Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych dla PSP w Podgórze w roku szkolnym 2023/2024:

16.10.2023,

02.11.2023, 03.11.2023

02.05.2024

14-16.05.2024 - egzamin ósmoklasisty

31.05.2024

 

 

Liczba odwiedzin:

Darmowy licznik odwiedzin

 

KONTAKT
Podgóra
26-634 Gózd
tel/fax: 48 320-20-18
podgora@op.pl

Rok szkolny 2018/2019

 • Zakończenie roku szkolnego - 19 czerwca 2019r. zakończyliśmy uroczyście  rok szkolny 2018/2019. Pani Dyrektor Agnieszka Kwiecień podziękowała wszystkim za całoroczną pracę i pogratulowała uczniom wysokich wyników w nauce.  Uczniowie, którzy uzyskali świadectwa z wyróżnieniem otrzymali  nagrody książkowe. Wiele ciepłych słów do uczniów, a szczególnie najlepszej uczennicy klasy VIII - Żanety Matejek skierował Wójt Gminy  Gózd Paweł Dziewit, który wraz z Dyrektorem ZEAS-u  Józefem Drabem  zaszczycili nas swoją obecnością. Żaneta uzyskała najwyższy wynik z egzaminu ósmoklasisty z całej naszej gminy, za co została wyróżniona  przez Pana Wójta otrzymując nagrodę i gratulacje. Uczniowie klasy VIII odwdzięczyli się wychowawcom oraz nauczycielom za ich wieloletni trud żegnając ich przygotowanymi przez siebie wierszykami. Mamy nadzieję, że ósmoklasiści  mile będą wspominać lata spędzone w podstawówce. Dyrekcja, nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły życzą im, jak również pozostałym uczniom, powodzenia w podejmowaniu życiowych decyzji oraz miłego i bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji.

         

 • Rajd rowerowy -14 czerwca uczniowie klasy I wraz z rodzicami oraz  wychowawczynią – panią Martyną Kościelniak-Jaroszek wybrali się na rajd rowerowy po najbliższej okolicy.  Pogoda dopisywała, a pierwszoklasiści  okazali się niestrudzeni.  Pokonali trasę: Podgóra – Gózd – Drożanki – Tczów – Podgóra. W trakcie rajdu, w ramach odpoczynku zorganizowano piknik przy świetlicy w Drożankach. Podczas pikniku dzieci uczestniczyły także w grach i zabawach przygotowanych przez mamę jednej z uczennic – p. Marzenę Samuś. Po zebraniu sił uczniowie wraz z rodzicami dotarli spowrotem do miejsca wyjazdu, czyli do szkoły. Mamy nadzieję, że w przyszłości również uda nam się taki rajd zorganizować.

             
 • Wycieczka w Góry świętokrzyskie - w dniach 10-12 czerwca uczniowie klasy VIII wzięli udział w wycieczce w region świętokrzyski. Pierwszego dnia naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od wejścia  na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Drogą pątników zmierzających do relikwii Drzewa Krzyża Świętego dotarliśmy na szczyt Góry Świętego Krzyża, odbyliśmy krótki spacer po gołoborzach, podziwiając wspaniałe widoki Łysogór. Z klasztoru udaliśmy się do Świętej Katarzyny, znajdującej się u stóp Łysej Góry. Ostatnim etapem naszej wędrówki było zdobycie najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich - Łysicy. Drugiego dnia odwiedzaliśmy Kielce, odwiedziliśmy  muzeum Stefana Żeromskiego. Następnie w ruinach zamku w Chęcinach wysłuchaliśmy historii tego miejsca przedstawionej przez przewodnika, na baszcie próbowaliśmy spotkać Białą Damę. Wspaniałą lekcję przyrody przeżyliśmy w Jaskini Raj. Na wszystkich ogromne wrażenie wywarły liczące setki tysięcy lat skały. Przepiękne nacieki, stalaktyty, stalagmity, kolumny pobudzały naszą wyobraźnię. Niektórzy dostrzegli mieszkańców tego miejsca - pająki, a na wybrańców spadły "kropelki szczęścia". Trzeciego dnia odwiedziliśmy Pałac w Kurozękach,  ruiny zamku w Krzyżtoporze i kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Do domu wracaliśmy w dobrych humorach, trochę zmęczeni, ale zadowoleni.
   
 • 3 czerwca 2019 roku gościliśmy w naszej placówce Teatr Profilaktyczny Edukacja i Animacja „MAGIK”  z przedstawieniem „Elementarz małego patrioty”. Spektakl opowiadał o perypetiach małej Zosi, która z urwisa stała się patriotką. Na zmianę postawy w zachowaniu dziewczynki miała wpływ babcia oraz postacie historyczne zasłużone dla Ojczyzny. Dzięki aktywnemu uczestnictwu w spektaklu dzieci utrwaliły wiedzę na temat symboli narodowych, dowiedziały się co to jest Ojczyzna i jak powinny o nią dbać. Aktorzy w ciekawy sposób przedstawili historię Polski, wyjaśnili pojęcie „patriota” i wskazali jak nim być obecnie, gdy się jest dzieckiem.

 • Prezentacje wokalne przedszkolaków - 30 maja 2019 roku wychowankowie dwóch oddziałów przedszkolnych naszej placówki brali udział w XXI Gminnych Prezentacjach Wokalnych  w Małęczynie pod hasłem - Piosenki znane i lubiane. Grupa 4 i 5 – latków zaprezentowała się z piosenką Biedroneczki są w kropeczki, a dzieci 6 – letnie Tańcz, tańcz. Celem spotkania była szeroka prezentacja umiejętności wokalnych i inspiracji twórczych przedszkolaków oraz wspomaganie rozwoju ich uzdolnień, a także oswajanie z występami przed publicznością. Interpretacje piosenek zachęciły dzieci do różnych form ekspresji. Na zakończenie wszystkim uczestnikom dyrektor szkoły w Małęczynie Pani Jolanta Zięba oraz wójt gminy Gózd Pan Paweł Dziewit wręczyli wszystkim występującym grupom upominki oraz dyplomy.
 • Festyn rodzinny29 maja od samego rana, mimo niesprzyjającej pogody, trwały przygotowania do festynu rodzinnego. Na początku Pani dyrektor serdecznie powitała przybyłych gości i złożyła życzenia wszystkim Mamom i tatom  z okazji ich święta oraz wszystkim dzieciom z okazji dnia dziecka. Następnie wystąpiły dzieci z:wierszami, piosenkami, tańcami i przedstawieniem teatralnym. Wszystkim występ bardzo się podobał o czym świadczyły gromkie brawa. Po wręczeniu upominków rodzicom z okazji ich święta uczniowie wraz z wychowawcami poszli do sal lekcyjnych, gdzie wszyscy otrzymali słodkie paczki od sponsora firmy „ferrero rocher”.później wszyscy spotkali się na sali gimnastycznej, gdzie bawili się wraz z animatorami. podczas festynu można było skosztować pyszności, które przygotowało koło gospodyń wiejskich z Podgóry. W czasie trwania festynu, było malowanie twarzy i układanie fryzur, przez mamy uczniów  naszej szkoły.  Dzieci wraz z rodzicami wychodzili  z festynu bardzo zadowoleni.  Czytaj Więcej
 •  Lekcja otwarta w przedszkolu - 21 maja 2019 roku  odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców wychowanków oddziału przedszkolnego 4 i 5-latków.  Atmosfera tego dnia była bardzo radosna. Rodzice oglądali zajęcia związane z tematem „Kto spieszy na ratunek?”. Podczas ich trwania dzieci utrwalały znajomość numerów alarmowych. Mówiły o cechach jakimi powinni cechować się: lekarze, strażacy, policjanci i ratownicy. Pokazywały jak wezwać pomoc w trudnej sytuacji oraz jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu. Rodzice mieli możliwość zaobserwowania postępów, jakie poczyniły ich dzieci. Taka forma spotkania sprawiła wiele radości i satysfakcji nie tylko wychowankom, ale także i ich najbliższym.
 • Brzechwolandia - 10 maja 2019 r. dzieci 6 letnie i uczniowie z klasy I i II byli na spektaklu pt. „Brzechwolandia” w kinie „Świt” w Zwoleniu. Teatrzyk był przedstawiony przez Teatr z Wrocławia  im. Adama Mickiewicza. Ładnie i humorystycznie były pokazane wiersze: „Samochwała”, „Leń”, „Globus” i wiele, wiele innych. Wszystkim dzieciom bardzo się podobało i do szkoły wrócili w wyśmienitych humorach.

 • Konstytucja 3 Maja - W dniu 8 maja 2019 roku odbyła się w naszej szkole akademia upamiętniająca 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dzień Flagi. Uroczystość była przygotowana przez uczniów klas V - VII pod opieką P. Joanny Chołuj.

 • Noc w bibliotece- Noc pełną atrakcji dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Podgórze  zaplanowano na 26 kwietnia 2019 r.  od godz. 18.30. do 27 kwietnia 2019 r. do  godz. 8:00. Noc w  bibliotece   - impreza zorganizowana została w formie Escape roomu  w ramach projektu „Wkręceni w czytanie” pod hasłem „Magiczna noc w bibliotece”, aby w ten niekonwencjonalny sposób promować czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce otwarte i przyjazne. Pozwoliło zamienić całą bibliotekę i szkołę w teren zabawy. Uczniowie klas IV - VIII zostali podzieleni na grupy. Aby  wydostać się z biblioteki, musieli rozwiązać szereg łamigłówek, wykazać się znajomością literatury, układu zbiorów w bibliotece oraz umiejętnością odczytywania zaszyfrowanych zagadek. A także sprytem i szybkością. Ostatnim punktem programu przed nocnym odpoczynkiem była projekcja filmu. W sobotni poranek uczestnicy akcji "Magiczna noc w bibliotece" z żalem opuszczali przyjazne progi szkoły. Nad bezpieczeństwem i dobrym nastrojem uczniów w trakcie całego przedsięwzięcia czuwały organizatorki imprezy, pani Katarzyna Lipiec, Beata Strzębała, Dominika Sałbut, Weronika Luboch – Kalinowska.

 • Wkręceni w czytanieW ramach projektu we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Radomiu “Wkręceni w czytanie” uczennice klasy VII pod kierunkiem pani Anny Szczęsnej wykonały Sleevface - fotografie osoby z wkomponowaną okładką książki. Dziewczęta wybrały te książki, ponieważ ich zaciekawiły losy bohaterów.
 • Dzień Ziemi - 5 kwietnia w naszej szkole świętowaliśmy przypadający na 22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi pod hasłem ,,Ochrona zagrożonych gatunków”. W ramach obchodów uczniowie oddziałów przedszkolnych i edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w prelekcji, a uczniowie klas IV-VIII w warsztatach na których przygotowywali lapbooki. Każdy uczeń otrzymał ulotkę z kodeksem ekologa.
 • 29 marca 2019 roku wychowankowie oddziałów przedszkolnych naszej placówki udali się do Centrum Zabaw w Zwoleniu. To ulubione miejsce dzieci, w którym mogą w aktywny sposób spalić nadmiar swojej energii. Celem wyjazdu było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji w przestrzeni. Ważnym zadaniem było również integrowanie  dzieci z oddziałów  przedszkolnych. Miłe wrażenie zrobiła na nas pani, która przywitała naszą grupę i zapoznała z zasadami  jakie panują podczas pobytu w Centrum. Dużą atrakcją były zjeżdżalnie, basen z kulkami, ściana wspinaczkowa oraz ogromna tablica do rysowania. Dzieciaki z wielką chęcią znajdowały sobie zajęcie korzystając także z dmuchanych skakańców,  koników oraz klocków. Zadowolone i  nieco zmęczone wróciły do szkoły z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzą salę zabaw. Był to dzień pełen wrażeń dla naszych „małych odkrywców”.

 • Pierwszy dzień wiosny był dla naszych słowiańskich przodków jednym z najważniejszych dni w roku. Wtedy to świętowano narodziny nowego życia po mroźnej i wyczerpującej zimie. W naszej szkole 21 marca 2019 roku zrobiło się też naprawdę gorąco, jak na pierwsze dni wiosny przystało. Rozpoczęło się od zabawy poszukiwania jajek czekoladowych. Była to świetna zabawa zarówno dla małych dzieci, jak i starszych uczniów, która stała się wielką atrakcją. Następnie uczniowie udali się na salę gimnastyczną , gdzie odbył się pokaz stylizacji fryzur przygotowany przez nauczycieli i uczennice z Zespołu Szkół Skórzano  - Odzieżowych, Stylizacji i Usług. Na początek odbyła się krótka prelekcja a potem przyszła  pora na szalone fryzury. Plecionki i warkocze pobudziły wyobraźnię uczniów. Efekt działań  okazał się zaskakujący. • 26 lutego nasi uczniowi pojechali do Gozdu, gdzie miał miejsce niezwykły seans astronomiczny. Przyjechało mobilne planetarium. W  pokazach uczestniczyli uczniowie klas starszych. Seans odbywał się we wnętrzu ogromnej, nadmuchiwanej kopuły, która stanowiła idealną namiastkę kosmosu. Wszyscy mieli okazję oglądnąć układ słoneczny, gwiazdozbiory, księżyc, słońce oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o poszczególnych planetach. Kiedy wszyscy usiedli, nad ich głowami rozgwieździło się niebo i rozpoczęła się bardzo ciekawa podróż. Zaciemnione wnętrze zapewniło niepowtarzalny klimat i umożliwiło dogłębne przeżycie tej niesamowitej projekcji. Wszyscy byli pod wrażeniem. W niecodzienny sposób przyswoili nową porcję wiedzy, z której w przyszłości skorzystają.


  5 lutego 2019 r. po raz piętnasty w Polsce obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Tegoroczne hasło „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!” zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Z tej okazji w naszej szkole uczniowie klas IV - VIII wzięli udział 22 lutego 2019r. w szkolnym konkursie grafiki komputerowej. Ich zadaniem było wykonać plakat promujący tegoroczne hasło DBI.

 • 22 lutego 2019 r. uczniowie klas 0 - VIII uczestniczyli w prelekcji z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Tematem spotkań było bezpieczeństwo oraz zapobieganie niepokojącym zjawiskom w Internecie, a także poruszone zostały zagadnienia dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich i wpływu używek na organizm młodego człowieka. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach wiekowych: 0 - IV i V -VIII


 • W dniu 21.02.2019 roku uczniowie kl. IV, V,  VI  i VIII pod opieką wychowawców wybrali się do kina w Zwoleniu na spektakl  Dzieci sieci. Przedstawienie  zaprezentowali aktorzy  Teatru Profilaktycznego Alert z Wrocławia. Główny bohater spektaklu  pojawił się w nowej szkole i marzył  o znalezieniu przyjaźni i akceptacji. Niestety nastolatek musiał zmierzyć się  z agresją, której nośnikiem  stał się portal społecznościowy. Wyszedł wprawdzie z tych zmagań zwycięsko, ale  nie było to wcale łatwe. Spektakl uświadomił młodym  widzom, jak łatwo stać się  ofiarą lub sprawcą cyberprzemocy. Pamiętajmy, że publikowanie  w Internecie lub rozsyłanie przy użyciu telefonów komórkowych ośmieszających informacji lub zdjęć,  jest jedną  z jej form. Korzystajmy z osiągnięć techniki XXI wieku w odpowiedzialny sposób!

 • 20 lutego dzieci z grupy przedszkolnej, oddziału przedszkolnego i klasy I byli w Radomiu, w Resursie, na przedstawieniu zorganizowanym przez Teatr Moich Marzeń w Chorzowie. Był to Musical: „O małej syrence w niejednej piosence”. Przedstawienie było fantastyczne. Wszyscy oglądali z wielkim zaciekawieniem. Dzieci były zachwycone: grą aktorów, przepięknymi strojami, wspaniałą muzyką. Do szkoły grupa wróciła w radosnej atmosferze.


 • Święto Babci i Dziadka to jedna z uroczystości, która stała się tradycją Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Podgórze. W tym roku ta miła uroczystość odbyła się 26 stycznia 2019 r.  Aby podziwiać występy swoich kochanych wnuków przybyło mnóstwo zaproszonych babć i dziadków. Zebranych seniorów i wszystkich gości serdecznie powitała pani dyrektor szkoły mgr Agnieszka Kwiecień, składając serdeczne życzenia. W pięknie udekorowanej sali uczniowie klas młodszych przedstawili program artystyczny. Były deklamowane wierszyki, piosenki oraz tańce. Każdy z uczniów klas młodszych wziął czynny udział w przedstawieniu. Po odśpiewaniu „100 lat” dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki i upominki. W przyjęciu gości pomagali rodzice, którzy przygotowali poczęstunek. Po akademii  odbyła się długo wyczekiwana przez dzieci zabawa choinkowa. Niektórzy uczniowie przygotowali bardzo ciekawe kostiumy karnawałowe. Wśród radosnych, rozbieganych przebierańców można było dostrzec barwne elfy, smerfetki, dobre wróżki, piękne księżniczki. Nie zabrakło też odważnych spidermenów, piratów, walecznych rycerzy oraz policjantów. Wszyscy bawili się znakomicie, bo doskonały nastrój dopisywał zarówno dzieciom jak i dorosłym. W zabawie uczestniczyli także animatorzy, którzy organizowali różne korowody, kółeczka, pląsy w parach oraz ciekawe konkursy. Tegoroczna zabawa choinkowa była naprawdę udana i na długo pozostanie w pamięci osób, które wzięły w niej udział.

 • W dniu 25.01.2019r. uczniowie klasy VII i VIII wzięli po raz pierwszy udział w wystawie „MÓZG 2019” organizowanej przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu. Ekspozycja była poświęcona emocjom, które towarzyszą nam w życiu codziennym.Hasło przewodnie tegorocznej wystawy brzmiało „(Nie) myślę, więc jestem”, dzięki temu organizatorzy chcieli pokazać, w jaki sposób emocje napędzają nasze życie. Na wystawie można było znaleźć wiele ciekawych doświadczeń m.in. zwiedzający poznali techniki szybkiego zasypiania oraz dowiedzieli się, jak działa nasza podświadomość. Dzięki uprzejmości organizatorów mogliśmy również zwiedzić szkołę i zapoznać się z ofertą edukacyjną placówki, za co serdecznie dziękujemy.

  UWAGA,UWAGA!

  Poniżej w linku znajduje się relacja z wydarzenia, którą przygotowała telewizja ZEBRRA TV w trakcie trwania naszej wizyty, zachęcamy do oglądania i wysłuchania wrażeń jakimi dzielili się nasi uczniowie po zakończeniu wystawy.

  https://zebrra.tv/wydarzenia/2019/01/28/za-nami-interaktywna-wystawa-mozg-2019-w-zespole-szkol-technicznych-w-radomiu/ • Naszą szkolną tradycją stał się już udział w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Także podczas tegorocznego finału nasi uczniowie zasilili szeregi wolontariuszy WOŚP.Z uśmiechem na ustach i serduszkami w rękach ruszyli po szkolnych korytarzach a następnie w niedzielę po ulicach Radomia by kwestować na rzecz potrzebujących. Dzięki wszystkim napotkanym ludziom dobrych serc nasi uczniowie zebrali kwotę 1169,42 zł.

 • Dnia 18.12.2018r. o godz.11 w szkole uczniowie klas młodszych i starszych wystąpili w jasełkach bożonarodzeniowych pt. „Smutne Święta”, które przygotował ks. Dariusz Jasiński oraz Justyna Pyrgiel. Dekorację przygotowały panie: Beata Biernacka, Marlena Kościelniak-Jaroszek, Weronika Luboch-Kalinowska. Pani dyrektor Agnieszka Kwiecień powitała miłych Gości: pana wójta Pawła Dziewita i dyrektora administracyjnego szkół pana Józefa Draba, radnych-panią Magdalenę Knieć i pana Marka Wrażnia, rodziców, młodzież szkolną. Scenariusz nawiązywał do współczesnych czasów, w których bardziej skupiamy się na przedświątecznych zakupach, a zapominamy, co jest ich  prawdziwych przesłaniem. Czytane słowa Ewangelii i śpiewane kolędy zwróciły uwagę, że w życiu najważniejsza jest miłość, dobroć, prawda i szacunek. Składane życzenia z okazji narodzin Jezusa wzbudziły w sercach radość i pokój.

 • Okres świąteczny to czas radości i wielkich marzeń wszystkich dzieci. Tegoroczna nietypowa aura nie zmyliła Świętego Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, na uroczystości pojawił się długo oczekiwany przez dzieci gość. Przedszkolaki bardzo ucieszyły się z tej niezwykłej wizyty. Podczas spotkania z Mikołajem dzieci wyrecytowały wiersze i zaśpiewały piosenkę. Na twarzach przedszkolaków  widać było wielkie wzruszenie oraz zadowolenie. Po występach Mikołaj obdarował dzieci upominkami. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w miłej atmosferze. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej Jego wizyty. • Zbiórka plastikowych nakrętek odbywa się w naszej szkole od kilku lat. W tym roku postanowiliśmy pomóc stanąć Frankowi Szpilskiemu na nogi i dołączyliśmy do charytatywnej zbiórki plastikowych korków i aluminiowych puszek. Bardzo cieszy nas zaangażowanie nie tylko uczniów, ale całych rodzin. Akcja będzie trwała do końca roku szkolnego.


 •          

 • Dzieci z klasy O oraz uczniowie z klasy I i II byli 4 grudnia na wycieczce z okazji Mikołaja w Pizzy Hut w Radomiu. W czasie samodzielnie przygotowywanej  pizzy z gotowych produktów mieli dużo radości. Wszyscy  bardzo starali się, żeby pizza wyszła jak najlepsza. Następnie pizza była wkładana na 6 minut do pieca. Po upieczeniu dzieci odbierały swoje dzieło, siadały na swoich miejscach i spożywały. Wszystkim samodzielnie przygotowane pizze bardzo smakowały. Dzieci i uczniowie wrócili bardzo zadowoleni i najedzeni do syta.

  Za zorganizowanie wyjazdu  i opiekę w czasie wycieczki, bardzo dziękujemy trzem rodzicom z klasy II i O. • W dniu 29.11.2018 r. klasa VIII PSP w Podgórze oraz klasa VIII z PSP w Goździe  wraz opiekunem Katarzyną Lipiec uczestniczyła w wycieczce do Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu w ramach projektu „Wkręceni w czytanie”. Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej chcąc ożywić regały z książkami - Biblioteczne Centrum Internetowe zamienili w "Escape room" zachęcający uczniów  do czytania. Zostali zaproszeni do zabawy, w której trzeba było zmierzyć się z przygotowanymi przez bibliotekarzy zagadkami. Zadanie nie było łatwe - uczniowie musieli wykazać się logicznym myśleniem, spostrzegawczością, kreatywnością a także sprytem. Rozwiązanie zagadek warunkowało odnalezienie klucza i wydostanie się z tajemniczego pokoju. Ich tematyka osnuta była wokół wątków literackich.

          
          
          
          

 • 29.11.2018 roku w naszej szkole odbyły się Andrzejki. Wróżby, świetna zabawa i dużo uśmiechu towarzyszyło nam przez kilka godzin. Uczniowie mieli okazję poznać swój przyszły los: wybrać imię partnera, lać woskiem i losowa zawód... Zapraszamy za rok!
   
 • 26 listopada 2018 roku o godzinie 12.30  zawitała do naszej placówki grupa cyrkowa  Szok. Trzech artystów wprawiło w zachwyt zebraną publiczność – przedszkolaków, uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły.  Wszyscy bawili się świetnie. Żonglerka maczugami, akrobacje, pokaz iluzji wprawił wszystkich w zachwyt. Byliśmy nie tylko widzami, ale również próbowaliśmy swoich sił na scenie. Na gorący aplauz zasłużyła Julia Krzemińska, która rewelacyjnie poradziła sobie z hula – hop oraz Kacper Pawelec, który okazało się, że ma talent aktorski. Nie zabrakło także chwil „grozy” gdy na scenie  pojawiła się treserka  z wężem na ramionach. Chętnych do dotknięcia, czy potrzymania gada, było wielu. Zachwyt wzbudził również pokaz tresowanych  gołębi. Występ cyrkowców oczarował i rozweselił wszystkich…

 • Dzięki współpracy z  Biblioteką Pedagogiczną w Radomiu, 26.11.2018 r. w ramach projektu „Wkręceni w czytanie”  w naszej szkole gościł teatrzyk Kamishibai. Pracownik z Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu zaprezentował uczniom  teatrzyk oraz przeprowadził krótkie zajęcia praktyczne. Uczniowie klas I – VI  wysłuchali opowieści o psie Marudku, przyjacielu Kemushi oraz opowiadania „O panach Palcach”, „Bajki  o Wiśle”,Legendy o Skarbniku”. 
   

 • W ramach obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz projektu „Wkręceni w czytanie” uczniowie pod kierunkiem pani Katarzyny Lipiec przygotowali wystawę poświęconą bohaterom narodowym, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Ekspozycję można obejrzeć na zorganizowanej w szkole wystawie, która jest hołdem dla tych, którzy walczyli o realizację najważniejszego celu.

 • W  tym roku w naszej Ojczyźnie szczególnie uroczyście obchodzimy 100-lecie odzyskania Niepodległości. Także uczniowie Publicznej Szkoły im. M. Konopnickiej wspólnie przygotowali 100-metrową biało-czerwoną flagę, zaprojektowali dekorację, wykonali kotyliony, śpiewniki, dzielili się pomysłami dotyczącymi scenariusza akademii.  9 listopada o godz.11.11 wraz z uczniami (4,8 mln) oraz nauczycielami(470 tys.) ze wszystkich szkół w Polsce i za granicą wspólnie odśpiewaliśmy  wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Zaprosiliśmy niezwykłych Gości-chór męski Kompany. Panowie mówili o patriotyzmie, postrzeganym kiedyś i dziś. Mistrzowsko wykonali znane i nieznane utwory, które nawiązywały do 1918r. Wśród pięknych pieśni  legionowych: Wojenko, wojenko, Rozkwitają pąki białych róż i harcerskich, poświęconym także Orlętom Lwowskim: Pieśń o harcerzu, Deszcz jesienny deszcz, wierszy patriotycznych -wykonanych przez uczniów kl. IV-VII, wysłuchaliśmy niezwykłych, autentycznych wspomnień dotyczących bolesnych i chlubnych dziejów historii Polski, które opowiedział Pan Józef Biernat. Pani Dyrektor Agnieszka Kwiecień podziękowała uczniom, gościom, nauczycielom: Justynie Pyrgiel, Katarzynie Lipiec, Joannie Chołuj za przygotowanie  akademii i wszystkim widzom za uczestniczenie w świętowaniu Roku Jubileuszowego na 100-lecie odzyskania przez Polskę upragnionej wolności. Wspólne śpiewanie i słuchanie bliskich sercu melodii i strof wierszy pozostanie na długo w naszej pamięci.
 •    
 • 8 listopada odbyły się zajęcia otwarte w grupie dzieci 6 letnich. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się na podstawie wysłuchanej legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”, „Jak powstało państwo polskie i dlaczego naszym godłem jest orzeł biały”. Dzieci mogły się pochwalić przy swoich rodzicach swoimi umiejętnościami i wiadomościami. Na zakończenie zajęć zaśpiewały piosenkę i wykonały taniec do piosenki „Orzeł biały”.

 • 8 listopada 2018 roku wychowankowie oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie naszej placówki wzięli udział w II edycji programu edukacyjnego Polska – moja Ojczyzna. Zbliżająca się 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości to najlepszy czas do budowania przywiązania do Ojczyzny i kształtowania przynależności narodowej. Należy pielęgnować oraz przekazywać dzieciom polskie  tradycje, kształtować  postawę miłości i szacunku do kraju. Głównymi celami programu było kształcenie dumy narodowej, poznawanie sąsiadów Polski oraz bogactw naturalnych kraju. Dzieci wzbogaciły słownik o pojęcia patriotyczne. Przybliżone im zostały postacie wielkich Polaków: Fryderyka Chopina,  Jana Pawła II,  Marii Skłodowskiej – Curie, Mikołaja Kopernika. Szczególną uwagę zwrócono na bohaterów walczących podczas II wojny światowej. Polscy piloci, początkowo niedoceniani stali się legendą. Między innymi w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) Polacy tworzyli  elitarną jednostkę - Dywizjon 303. Był on jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy oraz umiejętności. Wszyscy uczestnicy programu wykonali pamiątkowe zdjęcia w mundurach lotników i mogli poczuć choć przez jedną chwilę dumę z godnego noszenia tego stroju. Otrzymali dyplomy udziału w programie edukacyjnym. To była prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu. Dziękujemy…
 • 7 listopada 2018 roku wychowankowie oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I – IV obejrzeli przedstawienie teatrzyku kukiełkowego „Czerwony Kapturek”. Zabawne dialogi oraz wpadające w ucho piosenki przyciągnęły uwagę dzieci, które z dużym zainteresowaniem oglądały spektakl. Na twarzach maluchów widać było uśmiech i zadowolenie. Zwłaszcza, że same mogły poczuć się aktorami wcielając się w role bohaterów. W lot odgadli główne przesłanie baśni, jakim była przestroga przed zbyt pochopnym nawiązywaniem znajomości. Całe spotkanie zakończyło się gromkimi brawami. Było to bardzo pouczające  przedstawienie z dużą dawką humoru.
      
      
      
 • 31 października Samorząd Uczniowski zorganizował obchody święta Halloween. Przeprowadzone zostały dwa konkursy. Spośród uczniów klas młodszych nagrodzono uczniów najciekawiej przebranych. W tym dniu szkolę opanowały czarownice, potwory, duchy i inne straszne stwory. Laureaci otrzymali dyplomy i upominki. Po rozdaniu nagród, dla uczniów klas młodszych Samorząd Uczniowski zorganizował Halloween’owe zabawy taneczne. Uczniowie klas starszych również wykazali się inwencją twórczą, wykonując ciekawe i oryginalne lampiony z dyni. Obchody Halloween w naszej szkole to nie tylko szansa na świetną zabawę lecz także na poznanie kultury krajów anglojęzycznych.
     
 • 18 października 2018 roku w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. O godz. 10:30 wkroczyła w pełnej gali z uśmiechami na twarzy klasa pierwsza. Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły, zaproszonych gości i rodziców zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Śpiewająco odpowiadali na pytania dotyczące naszej ojczyzny, szkolnej nauki oraz  zasad zachowania. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że egzamin pięknie zdali i  mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Pierwszoklasiści ślubowali na sztandar szkoły. Następnie Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na uczniów szkoły. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Dopełnieniem uroczystości była wspólna zabawa w sali lekcyjnej.

       
 • Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Z tej okazji od wielu lat uczniowie składają życzenia swoim nauczycielom. 18 października  2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście oraz rodzice. Uczniowie  przygotowali część artystyczną, w której wierszami i piosenkami dziękowali za trud i serce włożone w ich nauczanie i wychowanie. Wiele ciepłych słów i życzeń padło z ust zaproszonych gości, były kwiaty i słowa uznania dla dyrekcji, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. W imieniu rodziców życzenia złożyła przewodnicząca Rady Rodziców, wręczyła pracownikom szkoły wielki tort i zaprosiła na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
         

 • 17 października w naszej szkole zagościli aktorzy Teatru Tak. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-IV obejrzały spektakl pt. „Pipi is coming”, podczas którego rudowłosa Pipi zabrała ich w podróż do swojego świata. Przedstawienie było wesołe, pełne słońca i pozytywnych wibracji. Uczniowie klas V-VIII obejrzeli szalony spektakl zatytułowany „Spongy – sposób na Glorię Young”. Bohaterowie, uczniowie klasy IV, poszukiwali sposobu na zdobywanie dobrych ocen bez większego wysiłku. W obu spektaklach język polski przeplatał się z językiem angielskim, dzięki czemu uczniowie mieli możliwość utrwalenia znanych słówek i zwrotów oraz poznania nowych. Aktorzy pozostawali w stałym kontakcie z widownią, zachęcając dzieci do współudziału w rozwoju wydarzeń na scenie.
       
       

 • We wtorek 16.10.2018 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkołypo raz kolejny przystąpili do bicia rekordu w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy. Akcja ta jest największą lekcją resuscytacji na świecie. 17uczniów i dwóch nauczycieli na 4 fantomach w samo południe, przez pół godziny podjęło próbę pobicia rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo oddechowej. Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!

 • W dniu 15 października uczniowie klasy VII wybrali się na kręgielnię do Radomia. Podczas dwugodzinnej rywalizacji na torze nie zabrakło emocji sportowych i dobrej zabawy. Oczekując na swoją kolej w grze uczniowie raczyli się przekąskami i gorącą czekoladą.
 • 9 października w naszej szkole odbyła się dyskoteka dla klas młodszych z okazji Dnia Chłopaka. Obok życzeń i szalonych tańców odbyły się liczne konkursy i zabawy przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Nie zabrakło również wyborów Mistera Szkoły 2018/2019. Po zaciętej i wyrównanej walce wyłoniono Mistera oraz Vice Mistera Szkoły klas młodszych. Klasy starsze natomiast bawiły się w godzinach popołudniowych w dniu 11 października. Na parkiecie nie zabrakło tańców przy gorących rytmach, konkursów oraz zabaw. Hitem dyskoteki okazała się popularna „Belgijka”. Dziewczęta wybrały także Mistera Szkoły klas starszych.


 • „Mamy prawo się bać, jest to naturalne i zdarza się każdemu” – do takiego wniosku doszli uczniowie klasy II w trakcie zajęć otwartych dla rodziców pt. „Znikaj, strachu”, które odbyły się w naszej szkole 12 października 2018 r. Strach jest naturalną reakcją naszego organizmu na rozpoznane niebezpieczeństwo. To alarm, który włącza się w razie zagrożenia. Jednak czasami trudno się skupić i podjąć działania. Zajęcia miały podpowiedzieć dzieciom, co zrobić, aby alarm nas nie paraliżował. W trakcie zajęć uczniowie poznali znaczenie pojęcia „strach” i jego synonimów. Dyskutowali o nocnych lękach i wpływie codziennych zachowań na zdrowy sen. Wspólnie z nauczycielem poszukiwali sposobów, jak pozbyć się lęków. Na zakończenie zajęć wykonali w grupie postać przyjaznego straszydła – postaci ze świata fantazji. Chociaż mówiliśmy o strachu, lęku – to nikt się nie bał, a to dlatego, że „Śmiech jest silniejszy od strachu”.

 •  

 • 3 października uczniowie klasy I i II oraz dzieci 4, 5, 6 letnie były w Radomiu w teatrze na spektaklu wystawianym przez Teatr Wrocławski, pt. „Baśnie Polskie”. Zostały wystawione trzy baśnie: „Złota Kaczka”, „Żywa Woda” i „Szewczyk Dratewka”. Dzieci z teatru wróciły bardzo zadowolone, były pełne podziwu dla występujących aktorów. Opiekę nad uczniami i dziećmi z grup przedszkolnych sprawowali wychowawcy klas oraz rodzice, za co im serdecznie. Dziękujemy!

 • 11 września dzieci z grup przedszkolnych 4,5 i 6 latki oraz uczniowie z klasy I i II byli na wycieczce w Tematycznym Parku Rodzinnym „Magiczne Ogrody”. Na miejscu mieli możliwość przytulić się do Mordola lub przybić mu piątkę, bawić się w Zamku Wróżek, obejrzeć Drzewo Skrzata, wsiąść i przejechać się Bulwiakową Kolejką, przejść po mostach w Krasnoludzkim Grodzie, latać na Krasnoludzkiej Karuzeli, zjeżdżać z gigantycznej zjeżdżalni. Na koniec wykonywali budowle z ogromnych klocków, kupili sobie pamiątki oraz ulubione smakołyki. Do szkoły dzieci wróciły około godziny 14.00 zmęczone, ale bardzo szczęśliwe, opiekę nad dziećmi oprócz wychowawców sprawowali również rodzice za co bardzo serdecznie wszystkim.


 

 

 • W dniu 3 września 2018 r. odbył się  uroczysty apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019. W apelu wzięli udział zaproszeni goście: Wójt Gminy Gózd Pan Paweł Dziewit, Rodzice,  Grono Pedagogiczne i Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Podgórze. W nowym roku szkolnym wszystkich powitała dyrektor szkoły Pani Agnieszka Kwiecień. Zaproszony gość - Pan Wójt życzył nauczycielom sukcesów zawodowych, natomiast uczniom uzyskiwania bardzo dobrych wyników w nauce.

Godło Herb Gminy
Edukacja globalna.
Liderzy edukacji na rzecz rozwoju