce obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Tegoroczne hasło „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!” zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Z tej okazji w naszej szkole uczniowie klas IV - VIII wzięli udział 22 lutego 2019r. w szkolnym konkursie grafiki komputerowej. Ich zadaniem było wykonać plakat promujący tegoroczne hasło DBI.

 • 22 lutego 2019 r. uczniowie klas 0 - VIII uczestniczyli w prelekcji z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Tematem spotkań było bezpieczeństwo oraz zapobieganie niepokojącym zjawiskom w Internecie, a także poruszone zostały zagadnienia dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich i wpływu używek na organizm młodego człowieka. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach wiekowych: 0 - IV i V -VIII


 • W dniu 21.02.2019 roku uczniowie kl. IV, V,  VI  i VIII pod opieką wychowawców wybrali się do kina w Zwoleniu na spektakl  Dzieci sieci. Przedstawienie  zaprezentowali aktorzy  Teatru Profilaktycznego Alert z Wrocławia. Główny bohater spektaklu  pojawił się w nowej szkole i marzył  o znalezieniu przyjaźni i akceptacji. Niestety nastolatek musiał zmierzyć się  z agresją, której nośnikiem  stał się portal społecznościowy. Wyszedł wprawdzie z tych zmagań zwycięsko, ale  nie było to wcale łatwe. Spektakl uświadomił młodym  widzom, jak łatwo stać się  ofiarą lub sprawcą cyberprzemocy. Pamiętajmy, że publikowanie  w Internecie lub rozsyłanie przy użyciu telefonów komórkowych ośmieszających informacji lub zdjęć,  jest jedną  z jej form. Korzystajmy z osiągnięć techniki XXI wieku w odpowiedzialny sposób!

 • 20 lutego dzieci z grupy przedszkolnej, oddziału przedszkolnego i klasy I byli w Radomiu, w Resursie, na przedstawieniu zorganizowanym przez Teatr Moich Marzeń w Chorzowie. Był to Musical: „O małej syrence w niejednej piosence”. Przedstawienie było fantastyczne. Wszyscy oglądali z wielkim zaciekawieniem. Dzieci były zachwycone: grą aktorów, przepięknymi strojami, wspaniałą muzyką. Do szkoły grupa wróciła w radosnej atmosferze.


 • Święto Babci i Dziadka to jedna z uroczystości, która stała się tradycją Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Podgórze. W tym roku ta miła uroczystość odbyła się 26 stycznia 2019 r.  Aby podziwiać występy swoich kochanych wnuków przybyło mnóstwo zaproszonych babć i dziadków. Zebranych seniorów i wszystkich gości serdecznie powitała pani dyrektor szkoły mgr Agnieszka Kwiecień, składając serdeczne życzenia. W pięknie udekorowanej sali uczniowie klas młodszych przedstawili program artystyczny. Były deklamowane wierszyki, piosenki oraz tańce. Każdy z uczniów klas młodszych wziął czynny udział w przedstawieniu. Po odśpiewaniu „100 lat” dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki i upominki. W przyjęciu gości pomagali rodzice, którzy przygotowali poczęstunek. Po akademii  odbyła się długo wyczekiwana przez dzieci zabawa choinkowa. Niektórzy uczniowie przygotowali bardzo ciekawe kostiumy karnawałowe. Wśród radosnych, rozbieganych przebierańców można było dostrzec barwne elfy, smerfetki, dobre wróżki, piękne księżniczki. Nie zabrakło też odważnych spidermenów, piratów, walecznych rycerzy oraz policjantów. Wszyscy bawili się znakomicie, bo doskonały nastrój dopisywał zarówno dzieciom jak i dorosłym. W zabawie uczestniczyli także animatorzy, którzy organizowali różne korowody, kółeczka, pląsy w parach oraz ciekawe konkursy. Tegoroczna zabawa choinkowa była naprawdę udana i na długo pozostanie w pamięci osób, które wzięły w niej udział.

 • W dniu 25.01.2019r. uczniowie klasy VII i VIII wzięli po raz pierwszy udział w wystawie „MÓZG 2019” organizowanej przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu. Ekspozycja była poświęcona emocjom, które towarzyszą nam w życiu codziennym.Hasło przewodnie tegorocznej wystawy brzmiało „(Nie) myślę, więc jestem”, dzięki temu organizatorzy chcieli pokazać, w jaki sposób emocje napędzają nasze życie. Na wystawie można było znaleźć wiele ciekawych doświadczeń m.in. zwiedzający poznali techniki szybkiego zasypiania oraz dowiedzieli się, jak działa nasza podświadomość. Dzięki uprzejmości organizatorów mogliśmy również zwiedzić szkołę i zapoznać się z ofertą edukacyjną placówki, za co serdecznie dziękujemy.

  UWAGA,UWAGA!

  Poniżej w linku znajduje się relacja z wydarzenia, którą przygotowała telewizja ZEBRRA TV w trakcie trwania naszej wizyty, zachęcamy do oglądania i wysłuchania wrażeń jakimi dzielili się nasi uczniowie po zakończeniu wystawy.

  https://zebrra.tv/wydarzenia/2019/01/28/za-nami-interaktywna-wystawa-mozg-2019-w-zespole-szkol-technicznych-w-radomiu/ • Naszą szkolną tradycją stał się już udział w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Także podczas tegorocznego finału nasi uczniowie zasilili szeregi wolontariuszy WOŚP.Z uśmiechem na ustach i serduszkami w rękach ruszyli po szkolnych korytarzach a następnie w niedzielę po ulicach Radomia by kwestować na rzecz potrzebujących. Dzięki wszystkim napotkanym ludziom dobrych serc nasi uczniowie zebrali kwotę 1169,42 zł.

 • Dnia 18.12.2018r. o godz.11 w szkole uczniowie klas młodszych i starszych wystąpili w jasełkach bożonarodzeniowych pt. „Smutne Święta”, które przygotował ks. Dariusz Jasiński oraz Justyna Pyrgiel. Dekorację przygotowały panie: Beata Biernacka, Marlena Kościelniak-Jaroszek, Weronika Luboch-Kalinowska. Pani dyrektor Agnieszka Kwiecień powitała miłych Gości: pana wójta Pawła Dziewita i dyrektora administracyjnego szkół pana Józefa Draba, radnych-panią Magdalenę Knieć i pana Marka Wrażnia, rodziców, młodzież szkolną. Scenariusz nawiązywał do współczesnych czasów, w których bardziej skupiamy się na przedświątecznych zakupach, a zapominamy, co jest ich  prawdziwych przesłaniem. Czytane słowa Ewangelii i śpiewane kolędy zwróciły uwagę, że w życiu najważniejsza jest miłość, dobroć, prawda i szacunek. Składane życzenia z okazji narodzin Jezusa wzbudziły w sercach radość i pokój.

 • Okres świąteczny to czas radości i wielkich marzeń wszystkich dzieci. Tegoroczna nietypowa aura nie zmyliła Świętego Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, na uroczystości pojawił się długo oczekiwany przez dzieci gość. Przedszkolaki bardzo ucieszyły się z tej niezwykłej wizyty. Podczas spotkania z Mikołajem dzieci wyrecytowały wiersze i zaśpiewały piosenkę. Na twarzach przedszkolaków  widać było wielkie wzruszenie oraz zadowolenie. Po występach Mikołaj obdarował dzieci upominkami. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w miłej atmosferze. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej Jego wizyty. • Zbiórka plastikowych nakrętek odbywa się w naszej szkole od kilku lat. W tym roku postanowiliśmy pomóc stanąć Frankowi Szpilskiemu na nogi i dołączyliśmy do charytatywnej zbiórki plastikowych korków i aluminiowych puszek. Bardzo cieszy nas zaangażowanie nie tylko uczniów, ale całych rodzin. Akcja będzie trwała do końca roku szkolnego.


 •          

 • Dzieci z klasy O oraz uczniowie z klasy I i II byli 4 grudnia na wycieczce z okazji Mikołaja w Pizzy Hut w Radomiu. W czasie samodzielnie przygotowywanej  pizzy z gotowych produktów mieli dużo radości. Wszyscy  bardzo starali się, żeby pizza wyszła jak najlepsza. Następnie pizza była wkładana na 6 minut do pieca. Po upieczeniu dzieci odbierały swoje dzieło, siadały na swoich miejscach i spożywały. Wszystkim samodzielnie przygotowane pizze bardzo smakowały. Dzieci i uczniowie wrócili bardzo zadowoleni i najedzeni do syta.

  Za zorganizowanie wyjazdu  i opiekę w czasie wycieczki, bardzo dziękujemy trzem rodzicom z klasy II i O. • W dniu 29.11.2018 r. klasa VIII PSP w Podgórze oraz klasa VIII z PSP w Goździe  wraz opiekunem Katarzyną Lipiec uczestniczyła w wycieczce do Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu w ramach projektu „Wkręceni w czytanie”. Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej chcąc ożywić regały z książkami - Biblioteczne Centrum Internetowe zamienili w "Escape room" zachęcający uczniów  do czytania. Zostali zaproszeni do zabawy, w której trzeba było zmierzyć się z przygotowanymi przez bibliotekarzy zagadkami. Zadanie nie było łatwe - uczniowie musieli wykazać się logicznym myśleniem, spostrzegawczością, kreatywnością a także sprytem. Rozwiązanie zagadek warunkowało odnalezienie klucza i wydostanie się z tajemniczego pokoju. Ich tematyka osnuta była wokół wątków literackich.

          
          
          
          

 • 29.11.2018 roku w naszej szkole odbyły się Andrzejki. Wróżby, świetna zabawa i dużo uśmiechu towarzyszyło nam przez kilka godzin. Uczniowie mieli okazję poznać swój przyszły los: wybrać imię partnera, lać woskiem i losowa zawód... Zapraszamy za rok!
   
 • 26 listopada 2018 roku o godzinie 12.30  zawitała do naszej placówki grupa cyrkowa  Szok. Trzech artystów wprawiło w zachwyt zebraną publiczność – przedszkolaków, uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły.  Wszyscy bawili się świetnie. Żonglerka maczugami, akrobacje, pokaz iluzji wprawił wszystkich w zachwyt. Byliśmy nie tylko widzami, ale również próbowaliśmy swoich sił na scenie. Na gorący aplauz zasłużyła Julia Krzemińska, która rewelacyjnie poradziła sobie z hula – hop oraz Kacper Pawelec, który okazało się, że ma talent aktorski. Nie zabrakło także chwil „grozy” gdy na scenie  pojawiła się treserka  z wężem na ramionach. Chętnych do dotknięcia, czy potrzymania gada, było wielu. Zachwyt wzbudził również pokaz tresowanych  gołębi. Występ cyrkowców oczarował i rozweselił wszystkich…

 • Dzięki współpracy z  Biblioteką Pedagogiczną w Radomiu, 26.11.2018 r. w ramach projektu „Wkręceni w czytanie”  w naszej szkole gościł teatrzyk Kamishibai. Pracownik z Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu zaprezentował uczniom  teatrzyk oraz przeprowadził krótkie zajęcia praktyczne. Uczniowie klas I – VI  wysłuchali opowieści o psie Marudku, przyjacielu Kemushi oraz opowiadania „O panach Palcach”, „Bajki  o Wiśle”,Legendy o Skarbniku”. 
   

 • W ramach obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz projektu „Wkręceni w czytanie” uczniowie pod kierunkiem pani Katarzyny Lipiec przygotowali wystawę poświęconą bohaterom narodowym, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Ekspozycję można obejrzeć na zorganizowanej w szkole wystawie, która jest hołdem dla tych, którzy walczyli o realizację najważniejszego celu.

 • W  tym roku w naszej Ojczyźnie szczególnie uroczyście obchodzimy 100-lecie odzyskania Niepodległości. Także uczniowie Publicznej Szkoły im. M. Konopnickiej wspólnie przygotowali 100-metrową biało-czerwoną flagę, zaprojektowali dekorację, wykonali kotyliony, śpiewniki, dzielili się pomysłami dotyczącymi scenariusza akademii.  9 listopada o godz.11.11 wraz z uczniami (4,8 mln) oraz nauczycielami(470 tys.) ze wszystkich szkół w Polsce i za granicą wspólnie odśpiewaliśmy  wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Zaprosiliśmy niezwykłych Gości-chór męski Kompany. Panowie mówili o patriotyzmie, postrzeganym kiedyś i dziś. Mistrzowsko wykonali znane i nieznane utwory, które nawiązywały do 1918r. Wśród pięknych pieśni  legionowych: Wojenko, wojenko, Rozkwitają pąki białych róż i harcerskich, poświęconym także Orlętom Lwowskim: Pieśń o harcerzu, Deszcz jesienny deszcz, wierszy patriotycznych -wykonanych przez uczniów kl. IV-VII, wysłuchaliśmy niezwykłych, autentycznych wspomnień dotyczących bolesnych i chlubnych dziejów historii Polski, które opowiedział Pan Józef Biernat. Pani Dyrektor Agnieszka Kwiecień podziękowała uczniom, gościom, nauczycielom: Justynie Pyrgiel, Katarzynie Lipiec, Joannie Chołuj za przygotowanie  akademii i wszystkim widzom za uczestniczenie w świętowaniu Roku Jubileuszowego na 100-lecie odzyskania przez Polskę upragnionej wolności. Wspólne śpiewanie i słuchanie bliskich sercu melodii i strof wierszy pozostanie na długo w naszej pamięci.
 •    
 • 8 listopada odbyły się zajęcia otwarte w grupie dzieci 6 letnich. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się na podstawie wysłuchanej legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”, „Jak powstało państwo polskie i dlaczego naszym godłem jest orzeł biały”. Dzieci mogły się pochwalić przy swoich rodzicach swoimi umiejętnościami i wiadomościami. Na zakończenie zajęć zaśpiewały piosenkę i wykonały taniec do piosenki „Orzeł biały”.

 • 8 listopada 2018 roku wychowankowie oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie naszej placówki wzięli udział w II edycji programu edukacyjnego Polska – moja Ojczyzna. Zbliżająca się 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości to najlepszy czas do budowania przywiązania do Ojczyzny i kształtowania przynależności narodowej. Należy pielęgnować oraz przekazywać dzieciom polskie  tradycje, kształtować  postawę miłości i szacunku do kraju. Głównymi celami programu było kształcenie dumy narodowej, poznawanie sąsiadów Polski oraz bogactw naturalnych kraju. Dzieci wzbogaciły słownik o pojęcia patriotyczne. Przybliżone im zostały postacie wielkich Polaków: Fryderyka Chopina,  Jana Pawła II,  Marii Skłodowskiej – Curie, Mikołaja Kopernika. Szczególną uwagę zwrócono na bohaterów walczących podczas II wojny światowej. Polscy piloci, początkowo niedoceniani stali się legendą. Między innymi w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) Polacy tworzyli  elitarną jednostkę - Dywizjon 303. Był on jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy oraz umiejętności. Wszyscy uczestnicy programu wykonali pamiątkowe zdjęcia w mundurach lotników i mogli poczuć choć przez jedną chwilę dumę z godnego noszenia tego stroju. Otrzymali dyplomy udziału w programie edukacyjnym. To była prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu. Dziękujemy…
 • 7 listopada 2018 roku wychowankowie oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I – IV obejrzeli przedstawienie teatrzyku kukiełkowego „Czerwony Kapturek”. Zabawne dialogi oraz wpadające w ucho piosenki przyciągnęły uwagę dzieci, które z dużym zainteresowaniem oglądały spektakl. Na twarzach maluchów widać było uśmiech i zadowolenie. Zwłaszcza, że same mogły poczuć się aktorami wcielając się w role bohaterów. W lot odgadli główne przesłanie baśni, jakim była przestroga przed zbyt pochopnym nawiązywaniem znajomości. Całe spotkanie zakończyło się gromkimi brawami. Było to bardzo pouczające  przedstawienie z dużą dawką humoru.
      
      
      
 • 31 października Samorząd Uczniowski zorganizował obchody święta Halloween. Przeprowadzone zostały dwa konkursy. Spośród uczniów klas młodszych nagrodzono uczniów najciekawiej przebranych. W tym dniu szkolę opanowały czarownice, potwory, duchy i inne straszne stwory. Laureaci otrzymali dyplomy i upominki. Po rozdaniu nagród, dla uczniów klas młodszych Samorząd Uczniowski zorganizował Halloween’owe zabawy taneczne. Uczniowie klas starszych również wykazali się inwencją twórczą, wykonując ciekawe i oryginalne lampiony z dyni. Obchody Halloween w naszej szkole to nie tylko szansa na świetną zabawę lecz także na poznanie kultury krajów anglojęzycznych.
     
 • 18 października 2018 roku w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. O godz. 10:30 wkroczyła w pełnej gali z uśmiechami na twarzy klasa pierwsza. Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły, zaproszonych gości i rodziców zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Śpiewająco odpowiadali na pytania dotyczące naszej ojczyzny, szkolnej nauki oraz  zasad zachowania. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że egzamin pięknie zdali i  mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Pierwszoklasiści ślubowali na sztandar szkoły. Następnie Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na uczniów szkoły. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Dopełnieniem uroczystości była wspólna zabawa w sali lekcyjnej.

       
 • Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Z tej okazji od wielu lat uczniowie składają życzenia swoim nauczycielom. 18 października  2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście oraz rodzice. Uczniowie  przygotowali część artystyczną, w której wierszami i piosenkami dziękowali za trud i serce włożone w ich nauczanie i wychowanie. Wiele ciepłych słów i życzeń padło z ust zaproszonych gości, były kwiaty i słowa uznania dla dyrekcji, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. W imieniu rodziców życzenia złożyła przewodnicząca Rady Rodziców, wręczyła pracownikom szkoły wielki tort i zaprosiła na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
         

 • 17 października w naszej szkole zagościli aktorzy Teatru Tak. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-IV obejrzały spektakl pt. „Pipi is coming”, podczas którego rudowłosa Pipi zabrała ich w podróż do swojego świata. Przedstawienie było wesołe, pełne słońca i pozytywnych wibracji. Uczniowie klas V-VIII obejrzeli szalony spektakl zatytułowany „Spongy – sposób na Glorię Young”. Bohaterowie, uczniowie klasy IV, poszukiwali sposobu na zdobywanie dobrych ocen bez większego wysiłku. W obu spektaklach język polski przeplatał się z językiem angielskim, dzięki czemu uczniowie mieli możliwość utrwalenia znanych słówek i zwrotów oraz poznania nowych. Aktorzy pozostawali w stałym kontakcie z widownią, zachęcając dzieci do współudziału w rozwoju wydarzeń na scenie.
       
       

 • We wtorek 16.10.2018 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkołypo raz kolejny przystąpili do bicia rekordu w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy. Akcja ta jest największą lekcją resuscytacji na świecie. 17uczniów i dwóch nauczycieli na 4 fantomach w samo południe, przez pół godziny podjęło próbę pobicia rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo oddechowej. Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!

 • W dniu 15 października uczniowie klasy VII wybrali się na kręgielnię do Radomia. Podczas dwugodzinnej rywalizacji na torze nie zabrakło emocji sportowych i dobrej zabawy. Oczekując na swoją kolej w grze uczniowie raczyli się przekąskami i gorącą czekoladą.
 • 9 października w naszej szkole odbyła się dyskoteka dla klas młodszych z okazji Dnia Chłopaka. Obok życzeń i szalonych tańców odbyły się liczne konkursy i zabawy przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Nie zabrakło również wyborów Mistera Szkoły 2018/2019. Po zaciętej i wyrównanej walce wyłoniono Mistera oraz Vice Mistera Szkoły klas młodszych. Klasy starsze natomiast bawiły się w godzinach popołudniowych w dniu 11 października. Na parkiecie nie zabrakło tańców przy gorących rytmach, konkursów oraz zabaw. Hitem dyskoteki okazała się popularna „Belgijka”. Dziewczęta wybrały także Mistera Szkoły klas starszych.


 • „Mamy prawo się bać, jest to naturalne i zdarza się każdemu” – do takiego wniosku doszli uczniowie klasy II w trakcie zajęć otwartych dla rodziców pt. „Znikaj, strachu”, które odbyły się w naszej szkole 12 października 2018 r. Strach jest naturalną reakcją naszego organizmu na rozpoznane niebezpieczeństwo. To alarm, który włącza się w razie zagrożenia. Jednak czasami trudno się skupić i podjąć działania. Zajęcia miały podpowiedzieć dzieciom, co zrobić, aby alarm nas nie paraliżował. W trakcie zajęć uczniowie poznali znaczenie pojęcia „strach” i jego synonimów. Dyskutowali o nocnych lękach i wpływie codziennych zachowań na zdrowy sen. Wspólnie z nauczycielem poszukiwali sposobów, jak pozbyć się lęków. Na zakończenie zajęć wykonali w grupie postać przyjaznego straszydła – postaci ze świata fantazji. Chociaż mówiliśmy o strachu, lęku – to nikt się nie bał, a to dlatego, że „Śmiech jest silniejszy od strachu”.

 •  

 • 3 października uczniowie klasy I i II oraz dzieci 4, 5, 6 letnie były w Radomiu w teatrze na spektaklu wystawianym przez Teatr Wrocławski, pt. „Baśnie Polskie”. Zostały wystawione trzy baśnie: „Złota Kaczka”, „Żywa Woda” i „Szewczyk Dratewka”. Dzieci z teatru wróciły bardzo zadowolone, były pełne podziwu dla występujących aktorów. Opiekę nad uczniami i dziećmi z grup przedszkolnych sprawowali wychowawcy klas oraz rodzice, za co im serdecznie. Dziękujemy!

 • 11 września dzieci z grup przedszkolnych 4,5 i 6 latki oraz uczniowie z klasy I i II byli na wycieczce w Tematycznym Parku Rodzinnym „Magiczne Ogrody”. Na miejscu mieli możliwość przytulić się do Mordola lub przybić mu piątkę, bawić się w Zamku Wróżek, obejrzeć Drzewo Skrzata, wsiąść i przejechać się Bulwiakową Kolejką, przejść po mostach w Krasnoludzkim Grodzie, latać na Krasnoludzkiej Karuzeli, zjeżdżać z gigantycznej zjeżdżalni. Na koniec wykonywali budowle z ogromnych klocków, kupili sobie pamiątki oraz ulubione smakołyki. Do szkoły dzieci wróciły około godziny 14.00 zmęczone, ale bardzo szczęśliwe, opiekę nad dziećmi oprócz wychowawców sprawowali również rodzice za co bardzo serdecznie wszystkim.


 

 

 • W dniu 3 września 2018 r. odbył się  uroczysty apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019. W apelu wzięli udział zaproszeni goście: Wójt Gminy Gózd Pan Paweł Dziewit, Rodzice,  Grono Pedagogiczne i Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Podgórze. W nowym roku szkolnym wszystkich powitała dyrektor szkoły Pani Agnieszka Kwiecień. Zaproszony gość - Pan Wójt życzył nauczycielom sukcesów zawodowych, natomiast uczniom uzyskiwania bardzo dobrych wyników w nauce.

 

Rok szkolny 2017/2018

 • Uroczystość  zakończenia roku szkolnego 2017/2018 w naszej szkole rozpoczęła się 22 czerwca  o godz. 9.00, w sali gimnastycznej. Atmosfera była bardzo podniosła, swoją obecnością zaszczyciła nas Sekretarz Gminy Gózd Pani Joanna Tkaczyk. Po wysłuchania krótkiego występu artystycznego przygotowanego przez uczniów klasy VI i VII nastąpiło wręczenie dyplomów najmłodszym dzieciom oraz nagród i świadectw z wyróżnieniem uczniom klas  IV – VII. Następnie  uczniowie wraz z nauczycielami i udali się do klas, gdzie nastąpiło wręczenie pozostałych świadectw i pożegnanie z wychowawcami.

 • W dniach 11-13 czerwca uczniowie klas od III do VI wzięli udział w wycieczce w region świętokrzyski. Pierwszego dnia naszą wędrówkę rozpoczęliśmy  od wejścia  na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Drogą pątników zmierzających do relikwii Drzewa Krzyża Świętego dotarliśmy na szczyt Góry Świętego Krzyża, odbyliśmy krótki spacer po gołoborzach, podziwiając wspaniałe widoki Łysogór. Z klasztoru udaliśmy się do Świętej Katarzyny, znajdującej się u stóp Łysej Góry. Ostatnim etapem naszej wędrówki było zdobycie najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich - Łysicy. Drugiego dnia odwiedzaliśmy Kielce, zwiedziliśmy Kadzielnię, muzeum Stefana Żeromskiego. Następnie w ruinach zamku w Chęcinach wysłuchaliśmy historii tego miejsca przedstawionej przez przewodnika, na baszcie próbowaliśmy spotkać Białą Damę. Wspaniałą lekcję przyrody przeżyliśmy w Jaskini Raj. Na wszystkich ogromne wrażenie wywarły liczące setki tysięcy lat skały. Przepiękne nacieki, stalaktyty, stalagmity, kolumny pobudzały naszą wyobraźnię. Niektórzy dostrzegli mieszkańców tego miejsca - pająki, a na wybrańców spadły "kropelki szczęścia". Trzeciego dnia odwiedziliśmy Pałac w Kurozękach,  ruiny zamku w Krzyżtoporze i kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Do domu wracaliśmy w dobrych humorach, zadowoleni, zwłaszcza, że  w Ostrowcu świętokrzyskim czekała nas jeszcze wizyta w McDonald's.


 • 30 maja na zajęciach w klasie pierwszej z edukacji matematycznej „Dodawanie    i odejmowanie liczb do 20 – zadania różne” gościliśmy rodziców. Lekcja przebiegała w formie turnieju drużyn. Każda drużyna wykonywała zadania o różnym stopniu trudności na czas i zdobywała punkty. Uczniowie mogli popisać się sprawnością rachunkową, umiejętnością rozwiązywania zadań z treścią i umiejętnością rozdzielania zadań pomiędzy sobą. Wszyscy chcieli wygrać, ale najważniejsza była dobra zabawa i zgodna współpraca w grupie. Na zakończenie współzawodnictwa uczniowie otrzymali naklejki z buźkami w kolorze swojej drużyny, a zwycięzcy naklejki z pucharem.


 • Od rana w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej trwały energiczne  przygotowania, by jak najlepiej zorganizować festyn. Bardzo dużo pracy, by uświetnić ten dzień włożyły dzieci, rodzice, nauczyciele. Pani dyrektor Agnieszka Kwiecień serdecznie powitała zebranych na sali gimnastycznej i z okazji Dnia Mamy i Taty  oraz zbliżającego się Dnia Dziecka złożyła życzenia pełne ciepła. Wszyscy z entuzjazmem oklaskiwali część artystyczną, której bohaterami były wspaniali uczniowie. Kolorowe stroje, melodyjne piosenki, rytmiczne tańce, recytowane z głębokimi uczuciami wiersze wpłynęły na radość spotkania i szczere uśmiechy na twarzy. Uzdolnione kulinarnie mamy i tym razem  upiekły wiele pysznych ciast oraz przygotowały owocowy kompot. Poza tym wszyscy mogli kosztować pieczonych kiełbasek, lodów, a także waty cukrowej. Dumni tatusiowie bacznie przyglądali się, jak ich pociechy zapraszane były do zabaw zorganizowanych przez wzorowych i dzielnych strażaków, a także sympatycznych animatorów. Na placu szkolnym oprócz zamku i zjeżdżalni, samochodów strażackich, szczudeł i liny do chodzenia, unoszących się baniek mydlanych, kurtyny wodnej, można było zaobserwować jeszcze wiele atrakcji. Wspaniałą zabawę obserwowali  także przybyli szanowni goście: Pan Wójt Paweł Dziewit, Dyrektor administracyjny  szkół Pan  Józef Drab,  Radna Pani  Dorota Gut. Ten dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci. I życzymy sobie następnej tak udanej imprezy. Dziękujemy.

 • 24 maja dzieci 4, 5 i 6 letnie były na XX Przeglądzie Artystycznym Klas O w PSP w Małęczynie. Temat przeglądu był patriotyczny „Polska – moja Ojczyzna”. 4 i 5 latki wykonały piosenkę „Przybyli ułani pod okienko”, a grupa dzieci 6 letnich „Jak długo na Wawelu”. Dzieci do występu przygotowywały się długo, ale wróciły zadowolone i szczęśliwe z otrzymanych upominków. Dostali: dyplom, klocki, gry sprawnościowo – manipulacyjne, książki o Polsce i wafelki.
 • W dniach 16,17, 18 maja zwykłą monotonię szkolną ożywiła wizyta sztucznej krowy w ramach programu „Mleko, owoce i warzywa w szkole”. Każde dziecko mogło zapoznać się z procesem dojenia mleka i wszystkim, młodszym i starszym uczniom, dało wiele radości. Wydarzeniu towarzyszyły zajęcia zorganizowane w oddziałach przedszkolnych 4,5 – latków, 6-latków, klasach I i III na temat mleka i jego przetworów. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o mleku i jego przetworach oraz dlaczego ważne dla ich zdrowia jest jego spożywanie. Przedszkolaki samodzielnie przygotowały smaczne sałatki owocowe, a uczniowie klasy I koktajle mleczno-owocowe. W nagrodę wychowankowie otrzymali kolorowanki edukacyjne pokazujące szczegółowo proces tworzenia mleka i w przystępny sposób zachęcające do spożywania owoców, warzyw oraz mleka i jego przetworów.

 • W dniach 26 i 27 kwietnia szkołę odwiedził Dentobus. Dla nas ważny jest zdrowy i prawidłowy rozwój naszych dzieci, dlatego specjaliści z Dentobusu dokonali przeglądu stomatologicznego naszych uczniów, udzielili instruktażu higieny jamy ustnej, uczyli jak prawidłowo dbać o zdrowe zęby.

 • Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi, dlatego wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia  nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji. Dlatego uczniowie klasy III w związku ze zbliżającym się Dniem Ziemi przygotowali akademię, którą zakończyli składając obietnicę

  „…Ziemio, powietrze i wodo –bądźcie czyste i służcie nam!
  Człowiek otrząśnie się i pomoże Wam!
  Planeto nasza - nie giń!
  Żyć na Tobie chcemy,
  Więc składamy obietnicę, że Ci pomożemy!...” • 10 kwietnia 2018r. w naszej szkole już po raz czwarty odbył się Gminny Przegląd Szkolnych Teatrów Anglojęzycznych. Gościliśmy  zespół teatralny z Publicznej Szkoły Podstawowej w Klwatce Królewskiej z przedstawieniem „The Ghost House” oraz zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej z Małęczyna, który zaprezentował współczesną wersję „Kopciuszka”. Na scenie nie zabrakło oczywiście gospodarzy. Uczniowie z naszej szkoły przygotowali przedstawienie „Arthur the Brave”. Wszyscy uczestnicy przeglądu prezentowali wysoki poziom aktorski i językowy. Za swój trud włożony w przygotowanie inscenizacji wszyscy otrzymali cenne nagrody. • W ostatni dzień przed przerwą świąteczną uczniowie każdej klasy spożyli wspólnie tradycyjne śniadanie wielkanocne. 
 • 27 marca 2018 roku uczniowie klas V-VII odwiedzili Sky Jump w Radomiu. Park trampolin to świetna zabawa dla młodzieży. Każdy tu mógł wykonywać, pod okiem trenerów, podniebne akrobacje na jakie miał ochotę lub zanurzyć się w piankowym basenie. Każdy miał swój powód do skakania...
 • Od  lat  w  naszej  szkole  zgodnie  z  tradycją  świętuje  się  nadejście  wiosny. Organizatorem  tegorocznej  zabawnej  i  radosnej  imprezy był  Samorząd  Uczniowski  wraz  z  opiekunami . 21  marca  uczniowie  wszystkich klas  przyszli ubrani w kolorowe wiosenne stroje i wzięli  udział  w  licznych   konkurencjach  sportowych.  Na koniec zabawy wyłonione  zostały najciekawsze stoje wiosenne.                           

 • 15 marca 2018 roku zostaliśmy zaproszeni do zakładów przetwórstwa owoców i warzyw „Frutetto” położonych w Trzylatkowie Małym.  Na powitanie poczęstowano nas pysznymi jabłkami. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy między innymi: chłodnie przechowawcze, komory spedycyjne, linię produkcyjną, urządzenie do mokrego rozładunku jabłek. Punktem kulminacyjnym wycieczki była maszyna, która pakowała pocięte kawałki warzyw do folii z logiem Junior. Z zaciekawieniem słuchaliśmy dlaczego polskie jabłka mają taki cudowny smak i zapach. Dowiedzieliśmy się jak zabezpiecza się owoce oraz drzewa przed mrozem czy gradem. Nie zapomnieliśmy o docenieniu bardzo trudnej pracy ogrodników którzy nie odpoczywają nawet zimą. Było bardzo ciekawie i ....smacznie. Już same zapachy przyprawiały o zawrót głowy! Na koniec wizyty wzięliśmy udział w konkursie „Poznaj po smaku”. Dowiedzieliśmy się jak ważne dla naszego zdrowia jest właściwe odżywianie. Zostaliśmy również poczęstowani pysznym jabłkowym sokiem wyciskanym na naszych oczach. Było wspaniale!   Dziękujemy!

 • W dniu 06.03.2018 roku odbyła się akademia z okazji Dnia Kobiet. Przedstawienie miało uświadomić wszystkim, jak ważną rolę w świecie pełni kobieta. Dla wszystkich kobiet i dziewcząt ślemy moc gorących życzeń.

        
 • 2 marca 2018r. w naszej szkole odbyły się pokazy chemiczne prezentowane przez grupę „Zaelektryzowani” specjalizującą się w propagowaniu atrakcyjnej edukacji. Spektakl nosił tytuł „Fizyka wszędzie styka”. Uczniowie naszej szkoły z zainteresowaniem obserwowali prezentowane doświadczania z zakresu biologii, fizyki i chemii np.: samozapłon siedmiotlenku manganu, wytwarzanie domowym sposobem helu i wodoru, doświadczenia związane z CO2. Uczniowie mogli nie tylko zobaczyć eksperymenty, ale również wziąć udział w niektórych z nich, co wykonywali z wielkim zaangażowaniem. Po zaprezentowanych pokazach chemicy odpowiadali na pytania młodzieży i wyjaśniali tajniki doświadczeń z wykorzystaniem różnych substancji chemicznych. Doświadczenia dostarczyły wszystkim obecnym niezapomnianych przeżyć i emocji.

 

 • 6 lutego w całej Europie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 roku. Działania podejmowane w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu realizowane były pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Podgórze po raz kolejny włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji, w celu podwyższenia poziomu wiedzy i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Szkolne obchody DBI w tym roku były realizowane poprzez wykonanie różnorodnych zadań. Przygotowana została tematyczna gazetka, na której zamieszczono materiał dotyczące bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci. Na zajęciach komputerowych w klasach IV–VII odbyły się pogadanki, burze mózgów, scenki dotyczące bezpieczeństwa w Internecie i cyberprzemocy, uczniowie przygotowali plakaty, prezentacje multimedialne, wykonali rysunki w programie graficznym dotyczące bezpieczeństwa w sieci.Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci. Poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Przyswoili zasady kulturalnego zachowania w InternecieW trosce o bezpieczeństwo korzystania z Internetu zapoznano dzieci i młodzież ze stronami internetowymi, na których można szukać informacji lub pomocy w razie nieprzewidzianych, niebezpiecznych sytuacji:
  www.dbi.pl, www.sieciaki.pl,
  www.dzieckowsieci.pl,
  www.bezpiecznyinternet.pl.
 • Święto Babci i Dziadka to już tradycja naszej szkoły. Więc w zimową sobotę babcie i dziadkowie spieszyli do swoich wnuków, aby wysłuchać przygotowanych wierszy, piosenek, życzeń, popatrzeć jak tańczą, wspólnie pobawić się i pośpiewać. Z okazji tak ważnego święta wnukowie zapewniają o gorących uczuciach zapraszając do wspólnej zabawy. Uczniowie klasy I przenieśli nas do młodych lat swoich dziadków, a więc powspominaliśmy. Przedszkolaki życzyły, aby dziadkowie byli uśmiechnięci, by troski ich omijały, wyjątkowych ludzi dookoła i odrobiny szaleństwa, recytując wiersze i śpiewając piosenki. Sześciolatki, tego dnia, to straszne czarownice, które przed chwilą przyleciały z Łysej Góry na miotłach i zaśpiewały dla zaproszonych gości. Pięknie recytowała wzruszający wiersz babcia Jadzia ze swoją wnuczką. Uczniowie klasy III przygotowali hitowe niespodzianki tańcząc do piosenki ,,Oczy zielone”. Życzyli jednocześnie ulubionej książki do poduszki, ekstra humoru, gorącej herbaty z cytrynką. Uroczystość zakończyła się wręczeniem upominków i zaproszeniem na słodki poczęstunek. Na koniec goście ruszyli w tany ze swoimi wnukami. Obiecali również spotkanie za rok.
      
     
      
 • Po ciężkiej pracy w I półroczu nauki nasi uczniowie niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole w sobotę - 13 stycznia. Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana kolorowymi balonami, zachęcała do szampańskiej zabawy. Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom jak i rodzicom. Dorośli bawili się wspólnie z dziećmi, zabawiani przez animatorów. Były korowody, kółeczka i tańce w parach. Tegoroczna zabawa karnawałowa należała do udanych. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale zadowoleni. Teraz czas ferii zimowych i zasłużonego odpoczynku po I półroczu nauki.  Ferie trwać będą od 13 stycznia do 28 stycznia 2018r.

          Wszystkim uczniom życzymy miłego odpoczynku :)

        

        

 • Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie, jak co roku wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Wspólny śpiew kolęd i pastorałek uświadomił wszystkim i przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko.
      
      
      
      
 • Dzieci z oddziału przedszkolnego (6- latki) wraz z wychowawczynią zaprosiły panią dyrektor oraz rodziców do szkoły na zajęcia otwarte. Na zajęciach dzieci poznawały nową literę, modelowały wyrazy z poznaną literą, dokonywały analizy i syntezy wyrazów o prostej budowie fonetycznej. Prezentowały także umiejętności czytania i pisania. Na zakończenie były popisy pięknego śpiewania piosenek o tematyce zimowej i świątecznej. Dzieci wręczyły wszystkim karty świąteczne z samodzielnie napisanymi życzeniami. Bardzo dziękujemy rodzicom za 100 % obecność. Było nam bardzo miło gościć Was w naszym gronie. 


 • Dzeń, dzeń, dzeń, Mikołaju Święty, Dzeń, dzeń, dzeń, przynieś nam prezenty… Dnia 6.12.2017r. grzecznych uczniów naszej szkoły odwiedził Mikołaj. Przybył pewnie z daleka i był bardzo strudzony, bo nawet broda mu się rozwiała. Uczniowie chętnie gościli go w swoich klasach prezentując zimowe wiersze i piosenki. Mikołaj pytał czego się nauczyli, czy byli grzeczni i czy słuchają rodziców i nauczycieli. Dla każdej klasy przygotował wór prezentów, ale były także rózgi. Mikołaj był również u przedszkolaków. Były bardzo przejęte i zainteresowane tym, co mieści się w worze z prezentami. Popisywali się recytując wiersze i śpiewając piosenki. Chociaż drżały im serduszka, to chętnie robili zdjęcia siadając na kolanach lub chwytając Mikołaja za brodę. Do zobaczenia za rok – tak pożegnali tajemniczego gościa.

 

 • 13 grudnia 2017 roku uczniowie klasy trzeciej oraz dzieci 4- i 5-letnie poznały historię czarodziejskiej lampy z baśni tysiąca i jednej nocy z zabawnym Dzinem, sprytnym Aladynem oraz piękną Jasminą w Hula Parku w Radomiu. Pomimo braku białego puchu, jak co roku w asyście swoich pomocników przybył do Centrum Zabaw Św. Mikołaj. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały . Wcześniej nauczyły się wielu piosenek i wierszy, które specjalnie dla niego przygotowały. Wspólnie tańcząc oraz śpiewając wesoło się bawiły. Na koniec Mikołaj obdarował je prezentami. Po tak wielu atrakcjach dzieci zjadły przygotowany, smaczny poczęstunek.

 • Raz w roku zdarza się taki dzień, gdy w końcu możemy sprawdzić, co nas spotka w przyszłości… to oczywiście Andrzejki! Czy 2017 rok skończy się pomyślnie? Kto znajdzie chłopaka, a kogo czeka bolesne rozstanie? Tego wszystkiego można się było dowiedzieć oczywiście dzięki andrzejkowym wróżbom! W dniu 30 listopada Samorząd Uczniowski w naszej szkole przygotował dla wszystkich uczniów andrzejkowe wróżby. Wszystkie dzieci poznały swoją przyszłość i świetnie się bawiły.


 • W dniu 28.11.2017 roku w naszej szkole odbyła się prelekcja na temat: Czad i ogień - obudź czujność, prowadzona przez strażaka z Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach. Uczniowie zostali zapoznani z zagrożeniami związanymi z emisją tlenku węgla. Strażak podkreślił, że „tlenek węgla to bardzo trujący gaz, którego nie widzimy, nie słyszymy i nie czujemy”...
 •  
    
 • 29 listopada w sali numer 15 odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców uczniów klasy III. Atmosfera tego dnia była bardzo radosna. Rodzice oglądali zajęcia z edukacji matematycznej, których tematem było „Dodawanie i odejmowanie pełnych setek. Obliczenia pieniężne”.Dzięki temu mieli możliwość zaobserwowania postępów, jakie poczyniły ich dzieci. Taka forma spotkania z rodzicami w szkole sprawiła wiele radości i satysfakcji nie tylko uczniom, ale też i ich najbliższym.

   
 • 23 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych 4,5-latków, 6-latków oraz klas I-IV obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt. „Komputerowe przygody Wesołka”. Zabawne sytuacje i uczestniczący w nich bohaterowie przybliżyli dzieciom zagrożenia płynące z nadużywania gier komputerowych. Wesołek zachęcił także naszych uczniów do aktywnego spędzania wolnego czasu.

 •  

 • Tegoroczny Tydzień Edukacji Globalnej w PSP im. Marii Konopnickiej w Podgórze obchodziliśmy pod hasłem „Cele Zrównoważonego Rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas!”. Dzieci z grupy przedszkolnej 4- i 5-latki, wychowankowie oddziału przedszkolnego, uczniowie klasy I oraz III poznawali kulturę Europy, Azji, Ameryki Południoweji Środkowej. Wyszukiwali różnice a także podobieństwa regionów świata. Porównywali stroje, ulubione dyscypliny sportowe charakterystyczne dla poszczególnych krajów, kolorowali mandale. Dowiedzieli się skąd pochodzą owoce tak chętnie kupowane w naszych sklepach: kiwi, banany, mandarynki, ananasy, mango. Uczniowie wykonali projekty: „Mongolia”, „Wietnam”, „Flora i fauna Europy”, „Zabytki Europy”. Wszyscy wykonali „Drzewo Marzeń”. Na jesiennych liściach spisali swoje marzenia dotyczące świata oraz co już teraz robią, jakie działania podejmują aby te marzenia spełniły się.

 • Pluszowe misie to ulubione zabawki na całym świecie. Każdy z nas jakiegoś posiadał. Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole obchodziliśmy 24 listopada. Każde dziecko tego dnia przyniosło swoją maskotkę do klasy. Misie towarzyszyły nam przez cały dzień. Uczniowie wykonywali ćwiczenia fizyczne z maskotkami oraz opisywali je. Tego dnia nastąpiło również podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego „Mój Ulubiony Miś”. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Na zakończenie tego miłego dnia wychowankowie oddziału przedszkolnego zaśpiewali dwie piosenki o misiach- naszych najlepszych przyjaciołach. Szkoda, że taki dzień jest tylko raz w roku…

 • Dnia 10.11.2017r.o godz.11.00 odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości "Do Ciebie …Polsko!’’, którą przygotowała mgr Justyna Pyrgiel, dekorację wykonała mgr Beata Biernacka, muzycznie wzbogacił ks. Sylwester Jończyk. Rozpoczął ją odśpiewany na baczność w całości "Mazurek Dąbrowskiego’’. Po przywitaniu Pani Dyrektor- mgr Agnieszki Kwiecień, Nauczycieli, Rodziców, Uczniów wraz z prowadzącymi akademię przenieśliśmy się na cmentarz na Rossie, gdzie pochowani są zasłużeni Polacy, wśród nich rzeźbiarze, malarze, architekci, lekarze, naukowcy, pisarze, poeci- Władysław Bełza, autor "Katechizmu polskiego dziecka’’ oraz pomnik Marii Piłsudskiej, na którym widnieje napis "Matka i Serce Syna’’. Odwiedziliśmy rodzinny dom Józefa Piłsudskiego, w którym dbano o patriotyzm, edukację, religijność, szczególnie związaną z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Osobą, która była ciepła, czytała literaturę polską swoim dziesięciorgu dzieci była Maria Piłsudska, w którą wspaniale wcieliła się Pani Anna Poneta, a w jej syna Józefa- Paweł Poneta, w pozostałe pociechy-uczniowie kl.I. Poznaliśmy historię Polski, walkę o niepodległość, przyczyny trzech rozbiorów, rozpacz uciśnionych Polaków, klęski powstań, a także przysięgę Tadeusza Kościuszki: "Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samodzielności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna Męka Syna Twego’’. Uroczystość wzbogaciły wiersze dawne i współczesne, które recytowali uczniowie kl.I, IV,V,VI, a także patriotyczne piosenki: "Przybyli ułani’’-kl.IV, "Rozkwitają pąki białych róż’’, "Piechota’’-kl.VI, a na zakończenie akademii na baczność wszyscy zaśpiewali "Rotę’’. Pożegnały nas słowa deklamowane przez uczennicę kl. V-Anitę Zawadzką :

   "Ja to mam szczęście,

    że w tym momencie

    żyć mi przyszło, w kraju nad Wisłą

     Ja, to mam szczęście…’’

  

 • Dnia 26.10.2017r. o godz.11.00 odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły, którą przygotowała mgr Justyna Pyrgiel. Rozpoczęła ją odśpiewana na baczność "Rota’’, do której słowa napisała Maria Konopnicka. Po przywitaniu Pani Dyrektor - mgr Agnieszki Kwiecień, Nauczycieli, Rodziców, Uczniów, niespodziewanie powitaliśmy wyjątkowego Gościa- Marię Konopnicką, w którą wspaniale wcieliła się Pani Marzena Samuś. W otoczeniu krasnoludków rozpoczął się spektakl teatralny pt."O krasnoludkach i o sierotce Marysi’’. I tak widzowie mogli dowiedzieć się o losach sierotki Marysi, krasnoludków i innych postaci książki.Po udanym występie Pani Dyrektor wraz z Marią Konopnicką wręczyły uczestnikom  konkursu recytatorskiego i plastycznego dyplomy, oraz nagrody. Laureaci konkursu recytatorskiego jeszcze raz  zaprezentowali swój talent przed publicznością szkolną. Prace plastyczne mogliśmy podziwiać na akademii, a teraz na tablicy korytarza szkolnego.

      
      
 • Listopad jest miesiącem zadumy i pamięci o tych, którzy od nas odeszli. Z tej właśnie okazji wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami zapalili znicze na mogile 7 osób poległych w czasie II wojny światowej. Coroczne wizyty na grobie w lesie nieopodal Lucina są okazją do refleksji i złożenia hołdu tym, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny.

 • 31 października Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs z okazji Halloween. W obchody tego popularnego wśród uczniów święta włączyły się wszystkie klasy. W szkolnych ławach zasiadły czarownice, duchy, piraci, kościotrupy a nawet urocza dynia. Jury w składzie: Pani dyrektor Agnieszka Kwiecień, Pani Beata Strzębała oraz Pani Dominika Sałbut oceniało przygotowane stroje wyłaniając najlepiej przebrane klasy. W gronie zwycięzców znalazły się: oddział dzieci 4,5-letnich, klasa I oraz klasa VI. Laureaci otrzymali słodkie upominki oraz dyplomy a pozostali uczestnicy okolicznościowe naklejki i dyplomy. Wszyscy uczniowie nie tylko dobrze się bawili lecz także poznawali elementy kultury krajów anglojęzycznych. • W dniu 25 października 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Podgórze” odbyły się dwa spotkania z panią Alicją Trzaską, wolontariuszką z krakowskiego oddziału Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”. Było to możliwe dzięki udziałowi szkoły w ogólnopolskim projekcie realizowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z MSCDN w Radomiu - „Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju”. Tematem spotkania było „Życie i kultura mieszkańców Ameryki Południowej”. Pani Alicja Trzaska przybliżyła uczniom i nauczycielom naszej szkoły spotkania specyfikę pracy wolontariuszki w Domu Dziecka w Tupizie w Boliwii. Spędziła tam prawie rok pomagając dzieciom w nauce, troszcząc się o nie i zapewniając im opiekę. Bardzo ciekawie opowiadała o życiu codziennym boliwijskich dzieci - ich pracy i zabawie. Prezentowała piękne zdjęcia przedstawiające charakterystyczne krajobrazy, rośliny i zwierzęta tego rejonu świata oraz kulturę i zwyczaje południowoamerykańskie. Dzięki prezentacji multimedialnej, którą pani Alicja uzupełniała ciekawymi opowieściami, uczestnicy spotkania zdobyli informacje na temat muzyki boliwijskiej oraz strojów z tego rejonu świata. Dzięki prezentacji multimedialnej, którą pani Alicja uzupełniała ciekawymi opowieściami, uczestnicy spotkania zdobyli informacje na temat muzyki boliwijskiej oraz strojów z tego rejonu świata.

  • W dniu 23 października nasi uczniowie pojechali na jedniodniową wycieczkę do Lublina. Zwiedzili największą w Polsce wystawę klocków Lego. Oglądali budowle z klocków gwiazd sportu naturalnej wielkości, organy ludzkiego ciała, bohaterów Star Wars i scenki z życia i baśni. Po wystawie dzieci mogły bawić się w Fun parku, czyli strefie zabaw z klockami oraz obejrzeć pokaz w Kinie Edukacyjnym, w którym prezentowany jest świat nauki przez pryzmat klocków Lego.

 • W dniu 17 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość uświetnili swoją obecnością rodzice, emerytowani pracownicy szkoły oraz władze gminy Gózd. Uczniowie klas IV-VII przygotowali humorystyczny montaż słowno-muzyczny oraz życzenia dla wszystkich pracowników szkoły. Wręczyli także przygotowane przez Radę Rodziców kwiaty. 

 • „Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię mojej klasy i szkoły…”. Tak ślubowały pierwszaki w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Podgórze. Jedną z najważniejszych uroczystości w naszej szkole jest ślubowanie klasy I. Przyjęcie pierwszaków do grona uczniów PSP w Podgórze odbyło się 17 października 2017 roku z udziałem zaproszonych gości: Wójta Gminy Gózd Pana Pawła Dziewita, Dyrektora ZEAS-u Pana Józefa Draba, radnych Pani Doroty Gut, Pana Józefa Wrażnia, nauczycieli, rodziców oraz całej społeczności uczniowskiej.Uczniowie klasy I wspólnie z uczniami klasy VI zaprezentowali się w inscenizacji pt. „Pasowanie – nic strasznego”. Pasowania na ucznia PSP w Podgórze dokonała Dyrektor Szkoły Pani mgr Agnieszka Kwiecień. Uczniowie klasy I od zaproszonych gości i rodziców otrzymali prezenty: kamizelki odblaskowe, książki, słodycze i owoce. W podziękowaniu rodzice pierwszaków przekazali na rzecz szkoły tablicę korkową oraz zestaw gier planszowych i puzzli do świetlicy szkolnej. Po uroczystości rodzice zaprosili wszystkich obecnych na słodki poczęstunek.

 • W poniedziałek 16.10.2017 roku uczniowie naszej szkoły przystąpili do bicia rekordu w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy. Akcja ta jest największą lekcją resuscytacji na świecie. 12 uczniów na 5 fantomach w samo południe, przez pół godziny podjęło próbę pobicia rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo oddechowej. Wszystkim serdecznie dziękujemy.          
 • We wtorek 03.10.2017r, nasza szkoła obchodziła uroczyście Dzień Chłopaka. Dziewczęta przygotowały ciekawe upominki dla swoich kolegów i złożyły najserdeczniejsze życzenia. Z tej okazji Samorząd Szkolny przygotował dla naszych chłopców życzenia i dyskotekę.W tym dniu nie zabrakło w szkole zabaw, konkurencji jak również wspólnych tanców.   
 • W związku z wrześniową akcją „Sprzątanie Świata 2017” młodzież z terenu gminy Gózd, z trzech szkół ZS w Goździe, SP w Kuczkach Kolonii oraz SP w Podgórze integrowała się w szczytnej akcji sprzątania „naszej małej ojczyzny”. Młodzież uporządkowała skwerek rodzinny w Goździe przy ulicy Kościelnej. Porządkowała chodnik, wyrywała chwasty z klombów, grabiła liście. Niektórzy uczestnicy tej akcji wykonywali prace porządkowe dla środowiska lokalnego w ekokoszulkach z hasłami ekologicznymi. Opiekunami młodzieży i organizatorami akcji byli nauczyciele ZS w Goździe : nauczyciel biologii Pani Edyta Miernik oraz nauczyciel fizyki Pani Agnieszka Świgoń. Akcję patronatem objęła Sekretarz Gminy Gózd Pani Joanna Tkaczyk. Uczniom dopisywała zarówno aura jak i dobre humory.
   
 • W dniu 20.09.2017r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I – VII wyjechali na wycieczkę do Straży Pożarnej w Radomiu. Pełni radości i ciekawości wchodziliśmy na teren obiektów Straży Pożarnej. Zostaliśmy podzieleni na dwa zespoły. Jeden zespół uczestniczył w projekcie ,,Bezpieczny dom”. Tu przedstawiciel straży pożarnej zapoznał dzieci z zagrożeniami, które mogą powstać w domu i mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia, a więc ( czad, ogień, omdlenia, oparzenia…). Uczniowie poznawali sposoby zapobiegania tym zagrożeniom. Ćwiczyliśmy również ewakuację z miejsca zadymionego ( na czworakach). Byliśmy dumni z naszych uczniów, ponieważ przedstawiciel straży pochwalił ich za dużą wiedzę na omawiane tematy. W tym czasie druga grupa zwiedzała pojazdy i sprzęt służący strażakom do wykonywania ich pracy. Zobaczyliśmy więc samochody strażackie z ich pełnym wyposażeniem. Każdy uczeń miał możliwość siedzenia za kierownicą takiego samochodu. Poznaliśmy też, jak wygląda strój strażaka. Na koniec spotkania, specjalnie dla nas, strażacy wykonali perfekcyjny zjazd ,,rurą strażacką”. Uczniowie byli bardzo zainteresowani, zadawali wiele pytań. Już mamy kilku przyszłych strażaków w naszej szkole. 

 • W dniu 15 wrześcia 2017 roku uczniowie szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ,,Sprzątanie świata".


 • 04 września 2017 roku o godzinie 9.00 uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2017/2018. Uroczystość swoją obecnością uświetnili Wójt Gminy Gózd Pan Paweł Dziewit oraz Dyrektor ZEAS-u Pan Józef Drab.W nowym roku szkolnym w Publicznej Szkole Podstawowej  im. Marii Konopnickiej w Podgórze będą oddziały przedszkolne oraz klasy I – VII. Zgodnie z reformą oświaty w klasie pierwszej, czwartej i siódmej będzie wdrażana nowa podstawa programowa. Po przemówieniach Dyrektora Szkoły Pani Agnieszki Kwiecień oraz  Wójta Gminy Gózd Pana Pawła Dziewita i Dyrektora ZEAS-u Józefa Draba uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych. W nowym roku szkolnym życzymy uczniom oraz nauczycielom wielu sukcesów i satysfakcji.

 

Rok szkolny 2016/2017

 • 23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Uczniowie najpierw spotkali sie z dyrekcją i nauczycielami w sali gimnastycznej. Tutaj najlepsi uczniowie odebrali nagrody książkowe za wysokie wyniki w nauce, czytelnictwie, za wzorową frekwencję. Słowa podziękowania oraz życzenia wakacyjne do uczniów, rodziców i nauczycieli skierowala dyrektor szkoły mgr Agnieszka Kwiecień. Po części oficjalnej uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach w celu odebrania świadectw, po czym udali się na wakacyjny wypoczynek. 
  Uczniom, Nauczycielom, Rodzicom, Pracownikom Szkoły i Przyjaciołom życzymy dużo słońca, podróży, wakacyjnych przygód i odpoczynku. 
 • W nocy z 14 na 15 czerwca 2017 r. w naszej bibliotece odbyło się wydarzenie pod hasłem „Noc w bibliotece”. Wydarzenie to stanowiło podsumowanie konkursu czytelniczego „Zaczytani”,a uczestniczyć w nim mogli jedynie uczniowie, którzy przystąpili do konkursu. Sześciu uczniów pod opieką p. Beaty Strzębały oraz p. Dominiki Sałbut rozpoczęło noc pełną przygód o godzinie 20.00.Po rozpakowaniu bagaży i wspólnej kolacji oraz grach integracyjnych uczestnicy przystąpili do lektury „Wakacji z duchami” Adama Bahdaja. Gdy mrok zapanował w budynku szkoły uczniowie ruszyli na poszukiwanie zagadek i duchów. Dwa trzyosobowe zespoły wyposażone w latarki rozwiązywały napotkane zagadki i zadania literackie. Po drodze nie obyło się bez odrobiny strachu, zapewne za sprawą duchów, które nie odstępowały dzieci na krok. W nagrodę za bohaterską postawę podczas gry uczestnicy otrzymali słodką nagrodę. Po wieczornej toalecie przed snem, przy świetle świec uczniowie otuleni śpiworami opowiadali przygotowane historie o duchach. Następnego ranka, po wspólnym śniadaniu wszyscy rozeszli się do domów. Wrażenia z ‘Nocy w bibliotece” towarzyszyły im jeszcze przez kilka dni, a opowieści o grze terenowej nie schodziły z ich ust.

     

       

 • W czerwcu z okazji urodzin M. Konopnickiej w szkole odbyła się akademia poświęcona Patronce szkoły. Właśnie z tej okazji uroczyście odśpiewaliśmy ,,Rotę’’, której słowa napisała M. Konopnicka,a muzykę skomponował F. Nowowiejski. Zaprosiliśmy do szkoły rodziców, by wspólnie z nimi świętować ten dzień. Odczytaliśmy fragment jej pięknej , wzruszającej baśni ,pt.,,O krasnoludkach i sierotce Marysi’’. Udaliśmy się także do wirtualnego muzeum w Żarnowcu, który otrzymała od społeczeństwa polskiego jako dar wdzięczności za twórczość literacką. Posłuchaliśmy ,co o jej życiu i twórczości literackiej powiedziała uczennica kl.V. Klaudia Obuchiewicz- laureatka konkursu krasomówczego. W świat poezji zabrali nas zwycięzcy konkursu recytatorskiego- Irminka Zielińska i Sebastian Wit. Nagrodziliśmy laureatów pozostałych konkursów.
 • Oddziały przedszkolne z naszej szkoły wzięły udział w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom. W związku z tym, w dniu 29.05.2017r. dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami pojechały do Gminnej Biblioteki w Goździe. Przywitała nas pani dyrektor Elżbieta Siczek, która opowiedziała nam o księgozbiorze zgromadzonym w bibliotece. Dowiedzieliśmy się, że liczy on 10 tysięcy woluminów. Następnie w ramach akcji- czytania dzieciom, pani sekretarz Joanna Tkaczyk, przeczytała dzieciom kilka przygód Fenka, dziecięcego bohatera, które jednocześnie były przestrogami na wakacje. Do czytania włączyły się także panie z biblioteki. Dzieci zwiedziły pomieszczenia przeznaczone na książki, obejrzały kącik dla dzieci. Na zakończenie otrzymały słodki upominek. Zachęcone obiecały, że zapiszą się do biblioteki szkolnej.
 • W dniu 8.06.2017 w naszej szkole odbył się III Gminny Przegląd Szkolnych Teatrów Anglojęzycznych zorganizowany przez p. Dominikę Sałbut. Podczas przeglądu zaprezentowały się trzy zespoły z Publicznej Szkoły Podstawowej w Małęczynie pod opieką p. Kamili Gromskiej oraz z Publicznej Szkoły Podstawowej w Podgórze. Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się młodzi aktorzy z Małęczyna w przedstawieniu „The right thing to do”, które zwracało uwagę na konieczność niesienia pomocy osobom w potrzebie. Następnie, scena została opanowana przez naszych utalentowanych uczniów z klas IV, V i VI. W niezwykle profesjonalny i zabawny sposób uczniowie zaprezentowali inscenizację „Grich the Witch” o czarownicy poszukującej 8 świnek na obiad. Przegląd zakończył występ drugiego zespołu z Małęczyna z przedstawieniem pod tytułem „Slow Food”, które prezentowało śmieszną historię pewnej restauracji szybkiej obsługi. Po burzliwych obradach Jury zdecydowało przyznać trzy pierwsze miejsca ex aequo.

 • W słoneczny i piękny dzień 30 maja w szkole świętowały dzieci i dorośli.Wspólnie obchodzony był Dzień Matki, Dzień Ojca i Dzień Dziecka. Najpierw na tle kolorowej dekoracji prezentowali się uczniowie klas 0- VI przygotowani przez wychowawców. Wiersze, piosenki i skecze przeplatały się z życzeniami dla ukochanych Rodziców, które zakończył wspaniały pokaz gimnastyczny Mai Piwońskiej. Dzieci nagrodzono gromkimi brawami i słodyczami. Wiele atrakcji czekało na uczestników akademii na placu szkolnym. Strażacy prezentowali swoje umiejętności i zapraszali do zabawy i konkursów. Animatorzy rozweselali dzieci i dorosłych ciekawymi i pomysłowymi zabawami. Oprócz ciast przygotowanych przez rodziców można było skosztować waty cukrowej, lodów, owoców, napojów, a taże posmakować grillowanej kiełbasy.
 • W dniu 1 czerwca uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w masowym czytaniu w jednym momencie pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. Głównym organizatorem wydarzenia jest redakcja miesięcznik „Biblioteka w Szkole”, natomiast szkolnym organizatorem pani Dominika Sałbut. 67 uczniów wraz z Panią dyrektor oraz nauczyc
Godło Herb GminyEdukacja globalna.
Liderzy edukacji na rzecz rozwoju