Szkolne Koło Wolontariatu „Pomocna dłoń

 

Przewodnicząca: Laura Samuś

Zastępca: Maja Piwońska

Skarbnik: Klaudia Obuchiewicz

 

Cele szkolnego koła wolontariatu:

1) uwrażliwienie i aktywizowanie społeczności szkolnej w podejmowaniu działań na rzecz potrzebujących pomocy;

2) zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu;

3) zaangażowanie ludzi młodych do czynnej, dobrowolnej i bezinteresownej pomocy innym;

4) rozwijanie postawy życzliwości, zaangażowania, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych;

5) diagnozowanie potrzeb społecznych w środowisku szkolnym oraz otoczeniu;

6) włączanie młodzieży do bezinteresownych działań, wykorzystanie ich umiejętności i zapału w pracach na rzecz szkoły oraz środowisk oczekujących pomocy;

7) wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej;

8) promocja idei wolontariatu w szkole oraz środowisku lokalnym;

9) nauka samorządności.

 

Koordynatorzy pomocy koleżeńskiej

 

Klasa III: Irmina Zielińska

 Klasa IV: Zuznna Sieradzka                                             

Klasa V: Emilia Janik, Anita Zawadzka        

Klasa VI: Klaudia Obuchiewicz

Klasa VII: Żaneta Matejek

 

 

 

"I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM"

12 grudnia 2018 roku zakończyła się w naszej szkole akcja charytatywna „Ty też możesz zostać świętym Mikołajem”. Akcja ta cieszy się w naszej szkole ogromną popularnością i stała się coroczną tradycją placówki. Jak co roku celem przeprowadzenia akcji było zaszczepienie w dzieciach chęci pomagania potrzebującym, dostrzegania problemów, kłopotów i trudnej sytuacji innych ludzi, tolerancji, życzliwości oraz współczucia dla drugiego człowieka. Dzięki zaangażowaniu uczniów i hojności rodziców zebraliśmy wiele przyborów szkolnych, maskotek, zabawek i słodyczy. Dary Waszego serca będą cieszyły podopiecznych Świetlicy Akademia Młodych Caritas Diecezji Radomskiej.

Serdecznie dziękujemy!

 

Podziękowanie za zbiórkę korków i puszek

 

Rodzice Franka Szpilskiego
bardzo dziękują wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom zaangażowanym w akcję zbiórki plastikowych nakrętek i puszek aluminiowych.

 

Dzięki Waszemu zaangażowaniu 7.12.2018r.  przekazaliśmy  150kg korków
i 8kg aluminiowych puszek. Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie  klasy I i VIII, to właśnie im udało się zebrać największą ilość.Uczniowie naszej szkoły wiedzą, że każda, nawet najmniejsza ilość zebranych nakrętek pomoże w zdobyciu środków na operację i rehabilitację Franka.   

 

Cieszymy się, że możemy pomóc i zbieramy dalej!!!

Zbiórka plastikowych nakrętek odbywa się w naszej szkole od kilku lat. W tym roku postanowiliśmy pomóc stanąć Frankowi Szpilskiemu na nogi i dołączyliśmy do charytatywnej zbiórki plastikowych korków i aluminiowych puszek. Bardzo cieszy nas zaangażowanie nie tylko uczniów, ale całych rodzin. Akcja będzie trwała do końca roku szkolnego.

      

     

     

                                     

 PODZIĘKOWANIE

 

Gorące podziękowania kierujemy w stronę Wszystkich Rodziców, Uczniów i całej społeczności szkolnej, którzy okazali swoje dobre serce i wzięli udział w Świątecznej  Zbiórce Żywności zorganizowanej w naszej szkole. Dzięki Waszej hojności udało się zebrać bardzo dużo artykułów żywnościowych.

 

Dziękujemy za uwrażliwienie dzieci na los potrzebujących, otwartość i zrozumienie dla naszych działań charytatywnych. Zachęcamy do udziału w podobnych akcjach w przyszłości.

 

Zakończyliśmy zbiórkę artykułów dla zwierząt

 

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wielkie serce.

W odwiedzinach we Wrzosowie

1 marca 2018 roku dzięki wsparciu władz gminnych, które umożliwiły nam dostarczenie zebranych artykułów w akcji „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę” pojechaliśmy do siedziby Straży Ochrony Zwierząt we Wrzosowie. Prezes fundacji Pani Beata Pniewska wraz ze swoimi podopiecznymi przyjęła nas bardzo serdecznie.

 

 

Odwiedziny w siedzibie Straży Ochrony Zwierząt upłynęły w bardzo miłej atmosferze. Dowiedzieliśmy się jakie cechy powinien mieć wolontariusz i w jaki sposób można nim zostać.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Od 4 do 8 grudnia 2017 roku w każdej klasie wychowawcy przeprowadzili lekcje na temat idei wolontariatu. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się kim są wolontariusze i jakimi cechami powinni się wyróżniać.

Dzieci 4 i 5 – letnie, wychowankowie oddziału przedszkolnego oraz wszyscy uczniowie określili obszary w jakich mogą pomagać innym.

Wolontariusze i samorząd uczniowski ogłaszają akcje:

 

„Pamiętamy o podwórkowych zwierzętach”

Wraz z nadejściem chłodnych dni sprawdziliśmy stan w jakim znajdują się budy naszych pupili. Z rodzicami i sąsiadami uszczelniliśmy ścianki oraz dachy. Środki wypełniliśmy świeżą słomą, a przed wejściami do bud przybiliśmy zasłonki z grubego materiału. Nie zapomnieliśmy o napełnianiu misek świeżą wodą oraz wysokokaloryczną karmą. Tylko nielicznym przypomnieliśmy o nałożeniu skórzanej obroży pod metalowe łańcuchy na szyje psów znajdujących się na uwięzi. Pamiętamy, że koty nie są przystosowane do mrozów i w niskich temperaturach giną. Przygotowaliśmy dla nich okienka w stodołach, ciepłych szopach lub piwnicach.

       

 

"Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”

 

Zbieramy:

·suchą karmę,                         

·puszki z karmą

·makarony, kasze…                                

·koce, ręczniki…

Czas akcji 02.01.2018r.-02.02.2018r.

Miejsce zbiórki – sala numer 15

 

 

 

 

„Pamiętamy o naszych skrzydlatych przyjaciołach”

 

Ptaki są ważnym składnikiem środowiska. Zima jest dla nich bardzo ciężkim okresem. Niska temperatura i trudne warunki pogodowe wpływają na problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu.

W akcję dokarmiania ptaków włączyli się wszyscy uczniowie i pracownicy placówki. Każdego dnia pamiętamy o uzupełnieniu nasion oraz słoniny w stołówce dla skrzydlatych przyjaciół. Z radością obserwujemy ptaki, które przylatują do karmnika. Dokarmiając naszych skrzydlatych przyjaciół podejmujemy działania na rzecz ochrony przyrody, które sprawiają nam ogromną przyjemność.

Dziękujemy Panu Kajdanowi za poświęcony czas i zamontowanie karmnika.

 

„Cała Polska czyta dzieciom”

 

12 stycznia 2018 roku głośno czytaliśmy dzieciom. Wybraliśmy utwór naszej patronki Marii Konopnickiej „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”. Opowieść o pierwszych dniach w szkole psotnego kotka zainteresowała i rozbawiła najmłodszych. Ostatni rozdział książki przeczytaliśmy wspólnie.

 

 

 

"I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM"

6 grudnia 2017 roku zakończyła się w naszej szkole akcja charytatywna „Ty też możesz zostać świętym Mikołajem”.Celem przeprowadzenia akcji było zaszczepienie w dzieciach chęci pomagania potrzebującym, dostrzegania problemów, kłopotów i trudnej sytuacji innych ludzi, tolerancji, życzliwości oraz współczucia dla drugiego człowieka. Dzięki zaangażowaniu uczniów i hojności rodziców zebraliśmy wiele przyborów szkolnych, maskotek, zabawek i słodyczy. Dary wielu serc będą cieszyły podopiecznych Caritasu.

Samorząd uczniowski, koło szkolnego wolontariatu, opiekunowie oraz pedagog szkoły bardzo dziękują wszystkim ofiarodawcom.

 

 

AKCJA "SZKOŁO POMÓŻ I TY" 

Nasza szkoła przystąpiła do akcji "Szkoło pomóż i Ty". Tegoroczna akcja ma na celu pomoc 17-letniej Oliwii Kielusiak, która pomimo przepukliny oponowo-rdzeniowej i niedowładu kończyn dolnych jest aktywną i wzorową uczennicą z pasjami. Z uwagi na jej stan zdrowia fizycznego niezbędne jest zapewnienie jej systematycznej rehabilitacji wspomagającej dalszy rozwój i sprawność. Pasją Oliwii są sporty i taniec. Wśród uczniów,nmauczycieli i pracowników zostały rozprowadzone cegiełki. Pieniądze w kwocie 200zł zostały przekazane na konto fundacji. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

ŚWIĘTUJEMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

5 grudnia 2016 roku uczniowie klasy II podczas zajęć edukacji społecznej dowiedzieli się kim jest wolontariusz i jakimi cechami powinien się wyróżniać. Następnie podjęli decyzję idei wolontariatu w szkole i najbliższym środowisku. Wśród całej społeczności szkolnej rozpropagowali akcję Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę.

               

 

 

"I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem"

 

Nasza szkolna społeczność przyłączyła się do corocznej akcji

 

„ Ty też możesz zostać Świętym Mikołajem”.

 

Zebrane słodycze, zabawki i przybory szkolne zostały przekazane

dla najbardziej potrzebujących dzieci podopiecznych Fundacji Caritas w Radomiu.

Z góry dziękujemy Wszystkim za życzliwość, wsparcie

i zaangażowanie.

 

 

SAMI NIE ZROBIMY NIC, ALE RAZEM MOŻEMY WIELE!!!

 

 

 

30 stycznia 2017 roku dzięki wsparciu władz gminnych, które umożliwiły nam dostarczenie zebranych artykułów dla zwierząt pojechaliśmy do siedziby Straży Ochrony Zwierząt we Wrzosowie. Prezes fundacji Pani Beata Pniewska wraz ze swoimi podopiecznymi przyjęła nas bardzo serdecznie.

  

Dziękujemy za aktywny udział w zbiórce, Waszą ogromną wrażliwość i liczne dary.

 

Z WIZYTĄ W SIEDZIBIE STRAŻY OCHRONY ZWIERZĄT WE WRZOSOWIE

 

30 stycznia 2017 roku dzięki wsparciu władz gminnych, które umożliwiły nam dostarczenie zebranych artykułów dla zwierząt, pojechaliśmy do siedziby Straży Ochrony Zwierząt we Wrzosowie. Prezes fundacji Pani Beata Pniewska wraz ze swoimi podopiecznymi przyjęła nas bardzo serdecznie.

Straż Ochrony Zwierząt swoją bazę ma w budynkach po Gminnej Spółdzielni Rolniczej we Wrzosowie. Zorganizowano tu prowizoryczne klatki i pomieszczenia dla jej podopiecznych. Jej działalność wypełnia wielką lukę, jaką jest brak instytucjonalnych rozwiązań dotyczących źle traktowanych lub dzikich zwierząt. Każde z podopiecznych ma swoją tragiczną historię. Najwięcej jest psów odebranych właścicielom za znęcanie się lub porzucanych. Niejednokrotnie zwierzęta trafiają tu w bardzo złej kondycji psychofizycznej. Z pomocą specjalistów i wolontariuszy udaje się je przywrócić do sprawności. Przebywają tu też dzikie, ranne zwierzęta: kruk, czarny bocian i kawka.

Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się poprawić los podopiecznych Straży Ochrony Zwierząt we Wrzosowie.

Podziękowanie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za wspólne granie podczas 25 Finału WOŚP.

 

Godło Herb Gminy

Edukacja globalna.
Liderzy edukacji na rzecz rozwoju