Rok szkolny 2018/2019

 • Okres świąteczny to czas radości i wielkich marzeń wszystkich dzieci. Tegoroczna nietypowa aura nie zmyliła Świętego Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, na uroczystości pojawił się długo oczekiwany przez dzieci gość. Przedszkolaki bardzo ucieszyły się z tej niezwykłej wizyty. Podczas spotkania z Mikołajem dzieci wyrecytowały wiersze i zaśpiewały piosenkę. Na twarzach przedszkolaków  widać było wielkie wzruszenie oraz zadowolenie. Po występach Mikołaj obdarował dzieci upominkami. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w miłej atmosferze. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej Jego wizyty. • Zbiórka plastikowych nakrętek odbywa się w naszej szkole od kilku lat. W tym roku postanowiliśmy pomóc stanąć Frankowi Szpilskiemu na nogi i dołączyliśmy do charytatywnej zbiórki plastikowych korków i aluminiowych puszek. Bardzo cieszy nas zaangażowanie nie tylko uczniów, ale całych rodzin. Akcja będzie trwała do końca roku szkolnego.


 •          

 • Dzieci z klasy O oraz uczniowie z klasy I i II byli 4 grudnia na wycieczce z okazji Mikołaja w Pizzy Hut w Radomiu. W czasie samodzielnie przygotowywanej  pizzy z gotowych produktów mieli dużo radości. Wszyscy  bardzo starali się, żeby pizza wyszła jak najlepsza. Następnie pizza była wkładana na 6 minut do pieca. Po upieczeniu dzieci odbierały swoje dzieło, siadały na swoich miejscach i spożywały. Wszystkim samodzielnie przygotowane pizze bardzo smakowały. Dzieci i uczniowie wrócili bardzo zadowoleni i najedzeni do syta.

  Za zorganizowanie wyjazdu  i opiekę w czasie wycieczki, bardzo dziękujemy trzem rodzicom z klasy II i O. • W dniu 29.11.2018 r. klasa VIII PSP w Podgórze oraz klasa VIII z PSP w Goździe  wraz opiekunem Katarzyną Lipiec uczestniczyła w wycieczce do Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu w ramach projektu „Wkręceni w czytanie”. Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej chcąc ożywić regały z książkami - Biblioteczne Centrum Internetowe zamienili w "Escape room" zachęcający uczniów  do czytania. Zostali zaproszeni do zabawy, w której trzeba było zmierzyć się z przygotowanymi przez bibliotekarzy zagadkami. Zadanie nie było łatwe - uczniowie musieli wykazać się logicznym myśleniem, spostrzegawczością, kreatywnością a także sprytem. Rozwiązanie zagadek warunkowało odnalezienie klucza i wydostanie się z tajemniczego pokoju. Ich tematyka osnuta była wokół wątków literackich.

          
          
          
          

 • 29.11.2018 roku w naszej szkole odbyły się Andrzejki. Wróżby, świetna zabawa i dużo uśmiechu towarzyszyło nam przez kilka godzin. Uczniowie mieli okazję poznać swój przyszły los: wybrać imię partnera, lać woskiem i losowa zawód... Zapraszamy za rok!
   
 • 26 listopada 2018 roku o godzinie 12.30  zawitała do naszej placówki grupa cyrkowa  Szok. Trzech artystów wprawiło w zachwyt zebraną publiczność – przedszkolaków, uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły.  Wszyscy bawili się świetnie. Żonglerka maczugami, akrobacje, pokaz iluzji wprawił wszystkich w zachwyt. Byliśmy nie tylko widzami, ale również próbowaliśmy swoich sił na scenie. Na gorący aplauz zasłużyła Julia Krzemińska, która rewelacyjnie poradziła sobie z hula – hop oraz Kacper Pawelec, który okazało się, że ma talent aktorski. Nie zabrakło także chwil „grozy” gdy na scenie  pojawiła się treserka  z wężem na ramionach. Chętnych do dotknięcia, czy potrzymania gada, było wielu. Zachwyt wzbudził również pokaz tresowanych  gołębi. Występ cyrkowców oczarował i rozweselił wszystkich…

 • Dzięki współpracy z  Biblioteką Pedagogiczną w Radomiu, 26.11.2018 r. w ramach projektu „Wkręceni w czytanie”  w naszej szkole gościł teatrzyk Kamishibai. Pracownik z Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu zaprezentował uczniom  teatrzyk oraz przeprowadził krótkie zajęcia praktyczne. Uczniowie klas I – VI  wysłuchali opowieści o psie Marudku, przyjacielu Kemushi oraz opowiadania „O panach Palcach”, „Bajki  o Wiśle”,Legendy o Skarbniku”. 
   

 • W ramach obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz projektu „Wkręceni w czytanie” uczniowie pod kierunkiem pani Katarzyny Lipiec przygotowali wystawę poświęconą bohaterom narodowym, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Ekspozycję można obejrzeć na zorganizowanej w szkole wystawie, która jest hołdem dla tych, którzy walczyli o realizację najważniejszego celu.

 • W  tym roku w naszej Ojczyźnie szczególnie uroczyście obchodzimy 100-lecie odzyskania Niepodległości. Także uczniowie Publicznej Szkoły im. M. Konopnickiej wspólnie przygotowali 100-metrową biało-czerwoną flagę, zaprojektowali dekorację, wykonali kotyliony, śpiewniki, dzielili się pomysłami dotyczącymi scenariusza akademii.  9 listopada o godz.11.11 wraz z uczniami (4,8 mln) oraz nauczycielami(470 tys.) ze wszystkich szkół w Polsce i za granicą wspólnie odśpiewaliśmy  wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Zaprosiliśmy niezwykłych Gości-chór męski Kompany. Panowie mówili o patriotyzmie, postrzeganym kiedyś i dziś. Mistrzowsko wykonali znane i nieznane utwory, które nawiązywały do 1918r. Wśród pięknych pieśni  legionowych: Wojenko, wojenko, Rozkwitają pąki białych róż i harcerskich, poświęconym także Orlętom Lwowskim: Pieśń o harcerzu, Deszcz jesienny deszcz, wierszy patriotycznych -wykonanych przez uczniów kl. IV-VII, wysłuchaliśmy niezwykłych, autentycznych wspomnień dotyczących bolesnych i chlubnych dziejów historii Polski, które opowiedział Pan Józef Biernat. Pani Dyrektor Agnieszka Kwiecień podziękowała uczniom, gościom, nauczycielom: Justynie Pyrgiel, Katarzynie Lipiec, Joannie Chołuj za przygotowanie  akademii i wszystkim widzom za uczestniczenie w świętowaniu Roku Jubileuszowego na 100-lecie odzyskania przez Polskę upragnionej wolności. Wspólne śpiewanie i słuchanie bliskich sercu melodii i strof wierszy pozostanie na długo w naszej pamięci.
 •    
 • 8 listopada odbyły się zajęcia otwarte w grupie dzieci 6 letnich. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się na podstawie wysłuchanej legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”, „Jak powstało państwo polskie i dlaczego naszym godłem jest orzeł biały”. Dzieci mogły się pochwalić przy swoich rodzicach swoimi umiejętnościami i wiadomościami. Na zakończenie zajęć zaśpiewały piosenkę i wykonały taniec do piosenki „Orzeł biały”.

 • 8 listopada 2018 roku wychowankowie oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie naszej placówki wzięli udział w II edycji programu edukacyjnego Polska – moja Ojczyzna. Zbliżająca się 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości to najlepszy czas do budowania przywiązania do Ojczyzny i kształtowania przynależności narodowej. Należy pielęgnować oraz przekazywać dzieciom polskie  tradycje, kształtować  postawę miłości i szacunku do kraju. Głównymi celami programu było kształcenie dumy narodowej, poznawanie sąsiadów Polski oraz bogactw naturalnych kraju. Dzieci wzbogaciły słownik o pojęcia patriotyczne. Przybliżone im zostały postacie wielkich Polaków: Fryderyka Chopina,  Jana Pawła II,  Marii Skłodowskiej – Curie, Mikołaja Kopernika. Szczególną uwagę zwrócono na bohaterów walczących podczas II wojny światowej. Polscy piloci, początkowo niedoceniani stali się legendą. Między innymi w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) Polacy tworzyli  elitarną jednostkę - Dywizjon 303. Był on jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy oraz umiejętności. Wszyscy uczestnicy programu wykonali pamiątkowe zdjęcia w mundurach lotników i mogli poczuć choć przez jedną chwilę dumę z godnego noszenia tego stroju. Otrzymali dyplomy udziału w programie edukacyjnym. To była prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu. Dziękujemy…
 • 7 listopada 2018 roku wychowankowie oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I – IV obejrzeli przedstawienie teatrzyku kukiełkowego „Czerwony Kapturek”. Zabawne dialogi oraz wpadające w ucho piosenki przyciągnęły uwagę dzieci, które z dużym zainteresowaniem oglądały spektakl. Na twarzach maluchów widać było uśmiech i zadowolenie. Zwłaszcza, że same mogły poczuć się aktorami wcielając się w role bohaterów. W lot odgadli główne przesłanie baśni, jakim była przestroga przed zbyt pochopnym nawiązywaniem znajomości. Całe spotkanie zakończyło się gromkimi brawami. Było to bardzo pouczające  przedstawienie z dużą dawką humoru.
      
      
      
 • 31 października Samorząd Uczniowski zorganizował obchody święta Halloween. Przeprowadzone zostały dwa konkursy. Spośród uczniów klas młodszych nagrodzono uczniów najciekawiej przebranych. W tym dniu szkolę opanowały czarownice, potwory, duchy i inne straszne stwory. Laureaci otrzymali dyplomy i upominki. Po rozdaniu nagród, dla uczniów klas młodszych Samorząd Uczniowski zorganizował Halloween’owe zabawy taneczne. Uczniowie klas starszych również wykazali się inwencją twórczą, wykonując ciekawe i oryginalne lampiony z dyni. Obchody Halloween w naszej szkole to nie tylko szansa na świetną zabawę lecz także na poznanie kultury krajów anglojęzycznych.
     
 • 18 października 2018 roku w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. O godz. 10:30 wkroczyła w pełnej gali z uśmiechami na twarzy klasa pierwsza. Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły, zaproszonych gości i rodziców zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Śpiewająco odpowiadali na pytania dotyczące naszej ojczyzny, szkolnej nauki oraz  zasad zachowania. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że egzamin pięknie zdali i  mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Pierwszoklasiści ślubowali na sztandar szkoły. Następnie Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na uczniów szkoły. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Dopełnieniem uroczystości była wspólna zabawa w sali lekcyjnej.

       
 • Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Z tej okazji od wielu lat uczniowie składają życzenia swoim nauczycielom. 18 października  2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście oraz rodzice. Uczniowie  przygotowali część artystyczną, w której wierszami i piosenkami dziękowali za trud i serce włożone w ich nauczanie i wychowanie. Wiele ciepłych słów i życzeń padło z ust zaproszonych gości, były kwiaty i słowa uznania dla dyrekcji, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. W imieniu rodziców życzenia złożyła przewodnicząca Rady Rodziców, wręczyła pracownikom szkoły wielki tort i zaprosiła na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
         

 • 17 października w naszej szkole zagościli aktorzy Teatru Tak. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-IV obejrzały spektakl pt. „Pipi is coming”, podczas którego rudowłosa Pipi zabrała ich w podróż do swojego świata. Przedstawienie było wesołe, pełne słońca i pozytywnych wibracji. Uczniowie klas V-VIII obejrzeli szalony spektakl zatytułowany „Spongy – sposób na Glorię Young”. Bohaterowie, uczniowie klasy IV, poszukiwali sposobu na zdobywanie dobrych ocen bez większego wysiłku. W obu spektaklach język polski przeplatał się z językiem angielskim, dzięki czemu uczniowie mieli możliwość utrwalenia znanych słówek i zwrotów oraz poznania nowych. Aktorzy pozostawali w stałym kontakcie z widownią, zachęcając dzieci do współudziału w rozwoju wydarzeń na scenie.
       
       

 • We wtorek 16.10.2018 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkołypo raz kolejny przystąpili do bicia rekordu w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy. Akcja ta jest największą lekcją resuscytacji na świecie. 17uczniów i dwóch nauczycieli na 4 fantomach w samo południe, przez pół godziny podjęło próbę pobicia rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo oddechowej. Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!

 • W dniu 15 października uczniowie klasy VII wybrali się na kręgielnię do Radomia. Podczas dwugodzinnej rywalizacji na torze nie zabrakło emocji sportowych i dobrej zabawy. Oczekując na swoją kolej w grze uczniowie raczyli się przekąskami i gorącą czekoladą.
 • 9 października w naszej szkole odbyła się dyskoteka dla klas młodszych z okazji Dnia Chłopaka. Obok życzeń i szalonych tańców odbyły się liczne konkursy i zabawy przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Nie zabrakło również wyborów Mistera Szkoły 2018/2019. Po zaciętej i wyrównanej walce wyłoniono Mistera oraz Vice Mistera Szkoły klas młodszych. Klasy starsze natomiast bawiły się w godzinach popołudniowych w dniu 11 października. Na parkiecie nie zabrakło tańców przy gorących rytmach, konkursów oraz zabaw. Hitem dyskoteki okazała się popularna „Belgijka”. Dziewczęta wybrały także Mistera Szkoły klas starszych.


 • „Mamy prawo się bać, jest to naturalne i zdarza się każdemu” – do takiego wniosku doszli uczniowie klasy II w trakcie zajęć otwartych dla rodziców pt. „Znikaj, strachu”, które odbyły się w naszej szkole 12 października 2018 r. Strach jest naturalną reakcją naszego organizmu na rozpoznane niebezpieczeństwo. To alarm, który włącza się w razie zagrożenia. Jednak czasami trudno się skupić i podjąć działania. Zajęcia miały podpowiedzieć dzieciom, co zrobić, aby alarm nas nie paraliżował. W trakcie zajęć uczniowie poznali znaczenie pojęcia „strach” i jego synonimów. Dyskutowali o nocnych lękach i wpływie codziennych zachowań na zdrowy sen. Wspólnie z nauczycielem poszukiwali sposobów, jak pozbyć się lęków. Na zakończenie zajęć wykonali w grupie postać przyjaznego straszydła – postaci ze świata fantazji. Chociaż mówiliśmy o strachu, lęku – to nikt się nie bał, a to dlatego, że „Śmiech jest silniejszy od strachu”.

 •  

 • 3 października uczniowie klasy I i II oraz dzieci 4, 5, 6 letnie były w Radomiu w teatrze na spektaklu wystawianym przez Teatr Wrocławski, pt. „Baśnie Polskie”. Zostały wystawione trzy baśnie: „Złota Kaczka”, „Żywa Woda” i „Szewczyk Dratewka”. Dzieci z teatru wróciły bardzo zadowolone, były pełne podziwu dla występujących aktorów. Opiekę nad uczniami i dziećmi z grup przedszkolnych sprawowali wychowawcy klas oraz rodzice, za co im serdecznie. Dziękujemy!

 • 11 września dzieci z grup przedszkolnych 4,5 i 6 latki oraz uczniowie z klasy I i II byli na wycieczce w Tematycznym Parku Rodzinnym „Magiczne Ogrody”. Na miejscu mieli możliwość przytulić się do Mordola lub przybić mu piątkę, bawić się w Zamku Wróżek, obejrzeć Drzewo Skrzata, wsiąść i przejechać się Bulwiakową Kolejką, przejść po mostach w Krasnoludzkim Grodzie, latać na Krasnoludzkiej Karuzeli, zjeżdżać z gigantycznej zjeżdżalni. Na koniec wykonywali budowle z ogromnych klocków, kupili sobie pamiątki oraz ulubione smakołyki. Do szkoły dzieci wróciły około godziny 14.00 zmęczone, ale bardzo szczęśliwe, opiekę nad dziećmi oprócz wychowawców sprawowali również rodzice za co bardzo serdecznie wszystkim.


 

 

 • W dniu 3 września 2018 r. odbył się  uroczysty apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019. W apelu wzięli udział zaproszeni goście: Wójt Gminy Gózd Pan Paweł Dziewit, Rodzice,  Grono Pedagogiczne i Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Podgórze. W nowym roku szkolnym wszystkich powitała dyrektor szkoły Pani Agnieszka Kwiecień. Zaproszony gość - Pan Wójt życzył nauczycielom sukcesów zawodowych, natomiast uczniom uzyskiwania bardzo dobrych wyników w nauce.

 

Rok szkolny 2017/2018

 • Uroczystość  zakończenia roku szkolnego 2017/2018 w naszej szkole rozpoczęła się 22 czerwca  o godz. 9.00, w sali gimnastycznej. Atmosfera była bardzo podniosła, swoją obecnością zaszczyciła nas Sekretarz Gminy Gózd Pani Joanna Tkaczyk. Po wysłuchania krótkiego występu artystycznego przygotowanego przez uczniów klasy VI i VII nastąpiło wręczenie dyplomów najmłodszym dzieciom oraz nagród i świadectw z wyróżnieniem uczniom klas  IV – VII. Następnie  uczniowie wraz z nauczycielami i udali się do klas, gdzie nastąpiło wręczenie pozostałych świadectw i pożegnanie z wychowawcami.

 • W dniach 11-13 czerwca uczniowie klas od III do VI wzięli udział w wycieczce w region świętokrzyski. Pierwszego dnia naszą wędrówkę rozpoczęliśmy  od wejścia  na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Drogą pątników zmierzających do relikwii Drzewa Krzyża Świętego dotarliśmy na szczyt Góry Świętego Krzyża, odbyliśmy krótki spacer po gołoborzach, podziwiając wspaniałe widoki Łysogór. Z klasztoru udaliśmy się do Świętej Katarzyny, znajdującej się u stóp Łysej Góry. Ostatnim etapem naszej wędrówki było zdobycie najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich - Łysicy. Drugiego dnia odwiedzaliśmy Kielce, zwiedziliśmy Kadzielnię, muzeum Stefana Żeromskiego. Następnie w ruinach zamku w Chęcinach wysłuchaliśmy historii tego miejsca przedstawionej przez przewodnika, na baszcie próbowaliśmy spotkać Białą Damę. Wspaniałą lekcję przyrody przeżyliśmy w Jaskini Raj. Na wszystkich ogromne wrażenie wywarły liczące setki tysięcy lat skały. Przepiękne nacieki, stalaktyty, stalagmity, kolumny pobudzały naszą wyobraźnię. Niektórzy dostrzegli mieszkańców tego miejsca - pająki, a na wybrańców spadły "kropelki szczęścia". Trzeciego dnia odwiedziliśmy Pałac w Kurozękach,  ruiny zamku w Krzyżtoporze i kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Do domu wracaliśmy w dobrych humorach, zadowoleni, zwłaszcza, że  w Ostrowcu świętokrzyskim czekała nas jeszcze wizyta w McDonald's.


 • 30 maja na zajęciach w klasie pierwszej z edukacji matematycznej „Dodawanie    i odejmowanie liczb do 20 – zadania różne” gościliśmy rodziców. Lekcja przebiegała w formie turnieju drużyn. Każda drużyna wykonywała zadania o różnym stopniu trudności na czas i zdobywała punkty. Uczniowie mogli popisać się sprawnością rachunkową, umiejętnością rozwiązywania zadań z treścią i umiejętnością rozdzielania zadań pomiędzy sobą. Wszyscy chcieli wygrać, ale najważniejsza była dobra zabawa i zgodna współpraca w grupie. Na zakończenie współzawodnictwa uczniowie otrzymali naklejki z buźkami w kolorze swojej drużyny, a zwycięzcy naklejki z pucharem.


 • Od rana w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej trwały energiczne  przygotowania, by jak najlepiej zorganizować festyn. Bardzo dużo pracy, by uświetnić ten dzień włożyły dzieci, rodzice, nauczyciele. Pani dyrektor Agnieszka Kwiecień serdecznie powitała zebranych na sali gimnastycznej i z okazji Dnia Mamy i Taty  oraz zbliżającego się Dnia Dziecka złożyła życzenia pełne ciepła. Wszyscy z entuzjazmem oklaskiwali część artystyczną, której bohaterami były wspaniali uczniowie. Kolorowe stroje, melodyjne piosenki, rytmiczne tańce, recytowane z głębokimi uczuciami wiersze wpłynęły na radość spotkania i szczere uśmiechy na twarzy. Uzdolnione kulinarnie mamy i tym razem  upiekły wiele pysznych ciast oraz przygotowały owocowy kompot. Poza tym wszyscy mogli kosztować pieczonych kiełbasek, lodów, a także waty cukrowej. Dumni tatusiowie bacznie przyglądali się, jak ich pociechy zapraszane były do zabaw zorganizowanych przez wzorowych i dzielnych strażaków, a także sympatycznych animatorów. Na placu szkolnym oprócz zamku i zjeżdżalni, samochodów strażackich, szczudeł i liny do chodzenia, unoszących się baniek mydlanych, kurtyny wodnej, można było zaobserwować jeszcze wiele atrakcji. Wspaniałą zabawę obserwowali  także przybyli szanowni goście: Pan Wójt Paweł Dziewit, Dyrektor administracyjny  szkół Pan  Józef Drab,  Radna Pani  Dorota Gut. Ten dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci. I życzymy sobie następnej tak udanej imprezy. Dziękujemy.

 • 24 maja dzieci 4, 5 i 6 letnie były na XX Przeglądzie Artystycznym Klas O w PSP w Małęczynie. Temat przeglądu był patriotyczny „Polska – moja Ojczyzna”. 4 i 5 latki wykonały piosenkę „Przybyli ułani pod okienko”, a grupa dzieci 6 letnich „Jak długo na Wawelu”. Dzieci do występu przygotowywały się długo, ale wróciły zadowolone i szczęśliwe z otrzymanych upominków. Dostali: dyplom, klocki, gry sprawnościowo – manipulacyjne, książki o Polsce i wafelki.
 • W dniach 16,17, 18 maja zwykłą monotonię szkolną ożywiła wizyta sztucznej krowy w ramach programu „Mleko, owoce i warzywa w szkole”. Każde dziecko mogło zapoznać się z procesem dojenia mleka i wszystkim, młodszym i starszym uczniom, dało wiele radości. Wydarzeniu towarzyszyły zajęcia zorganizowane w oddziałach przedszkolnych 4,5 – latków, 6-latków, klasach I i III na temat mleka i jego przetworów. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o mleku i jego przetworach oraz dlaczego ważne dla ich zdrowia jest jego spożywanie. Przedszkolaki samodzielnie przygotowały smaczne sałatki owocowe, a uczniowie klasy I koktajle mleczno-owocowe. W nagrodę wychowankowie otrzymali kolorowanki edukacyjne pokazujące szczegółowo proces tworzenia mleka i w przystępny sposób zachęcające do spożywania owoców, warzyw oraz mleka i jego przetworów.

 • W dniach 26 i 27 kwietnia szkołę odwiedził Dentobus. Dla nas ważny jest zdrowy i prawidłowy rozwój naszych dzieci, dlatego specjaliści z Dentobusu dokonali przeglądu stomatologicznego naszych uczniów, udzielili instruktażu higieny jamy ustnej, uczyli jak prawidłowo dbać o zdrowe zęby.

 • Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi, dlatego wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia  nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji. Dlatego uczniowie klasy III w związku ze zbliżającym się Dniem Ziemi przygotowali akademię, którą zakończyli składając obietnicę

  „…Ziemio, powietrze i wodo –bądźcie czyste i służcie nam!
  Człowiek otrząśnie się i pomoże Wam!
  Planeto nasza - nie giń!
  Żyć na Tobie chcemy,
  Więc składamy obietnicę, że Ci pomożemy!...” • 10 kwietnia 2018r. w naszej szkole już po raz czwarty odbył się Gminny Przegląd Szkolnych Teatrów Anglojęzycznych. Gościliśmy  zespół teatralny z Publicznej Szkoły Podstawowej w Klwatce Królewskiej z przedstawieniem „The Ghost House” oraz zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej z Małęczyna, który zaprezentował współczesną wersję „Kopciuszka”. Na scenie nie zabrakło oczywiście gospodarzy. Uczniowie z naszej szkoły przygotowali przedstawienie „Arthur the Brave”. Wszyscy uczestnicy przeglądu prezentowali wysoki poziom aktorski i językowy. Za swój trud włożony w przygotowanie inscenizacji wszyscy otrzymali cenne nagrody. • W ostatni dzień przed przerwą świąteczną uczniowie każdej klasy spożyli wspólnie tradycyjne śniadanie wielkanocne. 
 • 27 marca 2018 roku uczniowie klas V-VII odwiedzili Sky Jump w Radomiu. Park trampolin to świetna zabawa dla młodzieży. Każdy tu mógł wykonywać, pod okiem trenerów, podniebne akrobacje na jakie miał ochotę lub zanurzyć się w piankowym basenie. Każdy miał swój powód do skakania...
 • Od  lat  w  naszej  szkole  zgodnie  z  tradycją  świętuje  się  nadejście  wiosny. Organizatorem  tegorocznej  zabawnej  i  radosnej  imprezy był  Samorząd  Uczniowski  wraz  z  opiekunami . 21  marca  uczniowie  wszystkich klas  przyszli ubrani w kolorowe wiosenne stroje i wzięli  udział  w  licznych   konkurencjach  sportowych.  Na koniec zabawy wyłonione  zostały najciekawsze stoje wiosenne.                           

 • 15 marca 2018 roku zostaliśmy zaproszeni do zakładów przetwórstwa owoców i warzyw „Frutetto” położonych w Trzylatkowie Małym.  Na powitanie poczęstowano nas pysznymi jabłkami. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy między innymi: chłodnie przechowawcze, komory spedycyjne, linię produkcyjną, urządzenie do mokrego rozładunku jabłek. Punktem kulminacyjnym wycieczki była maszyna, która pakowała pocięte kawałki warzyw do folii z logiem Junior. Z zaciekawieniem słuchaliśmy dlaczego polskie jabłka mają taki cudowny smak i zapach. Dowiedzieliśmy się jak zabezpiecza się owoce oraz drzewa przed mrozem czy gradem. Nie zapomnieliśmy o docenieniu bardzo trudnej pracy ogrodników którzy nie odpoczywają nawet zimą. Było bardzo ciekawie i ....smacznie. Już same zapachy przyprawiały o zawrót głowy! Na koniec wizyty wzięliśmy udział w konkursie „Poznaj po smaku”. Dowiedzieliśmy się jak ważne dla naszego zdrowia jest właściwe odżywianie. Zostaliśmy również poczęstowani pysznym jabłkowym sokiem wyciskanym na naszych oczach. Było wspaniale!   Dziękujemy!

 • W dniu 06.03.2018 roku odbyła się akademia z okazji Dnia Kobiet. Przedstawienie miało uświadomić wszystkim, jak ważną rolę w świecie pełni kobieta. Dla wszystkich kobiet i dziewcząt ślemy moc gorących życzeń.

        
 • 2 marca 2018r. w naszej szkole odbyły się pokazy chemiczne prezentowane przez grupę „Zaelektryzowani” specjalizującą się w propagowaniu atrakcyjnej edukacji. Spektakl nosił tytuł „Fizyka wszędzie styka”. Uczniowie naszej szkoły z zainteresowaniem obserwowali prezentowane doświadczania z zakresu biologii, fizyki i chemii np.: samozapłon siedmiotlenku manganu, wytwarzanie domowym sposobem helu i wodoru, doświadczenia związane z CO2. Uczniowie mogli nie tylko zobaczyć eksperymenty, ale również wziąć udział w niektórych z nich, co wykonywali z wielkim zaangażowaniem. Po zaprezentowanych pokazach chemicy odpowiadali na pytania młodzieży i wyjaśniali tajniki doświadczeń z wykorzystaniem różnych substancji chemicznych. Doświadczenia dostarczyły wszystkim obecnym niezapomnianych przeżyć i emocji.

 

 • 6 lutego w całej Europie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 roku. Działania podejmowane w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu realizowane były pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Podgórze po raz kolejny włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji, w celu podwyższenia poziomu wiedzy i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Szkolne obchody DBI w tym roku były realizowane poprzez wykonanie różnorodnych zadań. Przygotowana została tematyczna gazetka, na której zamieszczono materiał dotyczące bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci. Na zajęciach komputerowych w klasach IV–VII odbyły się pogadanki, burze mózgów, scenki dotyczące bezpieczeństwa w Internecie i cyberprzemocy, uczniowie przygotowali plakaty, prezentacje multimedialne, wykonali rysunki w programie graficznym dotyczące bezpieczeństwa w sieci.Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci. Poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Przyswoili zasady kulturalnego zachowania w InternecieW trosce o bezpieczeństwo korzystania z Internetu zapoznano dzieci i młodzież ze stronami internetowymi, na których można szukać informacji lub pomocy w razie nieprzewidzianych, niebezpiecznych sytuacji:
  www.dbi.pl, www.sieciaki.pl,
  www.dzieckowsieci.pl,
  www.bezpiecznyinternet.pl.
 • Święto Babci i Dziadka to już tradycja naszej szkoły. Więc w zimową sobotę babcie i dziadkowie spieszyli do swoich wnuków, aby wysłuchać przygotowanych wierszy, piosenek, życzeń, popatrzeć jak tańczą, wspólnie pobawić się i pośpiewać. Z okazji tak ważnego święta wnukowie zapewniają o gorących uczuciach zapraszając do wspólnej zabawy. Uczniowie klasy I przenieśli nas do młodych lat swoich dziadków, a więc powspominaliśmy. Przedszkolaki życzyły, aby dziadkowie byli uśmiechnięci, by troski ich omijały, wyjątkowych ludzi dookoła i odrobiny szaleństwa, recytując wiersze i śpiewając piosenki. Sześciolatki, tego dnia, to straszne czarownice, które przed chwilą przyleciały z Łysej Góry na miotłach i zaśpiewały dla zaproszonych gości. Pięknie recytowała wzruszający wiersz babcia Jadzia ze swoją wnuczką. Uczniowie klasy III przygotowali hitowe niespodzianki tańcząc do piosenki ,,Oczy zielone”. Życzyli jednocześnie ulubionej książki do poduszki, ekstra humoru, gorącej herbaty z cytrynką. Uroczystość zakończyła się wręczeniem upominków i zaproszeniem na słodki poczęstunek. Na koniec goście ruszyli w tany ze swoimi wnukami. Obiecali również spotkanie za rok.
      
     
      
 • Po ciężkiej pracy w I półroczu nauki nasi uczniowie niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole w sobotę - 13 stycznia. Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana kolorowymi balonami, zachęcała do szampańskiej zabawy. Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom jak i rodzicom. Dorośli bawili się wspólnie z dziećmi, zabawiani przez animatorów. Były korowody, kółeczka i tańce w parach. Tegoroczna zabawa karnawałowa należała do udanych. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale zadowoleni. Teraz czas ferii zimowych i zasłużonego odpoczynku po I półroczu nauki.  Ferie trwać będą od 13 stycznia do 28 stycznia 2018r.

          Wszystkim uczniom życzymy miłego odpoczynku :)

        

        

 • Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie, jak co roku wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Wspólny śpiew kolęd i pastorałek uświadomił wszystkim i przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko.
      
      
      
      
 • Dzieci z oddziału przedszkolnego (6- latki) wraz z wychowawczynią zaprosiły panią dyrektor oraz rodziców do szkoły na zajęcia otwarte. Na zajęciach dzieci poznawały nową literę, modelowały wyrazy z poznaną literą, dokonywały analizy i syntezy wyrazów o prostej budowie fonetycznej. Prezentowały także umiejętności czytania i pisania. Na zakończenie były popisy pięknego śpiewania piosenek o tematyce zimowej i świątecznej. Dzieci wręczyły wszystkim karty świąteczne z samodzielnie napisanymi życzeniami. Bardzo dziękujemy rodzicom za 100 % obecność. Było nam bardzo miło gościć Was w naszym gronie. 


 • Dzeń, dzeń, dzeń, Mikołaju Święty, Dzeń, dzeń, dzeń, przynieś nam prezenty… Dnia 6.12.2017r. grzecznych uczniów naszej szkoły odwiedził Mikołaj. Przybył pewnie z daleka i był bardzo strudzony, bo nawet broda mu się rozwiała. Uczniowie chętnie gościli go w swoich klasach prezentując zimowe wiersze i piosenki. Mikołaj pytał czego się nauczyli, czy byli grzeczni i czy słuchają rodziców i nauczycieli. Dla każdej klasy przygotował wór prezentów, ale były także rózgi. Mikołaj był również u przedszkolaków. Były bardzo przejęte i zainteresowane tym, co mieści się w worze z prezentami. Popisywali się recytując wiersze i śpiewając piosenki. Chociaż drżały im serduszka, to chętnie robili zdjęcia siadając na kolanach lub chwytając Mikołaja za brodę. Do zobaczenia za rok – tak pożegnali tajemniczego gościa.

 

 • 13 grudnia 2017 roku uczniowie klasy trzeciej oraz dzieci 4- i 5-letnie poznały historię czarodziejskiej lampy z baśni tysiąca i jednej nocy z zabawnym Dzinem, sprytnym Aladynem oraz piękną Jasminą w Hula Parku w Radomiu. Pomimo braku białego puchu, jak co roku w asyście swoich pomocników przybył do Centrum Zabaw Św. Mikołaj. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały . Wcześniej nauczyły się wielu piosenek i wierszy, które specjalnie dla niego przygotowały. Wspólnie tańcząc oraz śpiewając wesoło się bawiły. Na koniec Mikołaj obdarował je prezentami. Po tak wielu atrakcjach dzieci zjadły przygotowany, smaczny poczęstunek.

 • Raz w roku zdarza się taki dzień, gdy w końcu możemy sprawdzić, co nas spotka w przyszłości… to oczywiście Andrzejki! Czy 2017 rok skończy się pomyślnie? Kto znajdzie chłopaka, a kogo czeka bolesne rozstanie? Tego wszystkiego można się było dowiedzieć oczywiście dzięki andrzejkowym wróżbom! W dniu 30 listopada Samorząd Uczniowski w naszej szkole przygotował dla wszystkich uczniów andrzejkowe wróżby. Wszystkie dzieci poznały swoją przyszłość i świetnie się bawiły.


 • W dniu 28.11.2017 roku w naszej szkole odbyła się prelekcja na temat: Czad i ogień - obudź czujność, prowadzona przez strażaka z Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach. Uczniowie zostali zapoznani z zagrożeniami związanymi z emisją tlenku węgla. Strażak podkreślił, że „tlenek węgla to bardzo trujący gaz, którego nie widzimy, nie słyszymy i nie czujemy”...
 •  
    
 • 29 listopada w sali numer 15 odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców uczniów klasy III. Atmosfera tego dnia była bardzo radosna. Rodzice oglądali zajęcia z edukacji matematycznej, których tematem było „Dodawanie i odejmowanie pełnych setek. Obliczenia pieniężne”.Dzięki temu mieli możliwość zaobserwowania postępów, jakie poczyniły ich dzieci. Taka forma spotkania z rodzicami w szkole sprawiła wiele radości i satysfakcji nie tylko uczniom, ale też i ich najbliższym.

   
 • 23 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych 4,5-latków, 6-latków oraz klas I-IV obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt. „Komputerowe przygody Wesołka”. Zabawne sytuacje i uczestniczący w nich bohaterowie przybliżyli dzieciom zagrożenia płynące z nadużywania gier komputerowych. Wesołek zachęcił także naszych uczniów do aktywnego spędzania wolnego czasu.

 •  

 • Tegoroczny Tydzień Edukacji Globalnej w PSP im. Marii Konopnickiej w Podgórze obchodziliśmy pod hasłem „Cele Zrównoważonego Rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas!”. Dzieci z grupy przedszkolnej 4- i 5-latki, wychowankowie oddziału przedszkolnego, uczniowie klasy I oraz III poznawali kulturę Europy, Azji, Ameryki Południoweji Środkowej. Wyszukiwali różnice a także podobieństwa regionów świata. Porównywali stroje, ulubione dyscypliny sportowe charakterystyczne dla poszczególnych krajów, kolorowali mandale. Dowiedzieli się skąd pochodzą owoce tak chętnie kupowane w naszych sklepach: kiwi, banany, mandarynki, ananasy, mango. Uczniowie wykonali projekty: „Mongolia”, „Wietnam”, „Flora i fauna Europy”, „Zabytki Europy”. Wszyscy wykonali „Drzewo Marzeń”. Na jesiennych liściach spisali swoje marzenia dotyczące świata oraz co już teraz robią, jakie działania podejmują aby te marzenia spełniły się.

 • Pluszowe misie to ulubione zabawki na całym świecie. Każdy z nas jakiegoś posiadał. Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole obchodziliśmy 24 listopada. Każde dziecko tego dnia przyniosło swoją maskotkę do klasy. Misie towarzyszyły nam przez cały dzień. Uczniowie wykonywali ćwiczenia fizyczne z maskotkami oraz opisywali je. Tego dnia nastąpiło również podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego „Mój Ulubiony Miś”. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Na zakończenie tego miłego dnia wychowankowie oddziału przedszkolnego zaśpiewali dwie piosenki o misiach- naszych najlepszych przyjaciołach. Szkoda, że taki dzień jest tylko raz w roku…

 • Dnia 10.11.2017r.o godz.11.00 odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości "Do Ciebie …Polsko!’’, którą przygotowała mgr Justyna Pyrgiel, dekorację wykonała mgr Beata Biernacka, muzycznie wzbogacił ks. Sylwester Jończyk. Rozpoczął ją odśpiewany na baczność w całości "Mazurek Dąbrowskiego’’. Po przywitaniu Pani Dyrektor- mgr Agnieszki Kwiecień, Nauczycieli, Rodziców, Uczniów wraz z prowadzącymi akademię przenieśliśmy się na cmentarz na Rossie, gdzie pochowani są zasłużeni Polacy, wśród nich rzeźbiarze, malarze, architekci, lekarze, naukowcy, pisarze, poeci- Władysław Bełza, autor "Katechizmu polskiego dziecka’’ oraz pomnik Marii Piłsudskiej, na którym widnieje napis "Matka i Serce Syna’’. Odwiedziliśmy rodzinny dom Józefa Piłsudskiego, w którym dbano o patriotyzm, edukację, religijność, szczególnie związaną z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Osobą, która była ciepła, czytała literaturę polską swoim dziesięciorgu dzieci była Maria Piłsudska, w którą wspaniale wcieliła się Pani Anna Poneta, a w jej syna Józefa- Paweł Poneta, w pozostałe pociechy-uczniowie kl.I. Poznaliśmy historię Polski, walkę o niepodległość, przyczyny trzech rozbiorów, rozpacz uciśnionych Polaków, klęski powstań, a także przysięgę Tadeusza Kościuszki: "Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samodzielności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna Męka Syna Twego’’. Uroczystość wzbogaciły wiersze dawne i współczesne, które recytowali uczniowie kl.I, IV,V,VI, a także patriotyczne piosenki: "Przybyli ułani’’-kl.IV, "Rozkwitają pąki białych róż’’, "Piechota’’-kl.VI, a na zakończenie akademii na baczność wszyscy zaśpiewali "Rotę’’. Pożegnały nas słowa deklamowane przez uczennicę kl. V-Anitę Zawadzką :

   "Ja to mam szczęście,

    że w tym momencie

    żyć mi przyszło, w kraju nad Wisłą

     Ja, to mam szczęście…’’

  

 • Dnia 26.10.2017r. o godz.11.00 odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły, którą przygotowała mgr Justyna Pyrgiel. Rozpoczęła ją odśpiewana na baczność "Rota’’, do której słowa napisała Maria Konopnicka. Po przywitaniu Pani Dyrektor - mgr Agnieszki Kwiecień, Nauczycieli, Rodziców, Uczniów, niespodziewanie powitaliśmy wyjątkowego Gościa- Marię Konopnicką, w którą wspaniale wcieliła się Pani Marzena Samuś. W otoczeniu krasnoludków rozpoczął się spektakl teatralny pt."O krasnoludkach i o sierotce Marysi’’. I tak widzowie mogli dowiedzieć się o losach sierotki Marysi, krasnoludków i innych postaci książki.Po udanym występie Pani Dyrektor wraz z Marią Konopnicką wręczyły uczestnikom  konkursu recytatorskiego i plastycznego dyplomy, oraz nagrody. Laureaci konkursu recytatorskiego jeszcze raz  zaprezentowali swój talent przed publicznością szkolną. Prace plastyczne mogliśmy podziwiać na akademii, a teraz na tablicy korytarza szkolnego.

      
      
 • Listopad jest miesiącem zadumy i pamięci o tych, którzy od nas odeszli. Z tej właśnie okazji wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami zapalili znicze na mogile 7 osób poległych w czasie II wojny światowej. Coroczne wizyty na grobie w lesie nieopodal Lucina są okazją do refleksji i złożenia hołdu tym, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny.

 • 31 października Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs z okazji Halloween. W obchody tego popularnego wśród uczniów święta włączyły się wszystkie klasy. W szkolnych ławach zasiadły czarownice, duchy, piraci, kościotrupy a nawet urocza dynia. Jury w składzie: Pani dyrektor Agnieszka Kwiecień, Pani Beata Strzębała oraz Pani Dominika Sałbut oceniało przygotowane stroje wyłaniając najlepiej przebrane klasy. W gronie zwycięzców znalazły się: oddział dzieci 4,5-letnich, klasa I oraz klasa VI. Laureaci otrzymali słodkie upominki oraz dyplomy a pozostali uczestnicy okolicznościowe naklejki i dyplomy. Wszyscy uczniowie nie tylko dobrze się bawili lecz także poznawali elementy kultury krajów anglojęzycznych. • W dniu 25 października 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Podgórze” odbyły się dwa spotkania z panią Alicją Trzaską, wolontariuszką z krakowskiego oddziału Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”. Było to możliwe dzięki udziałowi szkoły w ogólnopolskim projekcie realizowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z MSCDN w Radomiu - „Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju”. Tematem spotkania było „Życie i kultura mieszkańców Ameryki Południowej”. Pani Alicja Trzaska przybliżyła uczniom i nauczycielom naszej szkoły spotkania specyfikę pracy wolontariuszki w Domu Dziecka w Tupizie w Boliwii. Spędziła tam prawie rok pomagając dzieciom w nauce, troszcząc się o nie i zapewniając im opiekę. Bardzo ciekawie opowiadała o życiu codziennym boliwijskich dzieci - ich pracy i zabawie. Prezentowała piękne zdjęcia przedstawiające charakterystyczne krajobrazy, rośliny i zwierzęta tego rejonu świata oraz kulturę i zwyczaje południowoamerykańskie. Dzięki prezentacji multimedialnej, którą pani Alicja uzupełniała ciekawymi opowieściami, uczestnicy spotkania zdobyli informacje na temat muzyki boliwijskiej oraz strojów z tego rejonu świata. Dzięki prezentacji multimedialnej, którą pani Alicja uzupełniała ciekawymi opowieściami, uczestnicy spotkania zdobyli informacje na temat muzyki boliwijskiej oraz strojów z tego rejonu świata.

  • W dniu 23 października nasi uczniowie pojechali na jedniodniową wycieczkę do Lublina. Zwiedzili największą w Polsce wystawę klocków Lego. Oglądali budowle z klocków gwiazd sportu naturalnej wielkości, organy ludzkiego ciała, bohaterów Star Wars i scenki z życia i baśni. Po wystawie dzieci mogły bawić się w Fun parku, czyli strefie zabaw z klockami oraz obejrzeć pokaz w Kinie Edukacyjnym, w którym prezentowany jest świat nauki przez pryzmat klocków Lego.

 • W dniu 17 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość uświetnili swoją obecnością rodzice, emerytowani pracownicy szkoły oraz władze gminy Gózd. Uczniowie klas IV-VII przygotowali humorystyczny montaż słowno-muzyczny oraz życzenia dla wszystkich pracowników szkoły. Wręczyli także przygotowane przez Radę Rodziców kwiaty. 

 • „Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię mojej klasy i szkoły…”. Tak ślubowały pierwszaki w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Podgórze. Jedną z najważniejszych uroczystości w naszej szkole jest ślubowanie klasy I. Przyjęcie pierwszaków do grona uczniów PSP w Podgórze odbyło się 17 października 2017 roku z udziałem zaproszonych gości: Wójta Gminy Gózd Pana Pawła Dziewita, Dyrektora ZEAS-u Pana Józefa Draba, radnych Pani Doroty Gut, Pana Józefa Wrażnia, nauczycieli, rodziców oraz całej społeczności uczniowskiej.Uczniowie klasy I wspólnie z uczniami klasy VI zaprezentowali się w inscenizacji pt. „Pasowanie – nic strasznego”. Pasowania na ucznia PSP w Podgórze dokonała Dyrektor Szkoły Pani mgr Agnieszka Kwiecień. Uczniowie klasy I od zaproszonych gości i rodziców otrzymali prezenty: kamizelki odblaskowe, książki, słodycze i owoce. W podziękowaniu rodzice pierwszaków przekazali na rzecz szkoły tablicę korkową oraz zestaw gier planszowych i puzzli do świetlicy szkolnej. Po uroczystości rodzice zaprosili wszystkich obecnych na słodki poczęstunek.

 • W poniedziałek 16.10.2017 roku uczniowie naszej szkoły przystąpili do bicia rekordu w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy. Akcja ta jest największą lekcją resuscytacji na świecie. 12 uczniów na 5 fantomach w samo południe, przez pół godziny podjęło próbę pobicia rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo oddechowej. Wszystkim serdecznie dziękujemy.          
 • We wtorek 03.10.2017r, nasza szkoła obchodziła uroczyście Dzień Chłopaka. Dziewczęta przygotowały ciekawe upominki dla swoich kolegów i złożyły najserdeczniejsze życzenia. Z tej okazji Samorząd Szkolny przygotował dla naszych chłopców życzenia i dyskotekę.W tym dniu nie zabrakło w szkole zabaw, konkurencji jak również wspólnych tanców.   
 • W związku z wrześniową akcją „Sprzątanie Świata 2017” młodzież z terenu gminy Gózd, z trzech szkół ZS w Goździe, SP w Kuczkach Kolonii oraz SP w Podgórze integrowała się w szczytnej akcji sprzątania „naszej małej ojczyzny”. Młodzież uporządkowała skwerek rodzinny w Goździe przy ulicy Kościelnej. Porządkowała chodnik, wyrywała chwasty z klombów, grabiła liście. Niektórzy uczestnicy tej akcji wykonywali prace porządkowe dla środowiska lokalnego w ekokoszulkach z hasłami ekologicznymi. Opiekunami młodzieży i organizatorami akcji byli nauczyciele ZS w Goździe : nauczyciel biologii Pani Edyta Miernik oraz nauczyciel fizyki Pani Agnieszka Świgoń. Akcję patronatem objęła Sekretarz Gminy Gózd Pani Joanna Tkaczyk. Uczniom dopisywała zarówno aura jak i dobre humory.
   
 • W dniu 20.09.2017r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I – VII wyjechali na wycieczkę do Straży Pożarnej w Radomiu. Pełni radości i ciekawości wchodziliśmy na teren obiektów Straży Pożarnej. Zostaliśmy podzieleni na dwa zespoły. Jeden zespół uczestniczył w projekcie ,,Bezpieczny dom”. Tu przedstawiciel straży pożarnej zapoznał dzieci z zagrożeniami, które mogą powstać w domu i mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia, a więc ( czad, ogień, omdlenia, oparzenia…). Uczniowie poznawali sposoby zapobiegania tym zagrożeniom. Ćwiczyliśmy również ewakuację z miejsca zadymionego ( na czworakach). Byliśmy dumni z naszych uczniów, ponieważ przedstawiciel straży pochwalił ich za dużą wiedzę na omawiane tematy. W tym czasie druga grupa zwiedzała pojazdy i sprzęt służący strażakom do wykonywania ich pracy. Zobaczyliśmy więc samochody strażackie z ich pełnym wyposażeniem. Każdy uczeń miał możliwość siedzenia za kierownicą takiego samochodu. Poznaliśmy też, jak wygląda strój strażaka. Na koniec spotkania, specjalnie dla nas, strażacy wykonali perfekcyjny zjazd ,,rurą strażacką”. Uczniowie byli bardzo zainteresowani, zadawali wiele pytań. Już mamy kilku przyszłych strażaków w naszej szkole. 

 • W dniu 15 wrześcia 2017 roku uczniowie szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ,,Sprzątanie świata".


 • 04 września 2017 roku o godzinie 9.00 uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2017/2018. Uroczystość swoją obecnością uświetnili Wójt Gminy Gózd Pan Paweł Dziewit oraz Dyrektor ZEAS-u Pan Józef Drab.W nowym roku szkolnym w Publicznej Szkole Podstawowej  im. Marii Konopnickiej w Podgórze będą oddziały przedszkolne oraz klasy I – VII. Zgodnie z reformą oświaty w klasie pierwszej, czwartej i siódmej będzie wdrażana nowa podstawa programowa. Po przemówieniach Dyrektora Szkoły Pani Agnieszki Kwiecień oraz  Wójta Gminy Gózd Pana Pawła Dziewita i Dyrektora ZEAS-u Józefa Draba uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych. W nowym roku szkolnym życzymy uczniom oraz nauczycielom wielu sukcesów i satysfakcji.

 

Rok szkolny 2016/2017

 • 23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Uczniowie najpierw spotkali sie z dyrekcją i nauczycielami w sali gimnastycznej. Tutaj najlepsi uczniowie odebrali nagrody książkowe za wysokie wyniki w nauce, czytelnictwie, za wzorową frekwencję. Słowa podziękowania oraz życzenia wakacyjne do uczniów, rodziców i nauczycieli skierowala dyrektor szkoły mgr Agnieszka Kwiecień. Po części oficjalnej uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach w celu odebrania świadectw, po czym udali się na wakacyjny wypoczynek. 
  Uczniom, Nauczycielom, Rodzicom, Pracownikom Szkoły i Przyjaciołom życzymy dużo słońca, podróży, wakacyjnych przygód i odpoczynku. 
 • W nocy z 14 na 15 czerwca 2017 r. w naszej bibliotece odbyło się wydarzenie pod hasłem „Noc w bibliotece”. Wydarzenie to stanowiło podsumowanie konkursu czytelniczego „Zaczytani”,a uczestniczyć w nim mogli jedynie uczniowie, którzy przystąpili do konkursu. Sześciu uczniów pod opieką p. Beaty Strzębały oraz p. Dominiki Sałbut rozpoczęło noc pełną przygód o godzinie 20.00.Po rozpakowaniu bagaży i wspólnej kolacji oraz grach integracyjnych uczestnicy przystąpili do lektury „Wakacji z duchami” Adama Bahdaja. Gdy mrok zapanował w budynku szkoły uczniowie ruszyli na poszukiwanie zagadek i duchów. Dwa trzyosobowe zespoły wyposażone w latarki rozwiązywały napotkane zagadki i zadania literackie. Po drodze nie obyło się bez odrobiny strachu, zapewne za sprawą duchów, które nie odstępowały dzieci na krok. W nagrodę za bohaterską postawę podczas gry uczestnicy otrzymali słodką nagrodę. Po wieczornej toalecie przed snem, przy świetle świec uczniowie otuleni śpiworami opowiadali przygotowane historie o duchach. Następnego ranka, po wspólnym śniadaniu wszyscy rozeszli się do domów. Wrażenia z ‘Nocy w bibliotece” towarzyszyły im jeszcze przez kilka dni, a opowieści o grze terenowej nie schodziły z ich ust.

     

       

 • W czerwcu z okazji urodzin M. Konopnickiej w szkole odbyła się akademia poświęcona Patronce szkoły. Właśnie z tej okazji uroczyście odśpiewaliśmy ,,Rotę’’, której słowa napisała M. Konopnicka,a muzykę skomponował F. Nowowiejski. Zaprosiliśmy do szkoły rodziców, by wspólnie z nimi świętować ten dzień. Odczytaliśmy fragment jej pięknej , wzruszającej baśni ,pt.,,O krasnoludkach i sierotce Marysi’’. Udaliśmy się także do wirtualnego muzeum w Żarnowcu, który otrzymała od społeczeństwa polskiego jako dar wdzięczności za twórczość literacką. Posłuchaliśmy ,co o jej życiu i twórczości literackiej powiedziała uczennica kl.V. Klaudia Obuchiewicz- laureatka konkursu krasomówczego. W świat poezji zabrali nas zwycięzcy konkursu recytatorskiego- Irminka Zielińska i Sebastian Wit. Nagrodziliśmy laureatów pozostałych konkursów.
 • Oddziały przedszkolne z naszej szkoły wzięły udział w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom. W związku z tym, w dniu 29.05.2017r. dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami pojechały do Gminnej Biblioteki w Goździe. Przywitała nas pani dyrektor Elżbieta Siczek, która opowiedziała nam o księgozbiorze zgromadzonym w bibliotece. Dowiedzieliśmy się, że liczy on 10 tysięcy woluminów. Następnie w ramach akcji- czytania dzieciom, pani sekretarz Joanna Tkaczyk, przeczytała dzieciom kilka przygód Fenka, dziecięcego bohatera, które jednocześnie były przestrogami na wakacje. Do czytania włączyły się także panie z biblioteki. Dzieci zwiedziły pomieszczenia przeznaczone na książki, obejrzały kącik dla dzieci. Na zakończenie otrzymały słodki upominek. Zachęcone obiecały, że zapiszą się do biblioteki szkolnej.
 • W dniu 8.06.2017 w naszej szkole odbył się III Gminny Przegląd Szkolnych Teatrów Anglojęzycznych zorganizowany przez p. Dominikę Sałbut. Podczas przeglądu zaprezentowały się trzy zespoły z Publicznej Szkoły Podstawowej w Małęczynie pod opieką p. Kamili Gromskiej oraz z Publicznej Szkoły Podstawowej w Podgórze. Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się młodzi aktorzy z Małęczyna w przedstawieniu „The right thing to do”, które zwracało uwagę na konieczność niesienia pomocy osobom w potrzebie. Następnie, scena została opanowana przez naszych utalentowanych uczniów z klas IV, V i VI. W niezwykle profesjonalny i zabawny sposób uczniowie zaprezentowali inscenizację „Grich the Witch” o czarownicy poszukującej 8 świnek na obiad. Przegląd zakończył występ drugiego zespołu z Małęczyna z przedstawieniem pod tytułem „Slow Food”, które prezentowało śmieszną historię pewnej restauracji szybkiej obsługi. Po burzliwych obradach Jury zdecydowało przyznać trzy pierwsze miejsca ex aequo.

 • W słoneczny i piękny dzień 30 maja w szkole świętowały dzieci i dorośli.Wspólnie obchodzony był Dzień Matki, Dzień Ojca i Dzień Dziecka. Najpierw na tle kolorowej dekoracji prezentowali się uczniowie klas 0- VI przygotowani przez wychowawców. Wiersze, piosenki i skecze przeplatały się z życzeniami dla ukochanych Rodziców, które zakończył wspaniały pokaz gimnastyczny Mai Piwońskiej. Dzieci nagrodzono gromkimi brawami i słodyczami. Wiele atrakcji czekało na uczestników akademii na placu szkolnym. Strażacy prezentowali swoje umiejętności i zapraszali do zabawy i konkursów. Animatorzy rozweselali dzieci i dorosłych ciekawymi i pomysłowymi zabawami. Oprócz ciast przygotowanych przez rodziców można było skosztować waty cukrowej, lodów, owoców, napojów, a taże posmakować grillowanej kiełbasy.
 • W dniu 1 czerwca uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w masowym czytaniu w jednym momencie pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. Głównym organizatorem wydarzenia jest redakcja miesięcznik „Biblioteka w Szkole”, natomiast szkolnym organizatorem pani Dominika Sałbut. 67 uczniów wraz z Panią dyrektor oraz nauczyc
Godło Herb Gminy

Edukacja globalna.
Liderzy edukacji na rzecz rozwoju

KONTAKT
Podgóra
26-634 Gózd
tel/fax: 48 320-20-18
podgora@op.pl