Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych dla PSP w Podgórze w roku szkolnym 2022/2023:
17.10.2022 r.
31.10.2022 r.
02.05.2023 r.
23 - 25.05.2023 r. (egzamin ósmoklasisty)
26.05.2023 r.
09.06.2023 r.

 

 

Liczba odwiedzin:

Darmowy licznik odwiedzin

 

KONTAKT
Podgóra
26-634 Gózd
tel/fax: 48 320-20-18
podgora@op.pl

Szkolne Koło Wolontariatu

  „Pomocna dłoń

 

 

 

 

                                         

    

    

    

    

    

    

    

    

     

     

 

     

     

     

     

 

 

CZŁONKOWIE SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU „POMOCNA DŁOŃ”

 

W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

 1. Wiktoria Cybula
 2. Zuzanna Sieradzka
 3. Karolina Puchniarz
 4. Kornelia Cebula
 5. Emilia Janik
 6. Anita Zawadzka 
 7. Klaudia Obuchiewicz
 8. Maja Piwońska
 9. Laura Samuś
 10. Piotr Jaśkiewicz
 11. Paweł Poneta
 12. Mateusz Paduch

 

DOKUMENTY 

Porozumienie wolontaryjne 

POBIERZ

Regulamin wolontariatu

POBIERZ

Karta aktywności wolontariusza

POBIERZ 

 

 

DZIAŁANIA WOLONTARIATU:

Szkolny Klub Wolontariatu  serdecznie zachęca do wzięcia udziału w organizowanej  zbiórce karmy i innych rzeczy dla psów i kotów przebywających w schronisku  dla bezdomnych zwierząt.

           

Nasza szkoła częścią ogólnopolskiej kampanii! - BOHATERON to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, poprzez przygotowanie i wysyłanie Im symbolicznych kartek z życzeniami. Projekt, w realizację którego włączyła się również nasza szkoła, ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Organizatorami akcji są Fundacje Sensoria i Rosa, partnerem merytorycznym Instytut Pamięci Narodowej, a cała kampania została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. W naszej szkole członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu  z pomocą nauczycieli przygotowywali 81 kartek z życzeniami dla Powstańców. Przeprowadzona została lekcja w klasach V-VIII przez nauczyciela historii w oparciu o pomoce dydaktyczne, które dostaliśmy od fundacji co pozwoliło wprowadzić uczniów w tematykę Powstania Warszawskiego i losy Powstańców. Dzięki dostępnym materiałom, młodzież mogła zgłębić historie adresatów swoich kartek oraz relacje z tamtych wydarzeń żyjących wciąż naocznych świadków, a przede wszystkim poznać przesłanie, jakie walczący Powstańcy chcieliby pozostawić młodym Polakom. Wykonane kartki zostały wysłane na adres fundacji, która przekaże je honorowym odbiorcom.

 

Tradycja sprzątania mogiły poległych żołnierzy pielęgnowana jest w naszej szkole już wielu lat. W piękny słoneczny, jesienny dzień 18.10.2019r. wolontariusze udali się na pobliską mogiłę. Na miejscu zaopatrzeni w grabie, zmiotki i worki foliowe zajęli się porządkowaniem terenu. Dla uczniów to wielka lekcja historii i patriotyzmu.

 

W  26. 09. 2019 r. wolontariusze dołączyli do ogólnopolskiej  akcja promującej honorowe oddawanie krwi: „Twoja krew, moje życie” organizowanej przez Radomską Stację Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Celem akcji było zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej  zapotrzebowania na krew oraz zachęcenie rodziców  do honorowego oddawania  krwi. Krew to niezwykle cenny dar, uzyskiwany wyłącznie dzięki dobrej woli ludzi.

 

                      

 

 

 

 

 

 DZIAŁANIA WOLONTARIATU

W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

 

 

 

"I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM"

12 grudnia 2018 roku zakończyła się w naszej szkole akcja charytatywna „Ty też możesz zostać świętym Mikołajem”. Akcja ta cieszy się w naszej szkole ogromną popularnością i stała się coroczną tradycją placówki. Jak co roku celem przeprowadzenia akcji było zaszczepienie w dzieciach chęci pomagania potrzebującym, dostrzegania problemów, kłopotów i trudnej sytuacji innych ludzi, tolerancji, życzliwości oraz współczucia dla drugiego człowieka. Dzięki zaangażowaniu uczniów i hojności rodziców zebraliśmy wiele przyborów szkolnych, maskotek, zabawek i słodyczy. Dary Waszego serca będą cieszyły podopiecznych Świetlicy Akademia Młodych Caritas Diecezji Radomskiej.

Serdecznie dziękujemy!

 

Podziękowanie za zbiórkę korków i puszek

 

Rodzice Franka Szpilskiego
bardzo dziękują wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom zaangażowanym w akcję zbiórki plastikowych nakrętek i puszek aluminiowych.

 

Dzięki Waszemu zaangażowaniu 7.12.2018r.  przekazaliśmy  150kg korków
i 8kg aluminiowych puszek. Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie  klasy I i VIII, to właśnie im udało się zebrać największą ilość.Uczniowie naszej szkoły wiedzą, że każda, nawet najmniejsza ilość zebranych nakrętek pomoże w zdobyciu środków na operację i rehabilitację Franka.   

 

Cieszymy się, że możemy pomóc i zbieramy dalej!!!

Zbiórka plastikowych nakrętek odbywa się w naszej szkole od kilku lat. W tym roku postanowiliśmy pomóc stanąć Frankowi Szpilskiemu na nogi i dołączyliśmy do charytatywnej zbiórki plastikowych korków i aluminiowych puszek. Bardzo cieszy nas zaangażowanie nie tylko uczniów, ale całych rodzin. Akcja będzie trwała do końca roku szkolnego.

      

     

     

                                     

 PODZIĘKOWANIE

 

Gorące podziękowania kierujemy w stronę Wszystkich Rodziców, Uczniów i całej społeczności szkolnej, którzy okazali swoje dobre serce i wzięli udział w Świątecznej  Zbiórce Żywności zorganizowanej w naszej szkole. Dzięki Waszej hojności udało się zebrać bardzo dużo artykułów żywnościowych.

 

Dziękujemy za uwrażliwienie dzieci na los potrzebujących, otwartość i zrozumienie dla naszych działań charytatywnych. Zachęcamy do udziału w podobnych akcjach w przyszłości.

 

Zakończyliśmy zbiórkę artykułów dla zwierząt

 

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wielkie serce.

W odwiedzinach we Wrzosowie

1 marca 2018 roku dzięki wsparciu władz gminnych, które umożliwiły nam dostarczenie zebranych artykułów w akcji „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę” pojechaliśmy do siedziby Straży Ochrony Zwierząt we Wrzosowie. Prezes fundacji Pani Beata Pniewska wraz ze swoimi podopiecznymi przyjęła nas bardzo serdecznie.

 

 

Odwiedziny w siedzibie Straży Ochrony Zwierząt upłynęły w bardzo miłej atmosferze. Dowiedzieliśmy się jakie cechy powinien mieć wolontariusz i w jaki sposób można nim zostać.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Od 4 do 8 grudnia 2017 roku w każdej klasie wychowawcy przeprowadzili lekcje na temat idei wolontariatu. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się kim są wolontariusze i jakimi cechami powinni się wyróżniać.

Dzieci 4 i 5 – letnie, wychowankowie oddziału przedszkolnego oraz wszyscy uczniowie określili obszary w jakich mogą pomagać innym.

Wolontariusze i samorząd uczniowski ogłaszają akcje:

 

„Pamiętamy o podwórkowych zwierzętach”

Wraz z nadejściem chłodnych dni sprawdziliśmy stan w jakim znajdują się budy naszych pupili. Z rodzicami i sąsiadami uszczelniliśmy ścianki oraz dachy. Środki wypełniliśmy świeżą słomą, a przed wejściami do bud przybiliśmy zasłonki z grubego materiału. Nie zapomnieliśmy o napełnianiu misek świeżą wodą oraz wysokokaloryczną karmą. Tylko nielicznym przypomnieliśmy o nałożeniu skórzanej obroży pod metalowe łańcuchy na szyje psów znajdujących się na uwięzi. Pamiętamy, że koty nie są przystosowane do mrozów i w niskich temperaturach giną. Przygotowaliśmy dla nich okienka w stodołach, ciepłych szopach lub piwnicach.

       

 

"Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”

 

Zbieramy:

·suchą karmę,                         

·puszki z karmą

·makarony, kasze…                                

·koce, ręczniki…

Czas akcji 02.01.2018r.-02.02.2018r.

Miejsce zbiórki – sala numer 15

 

 

 

 

„Pamiętamy o naszych skrzydlatych przyjaciołach”

 

Ptaki są ważnym składnikiem środowiska. Zima jest dla nich bardzo ciężkim okresem. Niska temperatura i trudne warunki pogodowe wpływają na problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu.

W akcję dokarmiania ptaków włączyli się wszyscy uczniowie i pracownicy placówki. Każdego dnia pamiętamy o uzupełnieniu nasion oraz słoniny w stołówce dla skrzydlatych przyjaciół. Z radością obserwujemy ptaki, które przylatują do karmnika. Dokarmiając naszych skrzydlatych przyjaciół podejmujemy działania na rzecz ochrony przyrody, które sprawiają nam ogromną przyjemność.

Dziękujemy Panu Kajdanowi za poświęcony czas i zamontowanie karmnika.

 

„Cała Polska czyta dzieciom”

 

12 stycznia 2018 roku głośno czytaliśmy dzieciom. Wybraliśmy utwór naszej patronki Marii Konopnickiej „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”. Opowieść o pierwszych dniach w szkole psotnego kotka zainteresowała i rozbawiła najmłodszych. Ostatni rozdział książki przeczytaliśmy wspólnie.

 

 

 

"I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM"

6 grudnia 2017 roku zakończyła się w naszej szkole akcja charytatywna „Ty też możesz zostać świętym Mikołajem”.Celem przeprowadzenia akcji było zaszczepienie w dzieciach chęci pomagania potrzebującym, dostrzegania problemów, kłopotów i trudnej sytuacji innych ludzi, tolerancji, życzliwości oraz współczucia dla drugiego człowieka. Dzięki zaangażowaniu uczniów i hojności rodziców zebraliśmy wiele przyborów szkolnych, maskotek, zabawek i słodyczy. Dary wielu serc będą cieszyły podopiecznych Caritasu.

Samorząd uczniowski, koło szkolnego wolontariatu, opiekunowie oraz pedagog szkoły bardzo dziękują wszystkim ofiarodawcom.

 

 

AKCJA "SZKOŁO POMÓŻ I TY" 

Nasza szkoła przystąpiła do akcji "Szkoło pomóż i Ty". Tegoroczna akcja ma na celu pomoc 17-letniej Oliwii Kielusiak, która pomimo przepukliny oponowo-rdzeniowej i niedowładu kończyn dolnych jest aktywną i wzorową uczennicą z pasjami. Z uwagi na jej stan zdrowia fizycznego niezbędne jest zapewnienie jej systematycznej rehabilitacji wspomagającej dalszy rozwój i sprawność. Pasją Oliwii są sporty i taniec. Wśród uczniów,nmauczycieli i pracowników zostały rozprowadzone cegiełki. Pieniądze w kwocie 200zł zostały przekazane na konto fundacji. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

ŚWIĘTUJEMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

5 grudnia 2016 roku uczniowie klasy II podczas zajęć edukacji społecznej dowiedzieli się kim jest wolontariusz i jakimi cechami powinien się wyróżniać. Następnie podjęli decyzję idei wolontariatu w szkole i najbliższym środowisku. Wśród całej społeczności szkolnej rozpropagowali akcję Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę.

               

 

 

"I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem"

 

Nasza szkolna społeczność przyłączyła się do corocznej akcji

 

„ Ty też możesz zostać Świętym Mikołajem”.

 

Zebrane słodycze, zabawki i przybory szkolne zostały przekazane

dla najbardziej potrzebujących dzieci podopiecznych Fundacji Caritas w Radomiu.

Z góry dziękujemy Wszystkim za życzliwość, wsparcie

i zaangażowanie.

 

 

SAMI NIE ZROBIMY NIC, ALE RAZEM MOŻEMY WIELE!!!

 

 

 

30 stycznia 2017 roku dzięki wsparciu władz gminnych, które umożliwiły nam dostarczenie zebranych artykułów dla zwierząt pojechaliśmy do siedziby Straży Ochrony Zwierząt we Wrzosowie. Prezes fundacji Pani Beata Pniewska wraz ze swoimi podopiecznymi przyjęła nas bardzo serdecznie.

  

Dziękujemy za aktywny udział w zbiórce, Waszą ogromną wrażliwość i liczne dary.

 

Z WIZYTĄ W SIEDZIBIE STRAŻY OCHRONY ZWIERZĄT WE WRZOSOWIE

 

30 stycznia 2017 roku dzięki wsparciu władz gminnych, które umożliwiły nam dostarczenie zebranych artykułów dla zwierząt, pojechaliśmy do siedziby Straży Ochrony Zwierząt we Wrzosowie. Prezes fundacji Pani Beata Pniewska wraz ze swoimi podopiecznymi przyjęła nas bardzo serdecznie.

Straż Ochrony Zwierząt swoją bazę ma w budynkach po Gminnej Spółdzielni Rolniczej we Wrzosowie. Zorganizowano tu prowizoryczne klatki i pomieszczenia dla jej podopiecznych. Jej działalność wypełnia wielką lukę, jaką jest brak instytucjonalnych rozwiązań dotyczących źle traktowanych lub dzikich zwierząt. Każde z podopiecznych ma swoją tragiczną historię. Najwięcej jest psów odebranych właścicielom za znęcanie się lub porzucanych. Niejednokrotnie zwierzęta trafiają tu w bardzo złej kondycji psychofizycznej. Z pomocą specjalistów i wolontariuszy udaje się je przywrócić do sprawności. Przebywają tu też dzikie, ranne zwierzęta: kruk, czarny bocian i kawka.

Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się poprawić los podopiecznych Straży Ochrony Zwierząt we Wrzosowie.

Podziękowanie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za wspólne granie podczas 25 Finału WOŚP.

 

Godło Herb Gminy
Edukacja globalna.
Liderzy edukacji na rzecz rozwoju