CO TO JEST eTWINNING?

 

eTwinning to edukacyjny program Unii Europejskiej. Polega na łączeniu i współpracy szkół w tworzeniu projektów edukacyjnych.

 

 ROK SZKOLNY 2019/2020

W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie klasy II biorą udział w projekcie „Tree of English words”. Celem projektu jest nauka nowego słownictwa z języka angielskiego we współpracy z uczniami z innych państw. Co miesiąc wszyscy uczniowie ze szkół partnerskich uczą się tych samych słów, wykonują wiele zadań powiązanych z nowym słownictwem, rysują poznane słowa i umieszczają je na przygotowanym w tym celu drzewie.

Do tej pory nasi uczniowie:

1. Nagrali film prezentujący szkołę oraz swoją klasę.

https://youtu.be/jtLi0ovh9dg

2. Nagrali film w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków prezentujący polski „łamacz języków”

https://youtu.be/oZ-j1TdmsQM

3. Poznali zasady korzystania ze strony TwinSpace, wykonywali ciekawe interaktywne ćwiczenia oraz oglądali prace innych szkół

4. Przygotowali liście ze słownictwem z października,  nagrali ich polskie znaczenie i umieścili w postaci kodów QR na liściach. Następnie udekorowali nimi swoje drzewo.

 

Wynikami naszej pracy systematycznie dzielimy się z pozostałymi uczestnikami projektu na stronie TwinSpace naszego projektu.

 

5. Nauczyli się słownictwa związanego z jesienią oraz wykonali „snapwordy” (rysunki wyrazów prezentujące ich znaczenia). Drogą głosowania uczniowie wyłonili najlepszą pracę, która następnie zmierzyła się ze zwycięskimi pracami z pozostałych szkół partnerskich.

6. Wzięli udział w bożonarodzeniowo-noworocznej wymianie kart i drobnych upominków ze szkołami z Turcji, Hiszpanii oraz Portugalii.

7. Samodzielnie wybrali 10 słów do nauki, związanych z zimą. Następnie przy pomocy WordArt.com stworzyli chmury wyrazowe oraz samodzielnie opublikowali je na stronie twinspace naszego projektu.

8. Poznali i wykonali rysunki prezentujące angielskie idiomy.

9. W marcu uczniowie poznali słownictwo związane z wiosną. Przygotowali papierowe kwiaty z poznanym słownictwem.

10. Po zamknięciu szkół z powodu pandemii koronawirusa uczestnicy projektu udzielali sobie wsparcia dzieląc się rysunkami tęczy – symbolu nadziei, z dołączonym napisem „Everything will be fine” („Wszystko będzie dobrze”).

11. W kwietniu uczniowie wzięli udział w konkursie fotograficznym „Widok z mojego okna”.

12. W maju nadszedł czas podsumowania projektu. Szkoły partnerskie stworzyły interaktywną tablicę prezentującą wybrane zadania realizowane w trakcie projektu. Wykorzystaliśmy narzędzie AWW App.

Stworzyliśmy także interaktywny słownik, w którym każda szkoła prezentowała poznane w trakcie projektu słowo rozpoczynające się na wybraną literę alfabetu. Wykorzystaliśmy narzędzie WriteReader.com

Nasze strony w interaktywnym słowniku.

 

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

 

W roku szkolnym 2018/2019 w ramach eTwinning nasza szkoła realizowała projekt profilaktyczny „Be smart, don’t start”.  Celem projektu było zbadanie stosunku młodych ludzi do palenia papierosów oraz zachęcenie ich aby po nie nie sięgali.

              

W projekcie uczestniczyły 22 szkoły z Niemiec, Polski, Turcji, Hiszpanii, Chorwacji, Rumunii, Włoch, Holandii, Albanii oraz Zjednoczonego Królestwa.

W trakcie realizacji projektu uczniowie klas IV-VIII:

1.  wzięli udział w ankiecie badającej ich doświadczenia w używaniu papierosów oraz e-papierosów.

2. Nagrali film poświęcony regulacjom prawnym odnośnie papierosów w naszym kraju

https://youtu.be/w3a_JumMOT0

3. Zabierali głos na forum projektu poświęconemu skutkom palenia papierosów.

4. Przygotowali ulotkę

 

W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła realizuje dwa projekty w ramach eTwinning.

               “Getting to know each other”

to międzynarodowy projekt, podczas którego współpracujemy ze szkołami z Francji, Włoch i Turcji. Jego celem jest poznanie rówieśników z innych państw, zapoznanie się z ich kulturą, sposobem życia oraz językiem. Projekt zakłada realizację kilku zadań. Pierwszym z nich była wymiana kart noworocznych między uczniami ze wszystkich czterech państw. W niedługim czasie kolejne wyzwanie przed naszymi uczniami. Opracowanie dwujęzycznego słownika obrazkowego przedstawiającego ważniejsze miejsca z naszej okolicy.

 

„Biblioteki QR” to projekt przeznaczony dla polskich bibliotek szkolnych. Jego założeniem jest promowanie czytelnictwa poprzez zamieszczanie w książkach recenzji w formie kodów QR. Chętni uczniowie po przeczytaniu książki nagrywają jej recenzję w postaci krótkiego filmu. Następnie generowany jest kod QR i umieszczany w książce. Uczniowie poszukujący ciekawych lektur mogą zeskanować kod i obejrzeć film z recenzją.

 

NASZA SZKOŁA W eTWINNING

Przygodę z eTwinning rozpoczęliśmy w styczniu 2017 roku. Nawiązaliśmy współpracę ze szkołą z Turcji. Wspólnie realizujemy projekt „Will you be my friend?” polegający na wymianie korespondencji oraz prowadzeniu rozmów przy pomocy Skype w celu bliższego poznania uczniów z innego państwa oraz ich kultury. W projekcie uczestniczy 12 uczniów z klas IV-VI pod opieką p. Dominiki Sałbut

 

NASZE DZIAŁANIA W RAMACH PROJEKTU

• Przygotowaliśmy listy i kartki dla uczniów z Turcji

• Otrzymaliśmy listy i kartki z Turcji

 

• Przeprowadziliśmy video rozmowę z uczniami z Turcji

• Logo naszego projektu

 

 

Godło Herb GminyEdukacja globalna.
Liderzy edukacji na rzecz rozwoju